Sięgnięcie po pierwszego papierosa jest proste, działamy w takiej sytuacji najczęściej pod wpływem impulsu, nie zdając sobie sprawy z tego, że za pierwszym mogą pójść następne, a to zazwyczaj kończy się nałogiem na całe życie. Niezwykle trudno jest się z niego wyzwolić, niewielu osobom się to udaje, a dodatkowo palenie czyni wręcz prawdziwe spustoszenie w organizmie palacza. Niestety, większość z nich po prostu to lekceważy, czyniąc z palenia swoisty rytuał i nieustannie znajdując wytłumaczenia, które najczęściej nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Palenie, przy dokładnej polityce informacyjnej na temat jego skutków, jest pozbawione jakiejkolwiek logiki i jednocześnie jest świadomym niszczeniem swojego zdrowia. Najbardziej przerażające jest jednak to, że papieros to jedyny na świecie, sprzedawany całkowicie legalnie i za pełną zgodą oraz akceptacją władz środek powodujący raka.
Spis Treści
- 1 Mity na temat palenia rozpowszechniane przez palaczy
- 1.1 Jak zapalę jednego papierosa, to mi nie zaszkodzi
- 1.2 Papieros ma działanie uspokajające i łagodzi stres
- 1.3 Palenie sprzyja koncentracji przy pracy umysłowej
- 1.4 Palę, bo lubię, a nie że muszę
- 1.5 Rzucę palenie, kiedy będę chciał
- 1.6 Jak rzucę palenie, to przytyję
- 1.7 Fajka mniej szkodzi
- 1.8 Jak palę to szkodzę wyłącznie sobie
- 2 Palenie papierosów – co w ich składzie sprawia, że są aż tak zabójcze
- 3 Palenie papierosów – dlaczego należy unikać także ich elektronicznej wersji
- 4 Skutki palenia papierosów – na jakie choroby bardziej są narażeni palacze
- 5 Jak rzucić palenie, aby już nigdy nie powrócić do nałogu
- 6 Nicotine Free – pomaga skutecznie rzucić palenie i chroni przed wzrostem wagi
Mity na temat palenia rozpowszechniane przez palaczy
Wokół palenia narosło mnóstwo mitów, które przeważnie są tłumaczeniami osób niemogących lub niechcących wyzwolić się z tego zgubnego nałogu. Ten brzydki nawyk sięgania po przysłowiowego dymka ma swoje korzenie już w czasach Krzysztofa Kolumba, który przywiózł pierwsze liście tytoniu na nasz kontynent. Przez całe stulecia ludzie palili jednak mniejsze jego ilości, głównie fajkę, co nie oznacza, że nieszkodliwą. Palenie tytoniu w postaci cygar, a następnie papierosów, stało się popularne w początkach XX wieku, sięgając szczytu w latach po zakończeniu drugiej wojny światowej. Liczba palaczy na całym świecie rosła, a najgorsze było to, że przez pewien czas uważano, że papieros nie szkodzi i lekceważono choroby przez niego wywoływane. Niemały wpływ mieli na to sami palacze, a twierdzenia, jakie rozpowszechniają do dzisiaj, nie tylko nie odpowiadają stanowi faktycznemu np. co do ich stanu zdrowia, ale niekiedy są wręcz absurdalne. Na porządku dziennym jest między innymi podważanie zdania lekarzy, alarmujących i informujących o skutkach zatruwania organizmu nikotyną czy substancjami smolistymi wchodzącymi w skład papierosów. Prawda jest taka, że to uzależnienie jest tak samo tragiczne w skutkach, jak branie narkotyków lub picie alkoholu, powodując w najlepszym przypadku poważny rozstrój zdrowia, a w wielu niestety śmierć uzależnionego. Nie wierzmy więc w rozpowszechniane całkowicie błędne opinie, mówiące, że:
Jak zapalę jednego papierosa, to mi nie zaszkodzi
Nic bardziej mylnego, bo jeśli palimy jednego codziennie, to już jest nałóg i ta niewielka dawka substancji trujących może nam zaszkodzić. Spotykamy się również z opiniami, że jak nie będę się zaciągał, to nic mi się nie stanie. Jednakże ten sposób palenia jest groźny dla otoczenia, mamy tu bowiem do czynienia z paleniem biernym, przy którym do płuc także osób postronnych dostaje się duża ilość toksyn wydmuchiwana z każdą porcją dymu.
