Badanie u trychologa

Trycholog opinie, w czym może pomóc

Tekst zaktualizowany 07.05.2021

Piękne, gęste i przede wszystkim zdrowe włosy to jeden z atrybutów zarówno żeńskiej, jak i męskiej urody. Właśnie dlatego powinno się o nie we właściwy sposób dbać, nie zapominając również o regularnej pielęgnacji skóry głowy. Zlekceważenie podstawowych zasad skutkuje prawie natychmiastowym osłabieniem struktury włosów, ich kruchością, łamliwością i ostatecznie wypadaniem. Niestety, zazwyczaj nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozpoznać przyczyny takich problemów i konieczna będzie wizyta u trychologa, profesjonalisty zajmującego się tym zawodowo, przed którym włosy nie mają żadnych tajemnic.

Trycholog – kim jest i jak można nim zostać

Zanim opiszemy bardziej szczegółowo, kim jest trycholog i czym się zajmuje, powinniśmy powiedzieć, kim nie jest. Przede wszystkim nie jest lekarzem, ponieważ studia medyczne w naszym kraju nie obejmują, przynajmniej na ten moment, takiej specjalizacji. Jednakże to, że nie posiada dyplomu lekarskiego, nie oznacza, że nie warto skorzystać z wiedzy, jaką posiada w tematyce chorób i pielęgnacji włosów. Ten, kto chce zająć się tym zawodem, bezwzględnie musi mieć ukończone studia na kierunku kosmetologii, a następnie ukończyć studia podyplomowe i szereg specjalistycznych kursów.

Oczywiście takimi zagadnieniami zajmuje się praktycznie każdy lekarz dermatolog, można więc nazwać go właśnie trychologiem, a tych, którzy nie mają dyplomu lekarskiego, nazywamy trychologami kosmetycznymi. Różnice są widoczne także w sposobie leczenia zdiagnozowanych dolegliwości, bo tylko lekarz może przypisać środki farmakologiczne dostępne na receptę.

Trycholog – czym się zajmuje

wizyta u trychologa

Trychologia to stosunkowo nowa dziedzina nauki, której przedmiotem działania są dolegliwości związane ze skórą głowy oraz włosami. Za jej prekursora uważa się Brytyjczyka, profesora Wheelera, który zaczął zajmować się nią już w latach 70 – tych ubiegłego stulecia, a do Polski dotarła dopiero w latach 90 – tych. Z roku na rok powstaje coraz więcej gabinetów, w których można uzyskać fachową poradę i skuteczną pomoc dotyczącą przede wszystkim chorób skóry głowy oraz coraz powszechniejszego problemu wypadania włosów. Zakres działania takiego specjalisty jest naprawdę szeroki i to, czym trycholog zajmuje się, obejmuje:

  • sposoby przeciwdziałania wypadaniu włosów, powodowanym między innymi przez łysienie telogenowe lub będącym skutkiem postępującego łysienia androgenowego;
  • leczenie takich chorób jak łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry głowy;
  • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy mogące prowadzić do powstania łupieżu;
  • wszelkie podrażnienia, zaczerwienienia i stany zapalne obejmujące skórę głowy;
  • zapalenie mieszków włosowych, powodowane np. przez dihydrotestosteron, czyli DHT, destrukcyjną w działaniu odmianę testosteronu.

Trycholog – przyczyny wypadania włosów, którym przeciwdziała

Mimo tak szerokiego zakresu działania trycholog zajmuje się przede wszystkim walką ze skutkami łysienia, niejednoznacznej choroby, którą niekiedy bardzo trudno jest prawidłowo zdiagnozować. Jak już wiemy, istnieje wiele jej odmian, różniących się od siebie objawami, przebiegiem oraz przyczynami, które ją powodują, a najczęściej specjaliści wskazują na:

Czynniki genetyczne

Stosunkowo często spotykane, odpowiedzialne między innymi za wspomniane łysienie androgenowe. Warto wiedzieć, że nie dziedziczymy po starszym pokoleniu łysienia, ale skłonność do nadmiernego i zazwyczaj zbyt szybko przychodzącego wypadania włosów. Jeśli więc ojciec, albo nawet dziadek pożegnali się ze swoją fryzurą w młodym wieku, to my również możemy się tego spodziewać.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Negatywnie wpływające na cały stan zdrowia, co natychmiast odbija się na wyglądzie i kondycji włosów. U kobiet występują one zazwyczaj w okresie menopauzy, a u mężczyzn w trakcie andropauzy, kiedy to może dochodzić do zaburzeń wydzielania odpowiednio estrogenu i testosteronu. Ten drugi może również mutować we wspomniane DHT, powodujące poważne uszkodzenia i z czasem obumieranie mieszków włosowych.

Niewłaściwa pielęgnacja włosów

Rzecz, o której napisano już całe tomy, wskazywana także przez trychologów jako jedna z głównych przyczyn łysienia i chorób skóry głowy. Przeprowadzane badanie trychologiczne bardzo często wykazuje skutki używania źle dobranych szamponów lub odżywek do włosów, powodujących albo przesuszanie, albo wręcz odwrotnie, wydzielanie za dużo sebum i przetłuszczenie skóry, będące przyczyną również trądziku.

Bardzo duże spustoszenie w naszych włosach powoduje także zbyt intensywne ich czesanie albo, w przypadku długich włosów, mocne związywanie ich gumką, przy której zdejmowaniu sami sobie je wyrywamy. Panie powinny z kolei ograniczyć używanie suszarki i prostownicy do włosów mogącej zniszczyć je nieodwracalnie.

Dieta pozbawiona składników odżywczych

Włosy, tak jak zresztą cały organizm, potrzebują do życia i zachowania zdrowia mnóstwa składników ożywczych, które dostarczamy wraz z pożywieniem, a ewentualne braki możemy uzupełniać z pomocą suplementów diety. Takie niedobory mogą spowodować niemal natychmiastowe osłabienie i wypadanie włosów. Właśnie dlatego należy odpowiednio skomponować swoją codzienną dietę, w której bezwzględnie muszą się znaleźć następujące substancje:

  • witamina A, regulująca wydzielanie sebum;
  • witaminy z grupy B, przede wszystkim B3 (niacyna) poprawiająca krążenie w skórze głowy, B5 (kwas pantotenowy) biorąca udział w syntezie keratyny, B7 (biotyna) gwarantująca mocną łodygę włosa, B9 (kwas foliowy) powstrzymująca siwienie i pobudzająca tworzenie nowych komórek, B12 (kobalamina) dająca włosom ochronę przed czynnikami zewnętrznymi;
  • witamina C, silny w działaniu antyoksydant usuwający z organizmu wolne rodniki i warunkujący prawidłowy przebieg syntezy kolagenu;
  • witamina E, dbająca między innymi o odżywienie i natlenienie skóry oraz nawilżenie włosów na całej ich długości;
  • składniki mineralne, cynk, selen, krzem, siarka i miedź.

Inne choroby i zażywane leki

Trycholog musi również umieć rozpoznać, czy wypadanie włosów nie jest skutkiem innych chorób, o których pacjent często nawet nie wie. Może to być efekt stresu, napięcia nerwowego objawiającego się między innymi łysieniem, lecz równie często są to choroby ogólnoustrojowe, atakujące cały organizm. Osoby cierpiące na schorzenia tarczycy, nadczynność, niedoczynność i Hashimoto, także powinny udać się do trychologa, jeśli tylko zauważą, że wypada im więcej włosów niż przewidziana norma 100 – 150 dziennie. Warto także uważać na zażywane leki, w przypadku niektórych z nich skutkiem ubocznym jest właśnie wypadanie włosów, ustające zazwyczaj po odstawieniu leku lub innego preparatu leczniczego.

Trycholog – jak wygląda wizyta w jego gabinecie

Skoro wiemy już, kim jest trycholog i czym konkretnie się zajmuje, czas więc dowiedzieć się, jak będzie wyglądała wizyta w jego gabinecie. Przede wszystkim nie ma się czego obawiać, prawie wszystkie wykonywane specjalistyczne badania są praktycznie bezbolesne, a profesjonalny gabinet oferuje:

  • trichoskopię, metodę badania włosów wykonywaną z pomocą videodermatoskopu, urządzenia wyposażonego w czułą kamerę, z której pomocą wykonuje się kilka zdjęć skóry w dużym, nawet 75-krotnym i większym powiększeniu, fotografuje się część czołową, potyliczną i skroniową, a zdjęcia stanowią podstawę do określenia stanu zdrowia skóry głowy oraz włosów. Umożliwiają też rozpoznanie konkretnej odmiany choroby, plackowatej, telogenowej czy androgenowej;
  • trichogram, badanie nieco bardziej inwazyjne, polegające na pobraniu 100 – 150 włosów z ogniska łysienia i poddaniu ich dokładnej analizie pod mikroskopem w bardzo dużym powiększeniu. Wykonanie trichogramu musi poprzedzać badanie krwi pozwalające wykryć ewentualne braki opisanych powyżej składników odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia włosów. Nie wolno ich wcześniej myć przez 2 – 3 dni i stosować innych kosmetyków do pielęgnacji, pianek, odżywek, czy żelu. Analiza wyglądu włosów pod mikroskopem również pozwala z dużą dokładnością określić rodzaj łysienia, powodujące go przyczyny i dobrać w ten sposób właściwy sposób leczenia.

Trycholog – jakie profesjonalne zabiegi oferuje

mezoterapia skóry głowy

Wizyta w gabinecie trychologicznym to nie tylko precyzyjne badania, ale i liczne zabiegi wykonywane na podstawie uzyskanych dzięki nim wynikom. Wszystkie one mają na celu najpierw powstrzymanie postępującego łysienia, przywrócenie pełni zdrowia skórze głowy, a następnie stymulację mieszków i cebulek umożliwiające wzrost nowych, mocniejszych włosów. Niektóre z nich są bezinwazyjne, inne inwazyjne, lecz łączy je jedno, wysoka skuteczność i dlatego każdy gabinet ma w ofercie przede wszystkim dwa zabiegi trychologiczne:

Mezoterapia skóry głowy

Zabieg polegający na wstrzykiwaniu w skórę głowy, najczęściej przy pomocy specjalnego urządzenia, starannie dobranych substancji mających wzmocnić osłabione cebulki włosowe i powstrzymać w ten sposób wypadanie włosów. W skład takiego leczniczego koktajlu wchodzi między innymi:

  • osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi pacjenta;
  • komórki uzyskiwane z jego tkanki tłuszczowej;
  • koenzym Q10;
  • zestawy witamin i minerałów;
  • aminokwasy warunkujące szybki wzrost włosów.

Karboksyterapia skóry głowy

Kolejna skuteczna metoda pozwalająca zapanować zarówno nad łysieniem, jak i wieloma chorobami skóry głowy mogącymi do niego doprowadzić. Także polega na ostrzykiwaniu skóry głowy, lecz tym razem bezpieczną dawką dwutlenku węgla. Zabieg powoduje niemal natychmiastowe rozszerzenie ścianek naczyń krwionośnych, czego wynikiem jest lepszy przepływ krwi i natlenienie oraz odżywienie skóry na głowie. Szybciej przebiega też jej regeneracja, wzrasta produkcja kolagenu i szybciej rosną nowe, mocniejsze oraz grubsze włosy.

Folisin – suplement diety chętnie polecany przez trychologów

Oprócz wykonywania powyższych zabiegów trycholodzy polecają swoim pacjentom suplementy diety wspomagające włosy na co dzień. Pełne są składników sprzyjających ich zdrowiu, chroniących przed ponownym łysieniem, nawilżających i odżywiających włosy od cebulki, aż po same końce. Jednym ze szczególnie polecanych są tabletki Folisin, o wyjątkowo bogatym składzie, zawierającym wszystko, czego potrzebują nasze włosy, aby rosły mocne i nie wypadały. Skomponowano je wyłącznie z naturalnych składników, są więc całkowicie bezpieczne i nie powodują żadnych skutków ubocznych.

Folisin

Źródła:

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.