W porównaniu ludzkiego organizmu do skomplikowanej fabryki nie ma żadnej przesady, funkcjonujemy przecież dzięki pracy wielu równie istotnych narządów i układów wewnętrznych. Aby przebiegało to bez żadnych zakłóceń, musimy zadbać o odpowiednie paliwo, codzienne dostarczanie organizmowi właściwych dawek substancji odżywczych, spośród których najważniejsze są witaminy. Z kilku poprzednich wpisów można się było dowiedzieć o właściwościach i działaniu między innymi witamin B, C oraz D, lecz nadal nic nie wiemy o witaminie A, także niezbędnej dla naszego zdrowia.
Spis Treści
- 1 Witaminy – czym właściwie są
- 2 Witaminy – w jaki sposób je dzielimy
- 3 Witaminy – funkcje pełnione w organizmie
- 4 Witamina A – mieszanina kilku cennych związków
- 5 Witamina A – naturalne źródła występowania
- 6 Witamina A – skutki niedoboru lub nadmiaru i właściwe dawkowanie
- 7 Witamina A – najważniejsze właściwości lecznicze
- 8 Witamina A – suplementy diety mające ją w składzie
Witaminy – czym właściwie są
Zanim jednak zajmiemy się opisem właściwości witaminy A, to powinniśmy dowiedzieć się, czym one są, kiedy je odkryto, kto tego dokonał i jaką funkcję pełnią w organizmie. Pod pojęciem witamin, w tym i witaminy A, rozumiemy dużą grupę związków organicznych, niskocząsteczkowych, bez których nie mogłyby prawidłowo przebiegać liczne procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Jako pierwszy wyodrębnił je nasz rodak, Kazimierz Funk w 1913 roku oraz stworzył również ich nazwę pochodzącą od dwóch łacińskich słów, vitae, czyli życie, oraz amina, czyli grupa aminowa.
Witaminy – w jaki sposób je dzielimy
Wszystkie znane witaminy, a jest ich aż 13, dzielimy według najpopularniejszego kryterium, jakim jest rodzaj substancji, w jakich się rozpuszczają, otrzymując dwie zasadnicze grupy:
1. Witaminy rozpuszczalne w wodzie
Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie są magazynowane w organizmie, dlatego cały czas musimy uzupełniać wszystkie braki, a do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie należą:
- witaminy z grupy B, takie jak: tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5), pirydoksyna (B6), biotyna (B7), kwas foliowy (B9), kobalamina albo cyjanokobolamina (B12);
- witamina C, czyli kwas askorbinowy.
2. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
Które odkładają się i są magazynowane w tkance tłuszczowej, lecz w tym przypadku mogą wystąpić objawy nadmiaru odłożonych w zbyt dużych ilościach. W skład tej grupy witamin wchodzą:
- witamina A, inaczej nazywana beta-karotenem, retinolem albo prowitaminą A;
- witamina D, calciferol;
- witamina E, a-tokoferol;
- witamina K, fitomenadion.
Witaminy – funkcje pełnione w organizmie
Spośród wielu składników odżywczych, jakich przez całe życie domaga się nasz organizm, witaminy, i to ze wszystkich grup, niezmiennie zajmują czołowe miejsce. Oczywiście nikt tu nie obniża ważności innych substancji, minerałów, tłuszczów, węglowodanów czy białek. Jednakże to niedobór witaminy z dowolnej grupy natychmiast odbija się negatywnie na stanie zdrowia, znacznie go pogarszając. Dzięki odpowiedniej codziennej dawce witamin możemy liczyć na:
- regulację wielu procesów metabolicznych zachodzących w komórkach;
- prawidłowy przepływu krwi i jej krzepnięcie;
- lepszą pracę serca i całego układu krwionośnego
- usunięcie z organizmu niebezpiecznych wolnych rodników, wiele z witamin to antyoksydanty;
- dobry wzrok, odpowiadają bowiem za prawidłowe widzenie;
- zdrową, jędrną skórę bez trądziku i innych chorób, dzięki wydajniejszej produkcji kolagenu;
- sprawniejszy układ nerwowy, dobrą pamięć i koncentrację;
- właściwy poziom hormonów płciowych, u kobiet i mężczyzn;
- odpowiednią ilość innych hormonów;
- przeciwdziałanie wielu chorobom, w tym szczególnie groźnej anemii;
- wzmocnienie osłabionej odporności organizmu.
Witamina A – mieszanina kilku cennych związków
Kiedy mówimy o witaminie A, to musimy wiedzieć, że jest to mieszanina kilku związków chemicznych występujących pod postacią karotenoidów. W naturze jest ich wiele, lecz najważniejsze z punktu widzenia naszego zdrowia to między innymi luteina, likopen i oczywiście beta-katoren. Są to naturalne barwniki nadające kolor temu, co jemy, przede wszystkim warzywom i owocom, dostarczamy je więc razem z dietą i mają właściwości przeciwutleniające.
Witaminę A odkryto najwcześniej, dlatego w nazwie otrzymała pierwszą literę alfabetu, a wyodrębnili ją amerykańscy naukowcy Elmer McCollum i Marguerite Davis w 1913 roku. Można ją nie tylko dostarczać wraz z pożywieniem, jest również syntezowana na skalę przemysłową, dzięki czemu stała się składnikiem suplementów diety, takich jak np. Hair Care Panda, wzmacniającym włosy i przeciwdziałającym ich wypadaniu.
Witamina A – naturalne źródła występowania
Mimo pojawienia się na rynku coraz większej ilości suplementów mających w składzie witaminę A nadal jej podstawowym źródłem pozostają produkty spożywcze, jakie jemy każdego dnia. Ważne jest właściwe zbilansowanie swojej diety, dzięki czemu unikniemy ewentualnego niedoboru retinolu. W naszym menu zdecydowanie powinny się znaleźć następujące źródła witaminy A:
- mięso wołowe, cielęce oraz drób, piersi z indyka lub kurczaka, mięso z kaczki;
- ryby morskie, dorsz, makrela, morszczuk, śledź, tuńczyk;
- ryby słodkowodne, karp, łosoś, pstrąg, węgorz;
- nabiał, twaróg, naturalne i owocowe jogurty, masło, mleko krowie i kozie, sery dojrzewające, sery topione, jaja;
- podroby, przede wszystkim wątróbka;
- pomarańczowe i czerwone warzywa np. marchew, czerwona papryka, pomidory, dynia, czerwona i żółta papryka;
- inne warzywa, szpinak, ziemniaki, zielona sałata, natka pietruszki, jarmuż, brokuły, szparagi, fasolka szparagowa;
- owoce, morele, śliwki, arbuz, melon, wiśnie, brzoskwinie.
Witamina A – skutki niedoboru lub nadmiaru i właściwe dawkowanie
Skomponowanie diety złożonej z tak dużej ilości produktów jest nieco kłopotliwe, dlatego warto zawsze mieć pod ręką suplementy diety z witaminą A, wykazujące skuteczność na wiele aspektów naszego zdrowia. Bezwzględnie powinniśmy o to zadbać, jeśli nie chcemy mierzyć się dolegliwościami wywołanymi niedoborem retinolu, zmagać się z awitaminozą. Aby prawidłowo rozpoznać, że nam go brakuje, powinniśmy znać podstawowe objawy niedoboru witaminy A, a najbardziej charakterystyczne to:
- zaburzenia widzenia, choroba nazywana „kurzą ślepotą”, kiedy gorzej widzimy po zmroku;
- osłabienie układu immunologicznego skutkujące większą podatnością na infekcje;
- problemy ze skórą, przesuszenie naskórka i jego pękanie;
- inne choroby skóry, w tym i trądzik;
- kruche i łamliwe paznokcie;
- kruchość, łamliwość i wypadanie włosów;
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. biegunki;
- obniżona sprawność układu nerwowego;
- zaburzenia miesiączkowania i niższa płodność.
Należy również uważać, aby nie przedawkować, co zwiększa ryzyko wystąpienia hiperwitaminozy, a objawy nadmiaru witaminy A w organizmie to:
- bóle głowy;
- bóle mięśni i stawów;
- podwyższona drażliwość i nadpobudliwość;
- ciągłe uczucie zmęczenia;
- zaburzenia trawienne, nudności i wymioty;
- powiększenie niektórych narządów wewnętrznych, wątroby i śledziony;
- krwawienie z dziąseł;
- uciążliwe swędzenie skóry;
- światłowstręt;
- drgawki;
- zmiana kolorytu skóry, jej żółte zabarwienie;
- obniżenie zawartości wapnia w kościach.
Jak widać na powyższych przykładach, podstawą skutecznego oddziaływania witaminy A na nasz organizm, jest dostarczanie jej ściśle określonej dawki, zróżnicowanej dla osób dorosłych i dla dzieci, a zalecane, których nie wolno przekraczać, wynoszą:
Dorośli:
- mężczyźni – 900 µg;
- kobiety – 700 µg;
- kobiety w ciąży – 770 µg;
- kobiety podczas karmienia piersią – 1300 µg.
Dzieci:
- od 1 do 3 roku życia – 400 µg;
- od 4 do 6 roku życia – 450 µg;
- od 7 do 9 roku życia – 500 µg;
Młodzież:
- dziewczęta od 10 do 12 roku życia – 600 µg;
- dziewczęta od 13 do 18 roku życia – 700 µg;
- chłopcy od 10 do 12 roku życia – 600 µg;
- chłopcy od 13 do 18 roku życia – 600-900 µg.
Witamina A – najważniejsze właściwości lecznicze
Jak udowodniły wielokrotnie przeprowadzane badania, odpowiednio dawkowany retinol wykazuje liczne właściwości lecznicze, odczuwalnie poprawiające stan zdrowia, a specjaliści podkreślają przede wszystkim:
Ochronę przed nowotworami
Z racji, że witamina A reguluje wzrost tkanki nabłonkowej, może przeciwdziałać rozwojowi nowotworów skory oraz innych odmian tej śmiertelnej choroby, atakującej różne układy i narządy wewnętrzne. Regularne spożywanie produktów zawierających właściwe dawki retinolu zmniejsza ryzyko zachorowania o kilkanaście procent, co wynika również z działania antyoksydacyjnego tej witaminy, która pomoże spowolnić rozwój:
- raka jamy nosowo-gardłowej;
- raka dróg oddechowych, w tym i płuc;
- raka przełyku;
- raka jelita grubego;
- raka pęcherza moczowego;
- raka piersi.
Zapobieganie „kurzej ślepocie”
Jedno z najważniejszych zastosowań beta-karotenu to zapobieganie zaburzeniom wzroku, a bardzo charakterystycznym objawem niedoboru witaminy A jest osłabione widzenie po zmierzchu, wspomniana „kurza ślepota”. Witamina A wchodzi w skład barwnika wzrokowego, rodopsyny, warunkującego prawidłowe widzenie, przeciwdziała także zespołowi „suchego oka”, mogącego prowadzić do dalszych uszkodzeń siatkówki i rogówki.
To trzy kolejne zastosowania witaminy A, dbającej o mocne, lśniące włosy, zdrowe, niełamliwe paznokcie oraz kondycję skóry. Retinol jest wręcz niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych zachodzących w cebulkach i mieszkach włosowych. Niedobór witaminy A prowadzi do zahamowania wzrostu włosów, sprawiając jednocześnie, że tracą swoją sprężystość, zaczynają się kruszyć i wypadać w dużych ilościach.
Zdrową skórę, włosy i paznokcie
Retinol podobnie wpływa na paznokcie, które dzięki niemu nie tylko rosną szybciej, stają się też mniej kruche i zawsze są doskonale nawilżone, dlatego retinol znajduje się w wielu odżywkach do paznokci. Jeśli zaś chodzi o skórę, to wręcz nie może się ona obyć bez odpowiednich dawek witaminy A, wnikającej w naskórek i odżywiającej go od środka, docierając także do głębszych warstw skóry właściwej.
Zapobiega w ten sposób jego rogowaceniu, łuszczeniu się, przeciwdziała nadmiernej potliwości i wydzielaniu łoju, przywraca jędrność, elastyczność oraz naturalny koloryt osłabionej skórze. Pomaga również zminimalizować możliwość rozwoju trudnych w leczeniu chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS), trądzik oraz łuszczyca.
Witamina A – suplementy diety mające ją w składzie
Aż tak szerokie właściwości prozdrowotne witaminy A sprawiły, że znalazła zastosowanie jako jeden z najważniejszych składników wielu suplementów diety pomagających w łagodzeniu objawów różnych dolegliwości. Stosuje się ją także w kosmetyce, a przykładowe suplementy i kosmetyki mające ją w składzie to:
Opti Lutein
Tabletki przeciwdziałające osłabieniu wzroku, a oprócz właściwie dobranych dawek retinolu Opti Lutein zawiera:
- wyciąg z nagietka lekarskiego, pełen luteiny poprawiającej ostrość wzroku i zapobiegającej zwyrodnieniu plamki żółtej;
- wyciąg z borówki brusznicy, pełny naturalnych przeciwutleniaczy i antocyjanidynów poprawiających mikrokrążenie w oku;
- cynk, także dbający o stan plamki żółtej.
ÉleveRenew
ÉleveRenew to serum w znacznym stopniu hamujące naturalne procesy starzenia się skóry, o wyjątkowo bogatym składzie, pełnym:
- unikalnego kompleksu witamin, w którym jedną z najważniejszych jest witamina A;
- prowitaminy B5, czyli pantenolu o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i przywracającym skórze jędrność;
- gliceryny, w postaci unikalnej formuły Glycerin, nawilżającej skórę, wygładzającej zmarszczki i przyspieszającej gojenie się ran;
- kwasu hialuronowego, chroniącego skórę przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wilgoci, wypełniającego zmarszczki.
Vita Hair Man
Ten suplement diety z witaminą A w składzie przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu włosów, odbudowuje uszkodzone mieszki i cebulki włosowe, regeneruje włosy, przyspiesza wzrost nowych, a oprócz retinolu w Vita Hair Man odpowiadają za to:
- witamina B5, przywracająca koloryt włosom, regulująca wydzielanie sebum;
- witamina B6, chroniąca przed chorobami skory głowy;
- dwa aminokwasy, l – metionina, uczestnicząca w syntezie kolagenu i l-cysteina, składnik keratyny;
- korzystne dla włosów minerały, cynk i miedź.
Źródła:
- https://www.healthline.com/health/vitamin-a-for-skin
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a-benefits
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy