Xenical (Orlistat) – lek na odchudzanie, który może zniszczyć zdrowie?

Nadwaga oraz otyłość często wymagają odpowiedniego leczenia, ponieważ zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu naszego organizmu. W takich przypadkach rezygnujemy z dostępnych na rynku naturalnych suplementów diety na rzecz leku z silną substancją czynną. Jednak czy zawsze jest to dobry wybór? Owszem, jeżeli dokładnie czytamy ulotkę dołączoną do opakowania. W innym wypadku leczenie może nie pomagać, lecz szkodzić naszemu zdrowiu. Nawet wtedy, gdy lek został przepisany przez lekarza prowadzącego. Tym bardziej, kiedy zawiera on substancję aktywną orlistat. Zmniejsza ona wchłanialność witamin (A, E, D, K) oraz wpływa na procesy zachodzące w organizmie. Długa lista skutków ubocznych wielokrotnie odstrasza pacjentów przed wykupieniem recepty. Postanowiliśmy sprawdzić jego działanie, przeciwskazania i ryzyko stosowania.

Dawkowanie i częstotliwość zażywania leku

Orlistat najlepiej stosować przed, w trakcie lub najpóźniej godzinę po posiłku popijając dużą ilością wody. Dzienna dawka leku jest zależna od wskazań lekarza prowadzącego. Zazwyczaj jest to 1 kapsułka 3 razy dziennie. Xenical mogą stosować tylko osoby dorosłe. Dlatego ważne, aby przechowywać go w miejscu niedostępnym dla dzieci. Podczas leczenia powinniśmy przejść na dietę lekkostrawną oraz unikać alkoholu. Jeżeli po zastosowaniu mamy silne bóle brzucha, niestrawność, dokuczliwą biegunkę lub inny ze skutków ubocznych, należy jak najszybciej skonsultować objawy z lekarzem prowadzącym. Jeśli masa ciała nie zmniejszy się nawet o 5% po 12 tygodniach leczenie, należy przerwać stosowanie orlistatu.

Xenical – komu poleca się jego stosowanie?

Xenical tabletki powlekane

Lek jest przeznaczony dla osób z indeksem masy ciała BMI większym lub równym 28. Mają one duże trudności z redukcją tkanki tłuszczowej, a często ich wieloletnia nadwaga doprowadza albo zagraża rozwojowi takich chorób, jak: cukrzyca, nadciśnienie, dolegliwości związane z układem krążenia. Ponieważ Xenical to lek o bardzo silnym działaniu, szybko i widocznie zmniejsza absorbcję tłuszczów. Dzięki temu ich nadmiar nie odkłada się w tkankach organizmu, a spalanie masy ciała jest efektywne. To zdecydowanie skuteczne leczenie nadwagi, jednak jest ono niebezpieczne. Lekarze przepisujący ten lek swoim pacjentom uważają, ze korzyści stosowania tego produktu są jednak znacznie większe w stosunku do możliwego ryzyka. To prawda, jeżeli stosujemy się do ich zaleceń. Zażywanie 1 tabletki przed, w trakcie lub po posiłku zawierającym tłuszcz aktywizuje działanie tego preparatu farmaceutycznego. Jednocześnie wysokotłuszczowe pokarmy znacznie zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się u pacjenta skutków ubocznych. Niestety jest bardzo dużo możliwych niepożądanych dolegliwości – od bólów głowy i brzucha po krwawienie z odbytu, zapalenie wątroby lub trzustki, a także niewydolność nerek. Lista jest jednak znacznie dłuższa.

Niebezpieczny skład dostępny na receptę w aptekach. Xenical – możliwe skutki uboczne

Substancją aktywną tego preparatu leczniczego jest orlistat. Jej działanie opiera się na zahamowaniu aktywności lipazy i zmniejszeniu wchłaniania tłuszczów w jelitach. W ten sposób jest on od razu wydalany, a tylko niewielka część zostaje w organizmie. Dzięki temu redukcja tkanki tłuszczowej jest bardzo szybka, widoczna i niewymagająca głodówek czy codziennych treningów crossfit. Orlistat jest bardzo silnie działającą substancją, którą dodatkowo może pobudzać nadmierne spożywanie tłustych potraw. Najczęstszymi niepożądanymi reakcjami organizmu są dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Należą do nich:

 • niestrawność,
 • wzdęcia,
 • gazy z wydzieliną,
 • plamienie tłuszczowe,
 • oleiste stolce,
 • silna biegunka,
 • ból odbytu.

Są to podstawowe, najczęściej występujące skutki uboczne. Należy jednak wspomnieć o innych zaburzeniach, takich jak nieregularne miesiączkowanie. Orlistat wpływa na naszą gospodarkę hormonalną, upławy oraz krwawienie mogą wystąpić częściej i w innym niż dotychczas nasileniu. Xenical może także wywołać hiperglikemię, zakażenie dróg oddechowych, a także choroby zębów i dziąseł. Również zauważono, że może być powodem grypy, zmęczenia, a nawet lęków. Orlistat ma bardzo wiele skutków ubocznych, jego działanie jest krótkotrwałe, a leczenie wymaga stałej kontroli lekarza prowadzącego. Dodatkowo Xenical wpływa na działanie innych substancji czynnych, takich jak: akarboza, cyklosporyna, witamin (A, E, D, K) oraz amiodaron. Osłabia także działanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwpadaczkowych.

Ryzyko stosowania substancji czynnej orlistat. Kiedy przerwać leczenie?

Xenical jest lekiem przeznaczonym dla osób ze szczególnym problemem nadwagi. Jest zalecany tylko w wyjątkowych przypadkach, a jego stosowanie musi być stale monitorowane przez lekarza prowadzącego. Jeśli dolegliwości związane z układem pokarmowym są sporadyczne i mało uciążliwe, powinny one zniknąć podczas dłuższego leczenia. Jednak w niektórych przypadkach zażywanie leku z substancją czynną tak silną jak orlistat jest szczególnie niebezpieczne. Powinniśmy jak najszybciej przerwać stosowanie preparatu, jeżeli zaobserwowaliśmy takie objawy jak:

 • krwawienie z odbytu, które wymaga szczegółowej diagnostyki przeprowadzonej przez lekarza. Ważne jest także zrobienie dodatkowych badań krwi i kału. Orlistat jest bardzo silną substancją, która może uszkodzić pracę wielu narządów,
 • ciężka biegunka doprowadzająca do odwodnienia, osłabienia oraz zmniejszenia skuteczności leków antykoncepcyjnych. Jeżeli dodatkowo zdarzają nam się omdlenia to znak, że nasz organizm jest wycieńczony i potrzebuje czasu na regenerację oraz nawodnienie,
 • niewydolność tarczycy spowodowana nadmierną absorbcją soli jodu lub lewotyroksyny. Nieleczona doprowadza do osłabienia, spowolnienia metabolizmu, zaburzenia cyklu miesiączkowego, a także do problemów z koncentracją oraz pamięcią. W szczególnych przypadkach jest powodem stanów depresyjnych i bezsenności,
 • nagłe zmniejszenie poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie niebezpieczne dla pacjentów z cukrzycą. W ich przypadku Xenical może doprowadzić do śpiączki hipoglikemicznej. Dlatego w przypadku walki z nadwagą substancją czynną orlistat, takie osoby powinny stale kontrolować poziom cukru we krwi oraz konsultować niepokojące „skoki” glukozy z lekarzem,
 • nieskuteczne lub osłabione działanie leków przeciwpadaczkowych, które jest konsekwencją obniżonej wchłanialności ich substancji czynnych. Dłuższe stosowanie leku Xenical u takich osób może być powodem napadów padaczkowych,
 • niewydolność nerek z powodu zbyt dużej ilości szczawianów wydalanych przez organizm wraz z moczem. Szczególnie narażone są osoby ze zmniejszoną objętością krwi lub przewlekłą chorobą nerek. Stosowanie substancji czynnej orlistat pomimo widocznych objawów niepożądanych jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Przeciwwskazania do stosowania Xenical i efekty leczenia

Orlistat nie jest zalecany matkom karmiących piersią. Dodatkowo wpływa niekorzystnie na leczenie zastoju żółci oraz przewlekłego zespołu złego wchłaniania, dlatego jest on niewskazany osobom z tym problemem. Także nie powinniśmy stosować leku Xenical w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną bądź którąkolwiek pomocniczą. Osoby z padaczką, cukrzycą typu 2 lub przewlekłą chorobą nerek mogą rozpocząć leczenie tylko za zgodą oraz pod ścisłym nadzorem lekarza prowadzącego. Badania kliniczne nie wykazały żadnych objawów zagrażających kobietom w ciąży. Jednak w ich przypadku również nie jest on wskazany, ze względu na ilość i ryzyko możliwych skutków ubocznych. Z pewnością widoczne rezultaty osiągane bez większego wysiłku są zachęcające i wpływają na podejmowanie ryzyka związanego z leczeniem. Osiągane efekty stosowania leku Xenical są rzeczywiście niezwykle szybkie, jednak niestety krótkotrwałe. Musimy także pamiętać, że substancja czynna orlistat działa tylko podczas leczenia. Po jego zakończeniu wydalanie tłuszczu jest wolniejsze i nie wpływa na zmniejszenie masy ciała. Może to skutkować niepożądanym efektem jojo.

Walka z otyłością a troska o zdrowie. Inne suplementy diety na odchudzanie bez efektów ubocznych

Jeżeli wolimy sięgnąć po bezpieczny i w stu procentach naturalny suplement diety, który pomoże nam w eliminacji tłuszczów oraz redukcji kilogramów, wybierzmy jeden z tych, które umieściliśmy w naszym nowym rankingu najskuteczniejszych tabletek na odchudzanie.

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

5 thoughts on “Xenical (Orlistat) – lek na odchudzanie, który może zniszczyć zdrowie?”

 1. Xenical zniszczył mi zdrowie, gdyby nie ty Agnieszka nie wiem co bym jeszcze za leki brała na moją nadwagę. Teraz już wiem jak osiągnąć zdrową zadbaną sylwetkę.

 2. Bardzo dobrze się dzieje , że w końcu pojawiają się jakieś bezpieczne czy w miarę bezpieczne leki na odchudzanie .
  Na ogół uważa się , ze nadmiernej tuszy winne są sobie same osoby spożywające nadmierną ilość pokarmów , wręcz ” objadające się ” a przy tym leniuchujące.
  Nie zawsze jednak tak jest gdyż znałem i znam osoby żyjące na wsi niezwykle zapracowane i nienadużywające pokarmów a przy tym borykające się z ogromną wręcz otyłością .
  Ponieważ nadwaga jest obecnie plagą przyczyniającą się do zwyrodnień stawów biodrowych i kolanowych będących przyczyną dotkliwych bólów osób nimi dotkniętych więc popieram potrzebę legalizacji leków które mogłyby służyć odchudzaniu a wiadomo mi jest , że takie są i nie wiem tylko dlaczego nie zalegalizowane gdyż mają skutki uboczne mniej grożne jak te wymienione w tym artykule .

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.