Męska cera

Pielęgnacja męskiej cery – jak mężczyzna ma zadbać o kondycję i zdrowie skóry twarzy

Przeglądając strony internetowe poświęcone codziennej pielęgnacji skóry, z łatwością zauważymy, że zdecydowana większość jest poświęcona wyłącznie kobiecej cerze. Mogą one znaleźć zarówno fachowe porady tworzone przez profesjonalistów, jak i szeroki wybór kosmetyków oraz naturalnych metod przywracającej skórze blask, zdrowie i witalność. Jednakże powinni o nią dbać również mężczyźni, choćby po to, aby uniknąć wielu niebezpiecznych schorzeń, negatywnie wpływających także na wygląd, postrzeganie siebie i samoocenę.

Dlaczego warto pielęgnować skórę twarzy?

mężczyzna myje twarz

W naszym społeczeństwie nadal istnieje niczym nieuzasadniony mit, że panowie nie muszą dbać o swoją skórę, ograniczając się wyłącznie do jej mycia wodą z mydłem. Efekty tego niestety szybko odbijają się nie tylko na stanie zdrowia, ale i wyglądzie, szczególnie twarzy. Na szczęście ten niekorzystny stan rzeczy ulega pozytywnej zmianie i coraz więcej mężczyzn zaczyna regularnie stosować kosmetyki.

Jest to jednocześnie konieczne, wynikające między innymi z różnicy w budowie męskiej skóry w porównaniu do kobiecej, co przedstawimy w dalszej części tekstu. Są one na tyle istotne, że mogą wpływać na dobór odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Czym jest skóra i jaka jest jej budowa anatomiczna?

Zanim zajmiemy się zalecanymi zasadami codziennej pielęgnacji męskiej skóry, powinniśmy się dowiedzieć, czym jest skóra i jakie pełni funkcje. Skóra okrywa praktycznie całe ciało człowieka, będąc jednym z jego organów, a zbudowana jest z trzech warstw:

Naskórka

Będącego zewnętrzną warstwą, o wyjątkowo skomplikowanej i rozbudowanej budowie, dzięki czemu może skutecznie pełnić funkcję ochronną, a naskórek tworzą aż 4 warstwy:

 • rogowa, złożona z dwóch części, zrogowaciałej i zbitej, mająca w składzie duże ilości keratyny, a jej zadaniem jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym, nadmierną utratą wody i przesuszeniem wszystkich pozostałych warstw skóry;
 • ziarnista, której komórki wrzecionowatego kształtu i o spłaszczonych jądrach warunkują produkcję keratyny;
 • kolczysta, zdecydowanie najgrubsza i to właśnie ona pełni podstawowe funkcje ochronne przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi;
 • podstawowa, leżąca najgrubiej, zbudowana z podłużnych komórek, dzielących się i tworzących nowe komórki naskórka, dlatego nazywa się ją także warstwą rozrodczą.

Skóry właściwej

Najważniejszej warstwy, nazywanej środkową, o grubości dochodzącej do 3 milimetrów, zbudowanej przede wszystkim z tkanki łącznej włóknistej, złożonej z dwóch kolejnych warstw:

 • brodawkowej, której nazwa wynika z uwypukleń połączonych bezpośrednio do naskórka;
 • siatkowatej, przylegającej do tkanki podskórnej.

Cechą charakterystyczną skóry właściwej jest obecność w niej naczyń krwionośnych, receptorów nerwowych, gruczołów łojowych i potowych oraz korzeni włosów.

Tkanki podskórnej

Najgłębiej położonej warstwy, zbudowanej z kilku rodzajów tkanek, przede wszystkim tłuszczowej oraz łącznej. Nauka jednak nie zalicza jej stricte do warstw skóry, chociaż jest z nią bezpośrednio związana.

Przydatków skóry

Czyli wszystkich wysoce specjalizowanych tworów naskórka, które mogą znajdować się na powierzchni skóry lub łączyć się z nią przez otwory w naskórku. Najważniejsze przydatki skóry to:

 • gruczoły, łojowe i potowe;
 • włosy, których korzeń jest otoczony mieszkiem mocującym włos w skórze i zakończony cebulką;
 • paznokcie, czyli zrogowaciałe blaszki naskórka, zlokalizowane na łożysku paznokcia, złożone z płytki otoczonej wałem paznokciowym.

Jakie funkcje pełni skóra w organizmie człowieka i jakie są jej rodzaje?

przekrój ludzkiej skóry

Łączna powierzchnia skóry pokrywającej ciało człowieka może wynosić od 1,5 do 2 metrów kwadratowych, a jej zróżnicowana budowa sprawia, że pełni różne, często bardzo wyspecjalizowane funkcje:

 • ochronne przed różnorakimi, w większości przypadków niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, wahaniami temperatury, wilgocią, promieniowaniem UV, czynnikami biologicznymi i chemicznymi;
 • zachowanie równowagi wodnej i elektrolitowej organizmu, dzięki wydzielaniu potu przez gruczoły potowe;
 • wchłanianie substancji odżywczych dzięki procesowi resorpcji skórnej;
 • synteza melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego nie tylko za kolor skóry, ale i włosów;
 • warunkuje produkcję witaminy D pod wpływem promieniowania słonecznego, niezbędnej przede wszystkim dla zdrowia kości i układu nerwowego;
 • udział w procesach produkcji innych związków, białek, hormonów i węglowodanów;
 • odbieranie, przez receptory znajdujące się skórze i naskórku, bodźców płynących z zewnątrz, ciepła, zimna, dotyku, czy bólu;
 • wydzielanie dokrewne;
 • udział w funkcjonowaniu układu odpornościowego;
 • magazynowanie wody zapobiegające nadmiernemu przesuszeniu wszystkich warstw skóry.

Warto również dowiedzieć się, jakie są rodzaje cery, także męskiej, co może znacznie ułatwić dobór właściwych kosmetyków do jej pielęgnacji. Medycyna i kosmetyka rozróżniają następujące, główne rodzaje cery:

 • normalną, bez widocznych większych niedoskonałości, gładką i niewymagającą większych zabiegów pielęgnacyjnych;
 • suchą, pozbawioną blasku i witalności, matową, mającą większe skłonności do przesuszania i rogowacenia naskórka;
 • tłustą, jak sama nazwa wskazuje, ze zwiększoną skłonnością do wydzielania łoju, błyszczącą, na której częściej pojawiają się zmiany trądzikowe i inne wypryski;
 • mieszaną, zdecydowanie najtrudniejszą do pielęgnacji, oznaczającą występowanie na twarzy nierównomiernych obszarów, jednych nadmiernie przesuszonych, a innych zbytnio przetłuszczonych;
 • dojrzałą, w okresie, gdy zaczynają się naturalne procesy starzenia skóry, przez co traci ona swoją jędrność, elastyczność i właściwy poziom wilgoci, jednocześnie ulega zaburzeniu owal twarzy i pojawiają się na niej zmarszczki.

Czym męska skóra różni się od kobiecej?

Wspomnieliśmy już, że męska skóra twarzy w istotny sposób różni się od skóry kobiecej, a podstawowe różnice, mogące mieć wpływ na jej wygląd, zdrowie i pielęgnację, to:

 • grubsza warstwa rogowa naskórka, średnio o 25 procent;
 • wyższy stopień nawilżenia warstwy rogowej;
 • niższy współczynnik pH skóry;
 • większa ilość melanocytów, czyli komórek odpowiadających za barwę skóry, dlatego u mężczyzn jest ona przeważnie ciemniejsza;
 • lepsze napięcie skóry wynikające z większej grubości skóry właściwej;
 • większa ilość włókien kolagenowych w skórze i gęstsze powiązania pomiędzy nimi;
 • mniejsza elastyczność skóry, będąca wynikiem mniejszej ilości elastyny;
 • wolniejsze pojawianie się zmarszczek, które jednocześnie są głębsze niż w przypadku kobiet;
 • podwyższone wydzielanie sebum wynikające z większej ilości gruczołów łojowych;
 • częstsze występowanie trądziku i łojotokowego zapalenia skóry;
 • większa aktywność gruczołów potowych;
 • więcej owłosienia na skórze;
 • częstsza zachorowalność na nowotwory skóry, czego przyczyną jest między innymi niestosowanie kremów czy innych kosmetyków z filtrem UV.

Których zasad pielęgnacji skóry powinien przestrzegać każdy mężczyzna?

Niewłaściwie pielęgnowana skóra twarzy może stać się przyczyną problemów nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej, czego zdecydowanie warto sobie zaoszczędzić. Codzienna pielęgnacja cery powinna stać się nawykiem każdego odpowiedzialnego mężczyzny i wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie. Wystarczy tylko przestrzegać zasad zalecanych przez specjalistów i pielęgnować skórę w kilku kolejnych krokach:

Krok 1 – rozpoznanie rodzaju i potrzeb skóry

Wiemy już, z jakimi rodzajami cery możemy mieć do czynienia, a proces ich rozpoznania jest istotny z punktu widzenia właściwego doboru kosmetyków, które mają pomóc, a nie zaszkodzić. Warto również zidentyfikować faktyczne potrzeby skóry, co chcemy uzyskać, wdrażając właściwie dobraną kurację pielęgnującą, np. po to by odmłodzić skórę, czy oczyścić ją ze wszelkich niedoskonałości.

Krok 2 – oczyszczenie skóry

Kiedy mamy już kosmetyki dokładnie dobrane do rodzaju naszej cery, możemy przystąpić do jej dogłębnego oczyszczenia. Pierwszym zadaniem będzie umycie twarzy z pomocą żelu dokładnie usuwającego wszystkie zanieczyszczenia i odblokowującego zapchane pory skóry. Ważne, aby żel nie powodował żadnych podrażnień czy zaczerwienień i jednocześnie przywracał skórze witalność i naturalny blask.

Krok 3 – nawilżenie twarzy

Praktycznie każdy rodzaj męskiej cery wymaga odpowiedniego nawilżenia, począwszy od naskórka, aż do najgłębszych warstw skóry. Właściwie dobrane preparaty nie tylko uzupełnią braki wody, pozwolą jednocześnie zatrzymać ją w głębi skóry, skutecznie zapobiegając w ten sposób jej ponownemu przesuszeniu, zwłaszcza pod wpływem szkodliwego promieniowania słonecznego, czy innych czynników atmosferycznych.

Krok 4 – używanie kremów i toników

Nie da się ukryć, że większość mężczyzn lekceważąco wypowiada się na temat stosowania kremów do codziennej pielęgnacji twarzy. Nie zdają sobie jednocześnie sprawy, że męska skóra tylko pozornie jest odporniejsza na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, co wynika między innymi z jej grubości. Kremy nie tylko chronią skórę twarzy przed promieniowaniem UV, wilgocią czy zimnem, pozwalają również ją nawilżyć, z pomocą takiego składnika jak kwas hialuronowy.

Hamują i opóźniają procesy jej starzenia, usuwają wolne rodniki dzięki własnościom antyoksydacyjnym, działają też antybakteryjnie. Należy też pamiętać o używaniu toników dopasowanych do rodzaju skóry, przywracających jej naturalny odczynnik pH, a stosuje się je po każdym myciu i oczyszczaniu twarzy, najlepiej rano i wieczorem.

Krok 5 – golenie twarzy

mężczyzna goli twarz

Istotnym elementem codziennej pielęgnacji skóry twarzy u mężczyzn jest jej golenie, nie wszyscy bowiem mają tak modne w ostatnim czasie brody. Niestety, golenie kojarzy się nam z bolesnymi podrażnieniami skóry, o ewentualnych skaleczeniach nawet nie wspominając. Pomóc może właściwie dobrana pianka do golenia przeznaczona do skóry wrażliwej, z dodatkiem kojącej mięty i aloesu, zmiękczająca zarost.

Po goleniu trzeba wetrzeć w twarz balsam, lepiej go używać zamiast wody kolońskiej, której głównym składnikiem jest drażniący alkohol. Jeśli zaś mamy brodę, to ją również należy poddać licznym zabiegom pielęgnacyjnym, myć ją w przeznaczonych do tego celu szamponach oraz stosować olejki nawilżające włosy, odżywiające je i przyspieszające ich wzrost.

Krok 6 – regularna zmiana ręczników

Ostatnim, niemniej ważnym krokiem, jest regularna zmiana ręczników w łazience. Panuje w niej zazwyczaj podwyższony poziom wilgoci, zwłaszcza gdy w tym pomieszczeniu nie ma okna i właściwej cyrkulacji powietrza. Taka atmosfera nie sprzyja schnięciu ręczników, a kiedy są wilgotne, to stanowią idealne środowisko do rozwoju groźnych, chorobotwórczych bakterii i grzybów. Dlatego należy je wymieniać co najmniej dwa razy w tygodniu, a w międzyczasie dokładnie suszyć po użyciu.

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.