Papieros ma działanie uspokajające i łagodzi stres
Co ma wynikać z działania nikotyny. To kolejny mit, któremu zaprzeczają specjaliści, a najbardziej trujący składnik tytoniu nie uspokaja, tylko jeszcze bardziej pobudza, zwiększając stany napięcia nerwowego. Paląc, można odczuwać początkowo pewne odprężenie, nie jest to jednak złagodzenie stresu, tylko odczucie spowodowane zaspokojeniem głodu nikotynowego, bo to on właśnie powoduje nadmierną nerwowość i potrzebę sięgnięcia po papierosa. Po pewnym czasie od jego spalenia palacz znów staje się pobudzony i wszystko zaczyna się od nowa.
Palenie sprzyja koncentracji przy pracy umysłowej
Tę bzdurę już naprawdę trudno jest obronić i znów wiąże się z pozornym działaniem uspokajającym nikotyny. Jeśli odczuwamy jej brak w organizmie, to na pewno nie uda nam się skupić nawet nad najprostszą wykonywaną czynnością, bo organizm będzie domagał się kolejnej dawki trucizny i będziemy w stanie myśleć tylko o tym, a nie o pracy czy nauce.
Palę, bo lubię, a nie że muszę
Jest odwrotnie, palę, bo muszę zaspokoić głód nikotynowy, który wraz z postępującym nałogiem staje się coraz silniejszy, a spora grupa palaczy jest w stanie wypalić nawet powyżej 2 – 3 paczek papierosów dziennie.
Rzucę palenie, kiedy będę chciał
Gdyby to było takie proste, to nie mielibyśmy milionów osób uzależnionych, a ich liczba niestety rośnie, zamiast spadać. Coraz więcej młodych ludzi chce pokazać poprzez palenie, jacy są dorośli, mówiąc jednocześnie, że zerwanie z nałogiem jest proste. Sama siła woli to zdecydowanie za mało, a towarzyszące rzucaniu palenia objawy odstawienia mogą powodować odczuwalny fizyczny ból. W tym przypadku niezbędna okazuje się pomoc lekarska oraz stosowanie specjalnych preparatów. Zawarte w nich substancje pomagają złagodzić objawy fizyczne i psychiczne oraz oczyścić organizm z toksyn, pozostałości po paleniu.
Jak rzucę palenie, to przytyję
Z tym niestety częściowo musimy się zgodzić, bo większość byłych palaczy musi walczyć z rosnącą nadwagą, która jednak wynika z ich własnych zaniedbań. Wzrost masy ciała jest spowodowany sięganiem po słodycze czy inne przekąski zamiast po papierosa. Trzeba z tym jednak stanowczo walczyć, zmieniając dietę na mniej kaloryczną, a nawet odchudzającą i dużo ruszając się na powietrzu. Obalamy też mit, że nikotyna odchudza, bo powoduje zaburzenia trawienia i metabolizmu, co w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do otyłości zagrażającej niemal wszystkim aspektom zdrowia.
Fajka mniej szkodzi
Jednakże faktycznie jej palenie jest o wiele bardziej niebezpieczne, zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworów nie tylko płuc, ale i krtani, przełyku czy nosogardzieli, czyli elementów górnych i dolnych dróg oddechowych. Nie dajmy sobie również wmówić, że mniej szkodliwe są papierosy mentolowe albo light. W tych pierwszych mentol ma tylko podnieść walory smakowe, a drugich trzeba palić więcej, aby w pełni zaspokoić głód nikotyny.
Jak palę to szkodzę wyłącznie sobie
Następna bzdura, bo palenie bierne jest groźniejsze w skutkach nawet niż czynne. Dym tytoniowy wydmuchiwany z płuc zawiera więcej substancji trujących docierających do osoby niepalącej, około 4 razy więcej nikotyny i ponad 35 razy zabójczego tlenku węgla.
Palenie papierosów – co w ich składzie sprawia, że są aż tak zabójcze
Jak widać, twierdzenia o nieszkodliwości tego nałogu możemy włożyć między bajki, warto również wiedzieć, co sprawia, że paląc, skracamy swoje życie, narażając się jednocześnie na rozwój licznych chorób. Jak napisaliśmy powyżej, przez lata nie dostrzegano szkodliwości palenia, a w pewnym okresie tytoń uważano nawet za roślinę o właściwościach leczniczych. Lekarze jednak w porę zorientowali się, że niektóre schorzenia są bezpośrednio powodowane przez substancje wchodzące w skład tytoniu, dlatego wyodrębnili je i dokładnie opisali. Efekt ich pracy był wręcz porażający, w każdym wyrobie tytoniowym, cygarze, papierosie, fajce czy nawet w zwykłej tabace, jest mnóstwo związków chemicznych, które można śmiało uznać za zabójcze. W dymie znajduje się ponad 4000 składników, lecz najbardziej trujące i znane, które z każdym „dymkiem” rujnują organizm to:
Nikotyna
Substancja z grupy alkaloidów, silnie uzależniająca i to już od pierwszej dawki dostarczonej podczas palenia. Jej działanie można porównać do innych substancji uzależniających, powoduje bowiem zwiększone wydzielanie dopaminy, nazywanej hormonem szczęścia. Ma to wpływ na uzależnienie, dając pozorne uczucie relaksu i odprężenia. W rzeczywistości nikotyna to neurotoksyna, której wysokie dawki powodują nieodwracalne szkody, mogąc wraz z innymi składnikami dymu doprowadzić nawet do śmierci.
Substancje smoliste
Zdaniem wielu specjalistów najgroźniejszy składnik papierosów, bardziej niebezpieczny od nikotyny. Co z tego, że ich zawartość procentową podaje się na opakowaniu, kiedy tak naprawdę nikt palący nie zwraca na to uwagi. Pod tym pojęciem rozumiemy ogół składników toksycznych, negatywnie wpływających na różne części naszego organizmu, a zaliczamy do nich między innymi związki siarki, fenoli i azotu.
Tlenek węgla
Nie bez powodu nazywany cichym zabójcą, bezwonny, lecz jednocześnie śmiertelnie niebezpieczny. Inna jego używana i znana nazwa to czad, będący przyczyną zatrucia lub śmierci tysięcy ludzi rocznie, zazwyczaj w przypadku pożaru czy nieszczelności instalacji gazowej. Dziwi więc fakt, że zawierający go produkt jest powszechnie dostępny. Działanie tlenku węgla sprowadza się do połączenia z hemoglobiną, jego dostanie się do krwi, co powoduje zaburzenia dotlenienia organizmu. W papierosach są go co prawda ułamkowe ilości, jednakże wieloletnie palenie i wdychanie CO nie pozostaje bez wpływu na zdrowie, zwłaszcza na serce i cały układ krwionośny.
Cyjanowodór
Jedna z najbardziej trujących, toksycznych substancji, mający charakterystyczny zapach migdałów, chociaż oczywiście całkiem niewyczuwalny w dymie tytoniowym. O jego szkodliwości można by mówić całymi godzinami, dlatego ograniczymy się do kilku najczęściej występujących objawów, takich jak:
- duszności i uczucie ucisku w klatce piersiowej;
- bóle głowy połączone z szumem w uszach;
- obniżenie ciśnienia krwi;
- nudności i wymioty.
Amoniak
Kolejny składnik będący gazem używanym w przemyśle np. w urządzeniach chłodniczych albo w produkcji tkanin, środków czyszczących oraz kosmetyków. Wydawać by się mogło, że występując w papierosach w tak małej ilości, nie może zaszkodzić. Jednakże już ta dawka pomnożona przez ilość wypalanych papierosów i lata ich palenia powoduje podrażnienia dróg oddechowych objawiające się kaszlem, dusznościami i uciskiem w płucach. Amoniak niekorzystnie oddziałuje również na oczy, powodując ich łzawienie, ból, a z czasem nawet trwałe uszkodzenie wzroku, nie da się też zlekceważyć jego negatywnego wpływu na funkcjonowanie układu nerwowego.
Toluen
Trujący związek chemiczny będący pochodną benzenu, znany też pod nazwą metylbenzen, rozcieńczalnik używany w procesie produkcji farb i klejów stosowanych w budownictwie. Kolejny raz jesteśmy zdziwieni, że znajdując się w papierosach, nie spowodował zastanowienia się nad ich całkowitym wycofaniem ze sprzedaży. Toksyczność toluenu jest oceniania na bardzo wysoką i może powodować następujące dolegliwości:
- uczucie ciągłego zmęczenia;
- mdłości, biegunka oraz wymioty;
- bóle głowy;
- podrażnienia skóry i pękanie naskórka;
- podrażnienie jamy ustnej gardła i przełyku.
Inne substancje rakotwórcze
To, że palenie powoduje zwiększenie ryzyka rozwoju niebezpiecznych nowotworów, jest potwierdzonym badaniami faktem, chociaż zdarzają się jeszcze próby podważania tych wyników. Odpowiedzialne jest za to kilkadziesiąt kolejnych wysoce rakotwórczych składników dymu tytoniowego, takich jak:
- benzen;
- chlorek winylu;
- arsen;
- formaldehyd;
- nitrozaminy;
- metale ciężkie np. ołów;
- pierwiastki promieniotwórcze;
- alkohol metylowy.
Palenie papierosów – dlaczego należy unikać także ich elektronicznej wersji
Taki skład chemiczny każdego wypalanego papierosa powinien po lekturze natychmiast zmusić do jego zgaszenia i podjęcia walki z tym nałogiem. Trzeba też zastanowić się, czy naprawdę warto własnoręcznie niszczyć zdrowie sobie i swoim bliskim, którzy są biernymi palaczami. Często to przecież najmłodsi członkowie rodziny, dzieci, które wkroczą w dorosłe życie z różnymi chorobami i powinno im się tego zaoszczędzić. Wystarczy zapoznać się ze statystykami medycznymi albo skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, aby uzyskać informację, że co roku palenie tytoniu zabija ponad 65 tysięcy osób, a kolejne statystyki pokazują, że w Polsce pali ponad 9 milionów naszych rodaków, 31 procent dorosłych mężczyzn i 18 procent dorosłych kobiet. Ostatnio liczba ta zaczyna wzrastać z powodu pojawienia się papierosów elektronicznych zyskujących coraz większą popularność zwłaszcza wśród ludzi młodszych, między 15 a 19 rokiem życia. Są one błędnie traktowane jako zdrowszy odpowiednik papierosa, chociaż ta teoria również mija się z prawdą. Ministerstwo Zdrowia, ponownie na podstawie przeprowadzonych badań, jasno wykazało, że e – papierosy są praktycznie tak samo szkodliwe i stanowczo powinno się ich unikać. Najpoważniejszym zagrożeniem jest tu skład płynnego liquidu, w którym znajdują się substancje takie, jak gliceryna oraz glikol, niezwykle szkodliwe po podgrzaniu, a oprócz różnego rodzaju konserwanty, w tym takie o działaniu rakotwórczym. Ponadto z e – papierosów korzysta się częściej, dostarczając w ten sposób większe ilości zagrażających zdrowiu składników, przede wszystkim nikotyny.
Skutki palenia papierosów – na jakie choroby bardziej są narażeni palacze
Wiemy już, że tradycyjne papierosy i ich elektroniczna odmiana oraz inne wyroby tytoniowe zawierają całe mnóstwo trucizn, którymi codziennie niszczymy swoje zdrowie. Samo palenie to już choroba wymagająca podjęcia odpowiedniego leczenia. Jest to takie samo uzależnienie jak od innych używek czy substancji niedozwolonych. Zazwyczaj nie udaje się wygrać z tym, tylko siłą woli, chociaż jest ona najważniejsza i trzeba stosować środki to wspomagające. Są to najczęściej plastry lub gumy nikotynowe, lecz równie dobre rezultaty uzyskamy, stosując suplementy diety, takie jak Nicotine Free, który przedstawimy nieco szerzej poniżej. Zdecydowanie warto posłuchać lekarzy, lepiej zorientowanych w kwestii szkodliwości palenia, cały czas podkreślających, że palacz jest bardziej narażony na liczne choroby i przechodzi je o wiele ciężej, z nasileniem praktycznie każdego ich objawu. Lista tych schorzeń jest naprawdę długa i zanim pomyślimy o kupnie swojej pierwszej paczki „fajek”, radzimy się z nią zapoznać, pomyślmy, że mogą nam grozić:
- choroby układu oddechowego i praktycznie większość z nich może być powodowana przez szkodliwe związki zawarte w dymie tytoniowym. Trzeba tu przede wszystkim wymienić obturacyjną chorobę płuc, najczęściej obustronną. W jej wyniku dochodzi do coraz większych problemów z oddychaniem, a ich przyczyną jest niedrożność dróg oddechowych. Objawia się dusznościami, przewlekłym kaszlem, bólami w klatce piersiowej, spadającą wagą i obrzękami nóg. Kolejnym, jeszcze poważniejszym schorzeniem, są nowotwory płuc, kończącą się śmiercią w blisko 87 procentach przypadków, o ile nie zostaną odpowiednio wcześnie zdiagnozowane;
- inne nowotwory, rak żołądka, nerek, trzustki, wątroby, pęcherza moczowego, jąder, a u kobiet piersi, macicy i jajników;
- nowotwory dróg oddechowych, jamy ustnej, warg, dziąseł, gruczołów ślinowych, krtani, gardła i przełyku;
- choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy oraz przepuklina jelitowa. Palacze są w grupie podwyższonego ryzyka, a wdychanie dymu nasila też objawy, przede wszystkim silne bóle ciągle podrażnianego organu, zmniejszając jednocześnie zdolność gojenia się wrzodów;
- choroby serca i układu krążenia, a palenie jest jedną z najczęstszych ich przyczyn. Budzi to zrozumiały niepokój kardiologów, mówiących wprost, że składniki tytoniu mogą całkowicie zniszczyć serce. Są odpowiedzialne za chorobę niedokrwienną serca, niewydolność krążenia, miażdżycę, tętniaka aorty, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu i jego niedotlenienie, zakrzepicę, nadciśnienie tętnicze. Niebezpieczne są również dolegliwości spowodowane nadwagą, dlatego tak bardzo należy zadbać o właściwą dietę;
- cukrzyca, a większość cierpiących na nią palaczy narzeka jednocześnie na różne choroby nerek, łącznie z ich ostrą niewydolnością prowadzącą nawet do trwałego uszkodzenia;
- choroby tarczycy, na których rozwój ma wpływ cyjanowodór utrudniający prawidłowe wchłanianie jodu i produkcję hormonów wytwarzanych właśnie przez ten organ;
- problemy z pamięcią i koncentracją, jak wspomnieliśmy, nikotyna tylko pozornie je zwiększa, a w rzeczywistości znacznie obniża sprawność umysłową i zdolności poznawcze;
- nasilenie objawów alergii powodowane podrażnieniem dróg oddechowych przez dym tytoniowy. Dotyczy to nie tylko bezpośrednio palaczy, ale i osób narażonych na bierne wdychanie dymu, który sam również może wywołać groźne reakcje alergiczne;
- dolegliwości natury psychicznej, stres i inne stany silnych napięć nerwowych mogące prowadzić do niebezpiecznej i trudnej w leczeniu depresji;
- zaburzenia wzroku, nie tylko łzawienie czy zapalenie spojówek, ale i zaćmę mogącą doprowadzić do trwałej ślepoty;
- obniżenie sprawności seksualnej, zaburzenia potencji oraz erekcji często kończące się impotencją lub bezpłodnością wynikającą ze zmniejszenia produkcji plemników;
- obniżenie naturalnej odporności organizmu skutkujące większą podatnością na rozmaite infekcje;
- znacznie zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej, poronienia, przedwczesnego porodu, odklejenia się łożyska i obumarcia płodu. Papierosy bardzo szkodzą nienarodzonemu dziecku, które jest obciążone ryzykiem wystąpienia poważnych wrodzonych wad rozwojowych.
Jak rzucić palenie, aby już nigdy nie powrócić do nałogu
Naszym zdaniem powyższa lista chorób, od razu zaznaczamy, że umieściliśmy na niej tylko niektóre, to już wystarczającą motywacją, aby raz na zawsze rzucić palenie. Przyznajemy, że w teorii brzmi to bardzo prosto, jednak rozmija się ona zazwyczaj z praktyką, ale postaramy się pomóc wam zerwać z tym okropnym nałogiem. Sposobów, aby to zrobić, jest wiele, mniej lub bardziej skutecznych, jednak wszystko tak naprawdę tkwi w ludzkiej psychice. Trzeba przekonać samego siebie, że papierosy są czymś złym, co niszczy zdrowie nasze oraz bliskich nam osób, które notabene powinny aktywnie uczestniczyć w tej skomplikowanej operacji. Najważniejsze jest tu wsparcie pomagające przetrwać początkowy, najgorszy okres, kiedy palacz po odstawieniu codziennej dawki nikotyny odczuwa najróżniejsze dolegliwości. Mają one przede wszystkim podłoże psychiczne, nerwowość, silny stres, a tu pomoc rodziny będzie wręcz nieodzowna. Niekiedy te objawy przekształcają się również w fizyczne, ból, ucisk w klatce piersiowej, problemy żołądkowe, wymagające nawet wizyty u lekarza, który powinien sprawdzić, czy nie dzieje się coś poważnego. Bardzo pomocne w rzucaniu palenia okazują się plastry albo gumy do żucia zawierające pewne ilości nikotyny zmniejszane wraz z każdą kolejną dawką. My jednak rekomendujemy bardziej naturalne metody poradzenia sobie z syndromem odstawienia poprzez stosowanie suplementów łagodzących jego objawy, takich jak Nicotine Free.
Nicotine Free – pomaga skutecznie rzucić palenie i chroni przed wzrostem wagi
Kuracja z użyciem tabletek Nicotine Free ma dwa główne cele, pozbycie się wszystkich negatywnych efektów głodu nikotynowego oraz zapobieżenie wzrostowi masy ciała. Tabletki wywiązują się z tego zadania doskonale, na co wpływ ma ich naturalny, bezpieczny w użyciu skład, w którym znajdziemy:
- wyciąg z zielonej herbaty, pełnej cennych substancji odżywczych pomagających odzyskać utracone zdrowia, takich jak: witaminy A i B, witamina C, witamina D oraz minerały: potas, cynk, mangan, fluor i miedź. To dzięki nim zielona herbata oczyszcza organizm ze wszystkich toksyn, pozostałości po latach zatruwania go dymem papierosowym. Jest jednocześnie antyoksydantem chroniącym przed nowotworami, chorobami serca i układu krążenia, łagodzącym dolegliwości żołądkowe;
- wyciąg z afrykańskiego mango, którego najważniejszymi składnikami są kwasy tłuszczowe Omega – 3 oraz Omega – 6 wspomagane przez liczne witaminy i substancje mineralne. Mango dokładnie oczyszcza organizm z toksyn pozostałych po paleniu, hamując jednocześnie głód nikotynowy i zmniejszając ochotę na sięgnięcie po papierosa. Ponadto zapobiega powstaniu nadwagi eliminując uczucie ciągłego głodu, czemu sprzyja też duża aktywność fizyczna, dlatego zalecamy na początek spacery z kijkami, a później aktywne uprawianie jakiegoś sportu, biegania lub jazdy na rowerze;
- cykoria, kolejny bloker głodu nikotynowego mająca też istotny wpływ na odbudowę układu odpornościowego osłabionego trującymi składnikami tytoniu;
- glukomannan, bez którego niemożliwe byłoby opanowanie dolegliwości układu pokarmowego, które niekiedy całkowicie zaburzają jego prawidłowe funkcjonowanie. Błonnik pokarmowy, znajdujący się w tej substancji, przede wszystkim poprawia trawienie, usuwa też bolesne zaparcia, a pęczniejąc w żołądku pozwala zapanować nad ciągłym podjadaniem;
- chrom, który regulując poziom cukru we krwi, również pomaga walczyć z ochotą sięgnięcia po wysokokaloryczne i niezdrowe przekąski;
- dziewanna drobnokwiatowa, pozwalająca na pełne oczyszczenie dróg oddechowych, łagodząca wszystkie podrażnienia wywołane paleniem, usuwająca kaszel palacza.
Skład Nicotine Free sprzyja jego wysokiej i potwierdzonej przez specjalistów skuteczności. Takiego samego zdania są byli palacze, którzy biorąc zaledwie 2 tabletki dziennie, cieszą się z takich efektów ich działania, jak:
- całkowity zanik głodu nikotynowego;
- pełna detoksykacja organizmu;
- zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia;
- brak nieprzyjemnego zapachu z ust, a włosy, skóra i ubranie nie są przesiąknięte zapachem tytoniu;
- lepsze dotlenienie organizmu, spada bowiem ilość znajdującego się w nim tlenku węgla;
- lepsze odczuwanie smaku i węchu, nareszcie można jeść z prawdziwym apetytem czując pełnię smaku potraw;
- pozbycie się uciążliwego kaszlu palacza;
- wzmocnienie odporności eliminującej praktycznie ryzyko wystąpienia chorób płuc, których wydolność znacznie wzrasta;
- więcej energii do każdej formy aktywności;
- większa ilość pieniędzy w kieszeni, których nie trzeba w końcu wydawać na coraz droższe papierosy.
Zapoznaj się z dokładnymi informacjami na temat Nicotine Free
Źródła:
https://www.healthline.com/health/smoking/effects-on-body#1
https://www.healthline.com/health/effects-of-quitting-smoking#withdrawal-symptoms
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy