Witamina E

Witamina E – właściwości lecznicze korzystne dla naszego zdrowia

Spośród wielu witamin, jakie opisywaliśmy na tej stronie i jakie codziennie musimy dostarczyć organizmowi w dokładnie dobranych dawkach, jedną z najważniejszych jest witamina E. Ceniona jest za wiele właściwości prozdrowotnych, nie bez powodu nazywa się ją też „witaminą młodości” lub „witaminą płodności”. Występuje w wielu produktach spożywczych, jakie spożywamy każdego dnia, można ją również dostarczyć z pomocą suplementów diety, znajdziemy ją też w wielu kosmetykach używanych do codziennej pielęgnacji ciała.

Czym jest witamina E i kto ją odkrył

Pod ogólnie stosowanym pojęciem witaminy E rozumiemy całą grupę organicznych związków chemicznych, przede wszystkim tokoferoli. Witamina E należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, podobnie jak witamina A oraz witamina D. Badania nad nią rozpoczęto już w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, prowadząc doświadczenia nad rozmnażaniem się szczurów. Dwójka amerykańskich naukowców, dr H. Evans i dr K. Bishop, dokonała odkrycia, że ziarna pszenicy zwiększają płodność tych zwierząt, co naprowadziło ich na trop kolejnej witaminy, nazwanej literą E.

Jakie są najbogatsze naturalne źródła witaminy E

produkty z witaminą E

Jak już wspomnieliśmy, najlepszym, chociaż nie jedynym sposobem uzupełnienia powstałych niedoborów witaminy E jest odpowiednio skomponowana dieta, bogata w składniki ją posiadające. Jest to metoda zalecana przez lekarzy i profesjonalnych dietetyków, niosąca ze sobą także inne korzyści, przede wszystkim zmniejszenie ryzyka nadwagi i otyłości oraz chorób serca i układu krążenia.

Jeśli chodzi o produkty spożywcze, mające w składzie duże dawki witaminy E, to w naszym codziennym menu koniecznie muszą się znaleźć:

 • oleje roślinne, tłoczone między innymi z rzepaku, orzechów włoskich, ziaren słonecznika i ziaren soi;
 • oliwa z oliwek, oczywiście najlepiej extra virgin z pierwszego tłoczenia;
 • orzechy, włoskie i laskowe, będące jednocześnie źródłem cennych minerałów, fosforu, wapnia, magnezu i cynku;
 • migdały;
 • warzywa zielone, takie jak szpinak, sałata, brokuły, brukselka, szparagi, natka pietruszki, szczypiorek;
 • pomidory i papryka, czerwona oraz żółta, uzupełniająca również braki witaminy C, witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego i minerałów, na czele z przeciwdziałającym anemii żelazem;
 • inne warzywa pełne nie tylko witaminy E, ale i innych wartościowych substancji odżywczych, takie jak czosnek, marchew, biała kapusta, jarmuż;
 • owoce, maliny, jagody, brzoskwinie, morele, czarna porzeczka, jeżyny, dynia czy awokado;
 • ryby morskie, tuńczyk, łosoś, mintaj, śledź i makrela.

Witamina E – zalecane dzienne dawkowanie

Tak, jak każdą inną witaminę, również E należy odpowiednio dawkować, najlepiej zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecane dobowe normy, których nie powinno się przekraczać, wynoszą:

 • dla osób dorosłych – 15 mg;
 • kobiet w ciąży – 15 mg;
 • kobiet karmiących piersią – 19 mg;
 • młodzieży od 14 do 18 lat – 15 mg;
 • dzieci od 9 do 13 lat – 11 mg;
 • dzieci od 4 do 8 lat – 7 mg;
 • dzieci od 1 do 7 lat – 6 mg;
 • niemowląt – od 4 do 5 mg.

Witamina E – skutki jej niedoboru i nadmiaru

Nieprzekraczanie zalecanych przez specjalistów dziennych dawek witaminy E jest o tyle istotne, że zarówno jej niedobór, jak i nadmiar mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego organizmu. Lepiej więc ich uniknąć, warto jednocześnie wiedzieć, czego możemy się spodziewać, jeśli przesadzimy z ilością tej ważnej substancji odżywczej lub w organizmie będzie jej za mało.

Niedobór witaminy E

Jeśli dbamy o prawidłowe zbilansowanie swojej diety i obecność w niej wymienionych wyżej produktów, to braki tej witaminy zdarzają się niezwykle rzadko. Można je ewentualnie uzupełnić suplementem mającym ją w składzie, kiedy jednak zaniedbamy tę kwestię, to mogą wystąpić następujące objawy niedoboru witaminy E:

 • uczucie ciągłego zmęczenia;
 • odczuwalny spadek siły mięśniowej, powodujący problemy z poruszaniem się;
 • zaburzenia o podłożu neurologicznym;
 • nerwowość, rozdrażnienie i huśtawki nastroju;
 • osłabienie naturalnej odporności organizmu, a wzmocnić ją można preparatem HEY!GUMMY z witaminą E, której źródłem jest imbir;
 • kłopoty z koncentracją;
 • pogorszenie widzenia, czemu zapobiegają suplementy z witaminą E w składzie, takie jak polecany przez specjalistów Opti Lutein;
 • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego;
 • egzema, skłonność do podrażnień skóry, trądzik i wolniejsze gojenie się ran;
 • rogowacenie naskórka i przyspieszone starzenie się skóry.

Nadmiar witaminy E

Taki stan spotykamy już częściej, wystarczy tylko do dawki witaminy E dostarczanej z pożywieniem dołączyć dodatkową, braną w postaci suplementów. W takim przypadku nasz organizm zareaguje takimi objawami jak:

 • osłabienie mięśni;
 • uczucie zmęczenia;
 • pogorszenie się wzroku;
 • zaburzenia jelitowe, biegunki lub zaparcia;
 • silne bóle głowy.

Witamina E – najważniejsze właściwości lecznicze

tabletki witaminy E

Wiemy już, które produkty zawierają największe ilości witaminy E, jakie jest zalecane dawkowanie i do czego prowadzi jej niedobór lub nadmiar. Nadszedł więc czas, aby dowiedzieć się więcej o jej właściwościach leczniczych i pozytywnym wpływie na ludzki organizm. Spośród tych, które warto podkreślić, najważniejsze to:

Działanie antyoksydacyjne

Jednym z większych zagrożeń dla naszego zdrowia są wolne rodniki, czyli reaktywne formy tlenu, nazywane w skrócie ROS. Te atomy tlenu, pozbawione jednego elektronu, nieustannie atakują inne atomy, chcąc od nich uzyskać ten brakujący elektron. Uszkadzają w ten sposób zdrowe komórki, a ich rosnącą liczba doprowadza organizm do stanu stresu oksydacyjnego oraz:

 • podwyższonego ryzyka rozwoju nowotworów;
 • schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak Parkinson lub Alzheimer;
 • udaru mózgu;
 • niewydolności nerek;
 • wzrostu poziomu glukozy we krwi, przyczyny cukrzycy typu I i II.

Destrukcyjne działanie wolnych rodników skutecznie powstrzymuje właśnie witamina E, zasłużenie uznawana za najsilniejszy antyoksydant. Najlepiej radzi sobie z ich usuwaniem, chroniąc jednocześnie organizm przed skutkami stresu oksydacyjnego.

Zapobieganie chorobom serca i układu krążenia

To kolejna zaleta witaminy E, której nie da się zlekceważyć, dlatego jej suplementację zalecają lekarze kardiolodzy. Jest bowiem czynnikiem warunkującym prawidłową krzepliwość krwi, przeciwdziała niebezpiecznemu zjawisku agregacji, czyli zlepiania się płytek krwi. Minimalizuje w ten sposób możliwość powstania zagrażających życiu zakrzepów, chroni jednocześnie przed miażdżycą, zapobiegając nadmiernemu odkładaniu się tzw. blaszek miażdżycowych.

Kolejną zaletą, istotną z punktu widzenia profilaktyki chorób serca, jest redukcja poziomu „złego” cholesterolu LDL we krwi i wzmocnienie osłabionych ścian naczyń krwionośnych. Prawidłowy, niczym niezakłócony przepływ krwi ma również znaczenie w profilaktyce przeciwko żylakom, a witamina E wykazała tu swoją skuteczność, jako jedna z substancji aktywnych kremu przeciw żylakowego VaricOff.

Poprawa płodności i męskiego libido

Witamina E nosi w pełni zasłużoną nazwę „witaminy płodności”, odpowiadając za pracę męskich i damskich narządów płciowych. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że niedobór tej witaminy powoduje trudności z zajściem w ciążę, dlatego jest szczególnie zalecana kobietom pragnącym mieć dziecko. Muszą ją również brać w trakcie ciąży, zapobiega bowiem wadom wzroku u dziecka oraz warunkuje jego prawidłowy wzrost i masę ciała. Zmniejsza jednocześnie ryzyko przedwczesnego poronienia, obumarcia płodu oraz pęknięcia błon płodowych.

W przypadku mężczyzn witamina E przeciwdziała zwyrodnieniom plemników pod wpływem nadmiaru wydzielanego hormonu gonadotropowego. Właśnie dlatego stosuje się jako ważny składnik wielu suplementów diety korzystnie wpływających na męskość, takich jak np. Testolan czy Expansil Cream.

Profilaktyka raka prostaty

Jedną z chorób częściej spotykanych u mężczyzn w średnim wieku jest przerost prostaty, nazywanej także gruczołem stercza, objawiający się częstomoczem, uczuciem ciągłego parcia na pęcherz moczowy czy nietrzymaniem moczu. Zlekceważenie tych objawów może doprowadzić do rozwoju raka prostaty, a najnowsze badania naukowców z Australii i Stanów Zjednoczonych wykazały, że to ryzyko zmniejsza regularne przyjmowanie witaminy E.

Zdrowa i jędrna skóra

To dwie kolejne dziedziny zdrowotne i jednocześnie kosmetyczne, w których zastosowanie znajduje witamina E. Jej niezwykłe właściwości w pełni oddają nazwę „witaminy młodości”, której wręcz potrzebuje nasza skóra, zachowująca zdrowie i atrakcyjny wygląd aż do późnej starości. Z racji, że witamina E należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach, może bez problemu pielęgnować nie tylko naskórek, ale i głębokie warstwy skóry.

Jest dzięki temu doskonale chroniona przez niszczącym wpływem wolnych rodników od wewnątrz, a od zewnątrz przed innymi szkodliwymi czynnikami np. atmosferycznymi, promieniowaniem UV, dymem z papierosów. Odpowiednie dawki witaminy E, takie jak zawarte w kremie Revamin Stretch Mark, pozwalają usunąć szpecące zmarszczki i rozstępy. Witamina E powstrzymuje również naturalne procesy starzenia się skóry, nawilża ją aż do najgłębszych warstw, łagodzi podrażnienia, zapobiega trądzikowi, przyspiesza gojenie się ran oraz nadaje jej miękkości i przywraca elastyczność.

Mocne i gęste włosy

Witaminę E powinny również stosować osoby narzekające na słabe, cienkie, łamliwe, pozbawione blasku włosy, ze skłonnością do ich nadmiernego, przyspieszonego wypadania. Odpowiednio dawkowana witamina E ma korzystny wpływ na skórę głowy, tworzy więc podstawę do wzrostu mocnych i gęstych włosów, poprawiając wchłanianie substancji odżywczych przez mieszki włosowe.

Warto więc regularnie ją dostarczać, między innymi z suplementem diety Hair Care Panda, w postaci witaminowych żelków w kształcie misiów. Równie skuteczne są żelki Jelly Bear Hair, wspierające włosy także z pomocą witaminy A, witaminy B9, czyli biotyny, witaminy B12, kobalaminy oraz licznych minerałów, przede wszystkim cynku, selenu i miedzi.

Źródła:

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.