Tekst zaktualizowany 06.05.2021
Nadmierne, zazwyczaj znacznie przyspieszone, wypadanie włosów to problem spotykający zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jeśli nie traci się więcej niż 100 – 150 włosów dziennie, jest to naturalny proces i nie ma się czym przejmować. W przeciwnym przypadku możemy mieć do czynienia z jedną z odmian łysienia, którą należy najpierw prawidłowo zdiagnozować, najlepiej z pomocą trychologa, a potem przystąpić do leczenia. Wypadanie włosów może mieć różne podłoże, niektórym jego przyczynom sami jesteśmy winni, zapominając, że potrzebne są im witaminy i minerały, które powinniśmy dostarczać wraz z pożywieniem albo suplementami diety.
Spis Treści
Wypadanie włosów – czym jeszcze może być powodowane
Łysienie to choroba, której należy przeciwdziałać już przy zauważeniu pierwszych jej objawów. W pierwszej kolejności wpływa negatywnie na kondycję włosów, naruszając ich strukturę, sprawiając, że stają się łamliwe i kruche. Nie pozostaje także bez wpływu na zdrowie skóry głowy, a najczęstsze tego przyczyny to:
- braki w higienie, nieregularne mycie głowy albo używanie do tego niewłaściwych szamponów powodujących przetłuszczenie skóry lub wręcz odwrotnie, jej przesuszenie. Uszkodzenia powodują także czynniki mechaniczne, zbyt mocne związywanie włosów lub ich częste wyczesywanie;
- kłopoty z wydzielaniem niektórych hormonów, przede wszystkim testosteronu powodującego szczególnie trudne do wyleczenia łysienie androgenowe, typu męskiego lub żeńskiego, różniące się sposobem wypadania włosów;
- czynniki genetyczne, czyli, krótko mówiąc, dziedziczenie skłonności do łysienia, głównie po rodzicach, rzadziej po dziadkach;
- inne, współistniejące choroby, których objawem jest wypadanie włosów. Może to być np. toczeń rumieniowaty, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, anemia, zaburzająca przyswajanie żelaza, a nawet z pozoru prozaiczne choroby układu pokarmowego. Trzeba również łagodzić skutki stresu, także osłabiającego mieszki włosowe;
- nieprawidłowy sposób odżywiania, powodujący wyjałowienie organizmu ze składników odżywczych, głównie witamin i minerałów, których włosy potrzebują do prawidłowego wzrostu, zapobiegających też ich wypadaniu. Należy więc właściwie skomponować swoją dietę, wyeliminować z niej to, co niezdrowe, zastępując prozdrowotnymi produktami.
Witaminy i minerały na włosy – jakie muszą znaleźć się w naszej diecie
Badania naukowe już dawno udowodniły, że o swoje zdrowie zadbamy, najlepiej dostarczając codziennie witaminy i minerały w dokładnie dobranych dawkach. Powinniśmy również o nich pamiętać, dbając o zdrowie i wygląd włosów, bo to właśnie one nadają im wyjątkowego blasku i puszystości. To dzięki nim włosy stają się mocne, odporne na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne, a wzmocnione w ten sposób, przestają wypadać. Specjaliści od chorób włosów i skóry głowy, trycholodzy i dermatolodzy, zalecają używanie całej gamy witamin, do których należą:
Witamina A
Znana też pod dwoma innymi nazwami, retinol albo beta-karoten, biorąca udział w procesach powstawania nowych komórek, także włosów i skóry. Odpowiada za pracę gruczołów łojowych, reguluje wydzielanie sebum, którego nadmiar powoduje też trądzik, usuwa wolne rodniki, a jej braki szybko prowadzą do kruszenia się i łamliwości włosów. Znajdziemy ją w tłustych rybach, najlepiej morskich, wątróbce, nabiale, szpinaku, marchwi i pomidorach.
Witamina B3 (niacyna)
Nazywana też witaminą PP, warunkująca przede wszystkim zdrowie skóry głowy. Poprawia mikrokrążenie w cebulkach włosowych, dzięki czemu są lepiej odżywione, włosy przestają wypadać, a skóra jest wolna od podrażnień, stanów zapalnych i szybciej się regeneruje. Witaminę PP zawierają rośliny strączkowe, orzechy, migdały, otręby pszenne, płatki owsiane, pomidory, brokuły, banany.
Witamina B5 (kwas pantotenowy)
Jedna z najważniejszych witamin z grupy B, bez której niemożliwa byłaby synteza keratyny, podstawowego budulca włosa. Oprócz tego wzmacnia włosy, nadaje im sprężystość, odporność na wilgoć i zmiany temperatury oraz prawidłowo nawilża na całej ich długości. Zapobiega siwieniu włosów, przyspiesza ich regenerację, opóźnia procesy starzenia się skóry, łagodzi jej zaczerwienienia i stany zapalne. Dostarczymy ją razem z mlekiem, żółtkami jajek, miodem, orzechami włoskimi i laskowymi oraz z czosnkiem.
Witamina B7 (biotyna)
Przedstawiana często jako witamina H, której potrzebujemy, aby mieć mocne, lśniące i zdrowe włosy. Bez niej niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ma bowiem wpływ na wiele aspektów zdrowotnych. Bierze udział w metabolizmie skóry głowy, wytwarza elastyczne wiązania siarkowe zapewniające mocną budowę łodygi włosa. Dzięki temu rośnie on szybciej, nie łamie się i nie kruszy, nie ma rozdwajających się końcówek.
Biotyna gwarantuje też prawidłową pracę gruczołów łojowych, przeciwdziałając przetłuszczaniu się włosów i zapobiegając łojotokowemu zapaleniu skóry. Zalecana jej źródła to ponownie nabiał, nasiona słonecznika, drożdże, wątroba, szpinak, produkty mączne pełnoziarniste.
Witamina B9 (kwas foliowy)
Znaczenia tej witaminy na włosy z grupy B nie powinny lekceważyć zwłaszcza kobiety, dla których wypadanie włosów jest znacznie poważniejszym problemem niż dla mężczyzn. Kwas foliowy nie tylko skutecznie powstrzymuje siwienie, pobudza też wzrost włosów poprzez stymulację ich macierzy, bierze udział w tworzeniu nowych komórek. Witaminę B9 także znajdziemy w warzywach, głównie liściastych, sałacie czy szpinaku, oprócz tego w kapuście, brukselce, brokułach, bananach i ponownie w wątróbce.
Witamina B12 (kobalamina)
Ostatnia z witamin z grupy B, niezbędna, aby zatrzymać i cofnąć wypadanie włosów, to B12, kobalamina. Tworzy barierę ochronną wokół mieszków włosowych, zabezpieczając je między innymi przed działaniem dihydrotestosteronu, czyli DHT, zmutowanej formy testosteronu. Z takich mieszków odrastają mocniejsze i zdrowsze włosy, wolne od łupieżu i nieprzetłuszczające się, co pozwala zachować ich puszystość. Naturalną kobalaminę zawierają ryby, wołowina, mięso drobiowe i podroby.
Witamina C (kwas askorbinowy)
Biorąc pod uwagę wszystkie witaminy i minerały znajdujące się w naszym organizmie, to ona ma największe znaczenie dla stanu zdrowia, także włosów. Jest bardzo silnym antyoksydantem, pozwalającym pozbyć się wolnych rodników, przyczyny licznych chorób, w tym i raka skóry. Witamina C przeciwdziała pękaniu ścianek naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra głowy jest lepiej ukrwiona, a cebulki lepiej odżywione. Bierze udział w syntezie kolagenu, materiału wchodzącego w skład wielu tkanek, także włosów. Znajduje się w cytrusach, malinach, truskawkach i tak przez nas lubianej kiszonej kapuście.
Witamina E
Kolejny przeciwutleniacz usuwający wolne rodniki, gwarantujący, że będziemy mogli mieć zdrowe włosy, prawidłowo nawilżone, bez rozdwajających się końcówek. Witamina E zadba też o natlenienie skóry i dostarczenie potrzebnych substancji odżywczych, a ją dostarczymy, jedząc białą kapustę, natkę pietruszki, paprykę, ziarna zbóż, orzechy, oleje roślinne, słonecznikowy, rzepakowy lub z pestek winogron.
Wymienione witaminy na włosy muszą znaleźć się w każdej diecie, można je oczywiście dostarczać także w postaci suplementów diety. Ich działanie skutecznie zapobiega wypadaniu włosów, ale jeszcze lepsze efekty uzyskamy, wspomagając je minerałami, a dwa najważniejsze to:
Cynk
Można go śmiało uznać za najważniejszy pierwiastek w naszym organizmie, bez którego na pewno nie zapobiegniemy wypadaniu włosów. Też jest antyutleniaczem, a jego braki prowadzą do rozwoju chorób skóry, w tym i zakażeń grzybiczych. Bierze udział w podziale komórek, dzięki któremu rosną nasze włosy, w syntezie wspomnianej już keratyny i kolagenu oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Znajduje się w takich produktach jak mięso, owoce morza, jaja, kasza gryczana, ziarna zbóż, ryż.
Krzem
Pierwsze objawy jego niedoboru to widoczne osłabienie kondycji włosów, które są przesuszone i przez to łamliwe oraz kruche, a kolejnym objawem braku krzemu jest łupież. Niestety, jego ilość spada wraz z wiekiem, dlatego musimy go dostarczać z zewnątrz, aby zachować prawidłową, mocną strukturę włosa. Jego właściwe dawki zapewnią też zdrowie skórze, a naturalne źródła tego pierwiastka to warzywa korzeniowe np. marchewka, warzywa strączkowe, fasola czy kukurydza, produkty zbożowe, otręby i płatki owsiane.
Folisin – niezbędne witaminy i minerały zawarte w jednej tabletce
Jak widać na przykładzie opisanych powyżej witamin i minerałów, właściwe skomponowanie dostarczającej je diety może sprawić sporo kłopotów. Dlatego braki tych składników odżywczych warto uzupełniać z pomocą suplementu diety Folisin, doskonale wpływającego na stan zdrowia włosów i skóry głowy. Skutecznie zapobiega przedwczesnemu łysieniu, a dbając o włosy, warto zaufać jego bogatemu składowi, pełnemu takich substancji, jak:
- EVNolMax™, składnik oparty na witaminie C, dobrze oddziałujący na skórę głowy;
- PhosphaMax, działający dwukierunkowo, ograniczający wypadanie i przyspieszający wzrost nowych włosów;
- palma sabałowa, saw palmetto, zapobiegająca przekształcaniu testosteronu w szkodliwe DHT;
- BioPerine®, zawierający piperynę, pomagającą nie tylko w walce z nadwagą i otyłością, ale i powstrzymującą łysienie;
- wyciąg z dyni, zawierający praktycznie wszystkie przedstawione wyżej witaminy i minerały, a oprócz nich także zdrowe kwasy tłuszczowe Omega – 3;
- Selenium SeLECT®, unikalny zestaw minerałów, ich dodatkowa dawka szybko przywracająca dawną gęstą fryzurę.
Źródła:
- https://www.healthline.com/nutrition/best-vitamins-hair-growth#TOC_TITLE_HDR_6
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/318403
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy