palma sabałowa

Palma sabałowa (Saw Palmetto) – właściwości zdrowotne i przydatność w leczeniu łysienia

Tekst zaktualizowany 21.04.2021

Walka z łysieniem to długotrwały i skomplikowany proces wymagający wręcz naukowego podejścia, znalezienia tej jednej metody mogącej przynieść zamierzone efekty leczenia. Pierwsze, co należy zrobić, to dokładne rozpoznanie, z jakim rodzajem choroby mamy do czynienia i dopiero to stanowi postawę do rozpoczęcia kuracji. Najczęściej nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, lepiej więc udać się z problemem wypadania włosów do specjalisty np. profesjonalnego trychologa. Tylko on będzie w stanie dobrać najlepsze preparaty, które szybko poradzą sobie nawet z największym łysieniem, a oprócz typowych farmaceutyków sprawdzają się też naturalne substancje, wyciąg z takich roślin, jak palma sabałowa, znana również pod nazwą Saw Palmetto.

Palma sabałowa – lecznicza roślina o egzotycznym pochodzeniu

Palma sabałowa jest rośliną rosnącą w naturze w wielu regionach Stanów Zjednoczonych, przede wszystkim w takich stanach jak Oklahoma, Floryda, Alabama, czy obie Karoliny, Północna oraz Południowa. Zaliczamy ją do licznej rodziny arekowatych, a jej łacińska nazwa to Serenoa repens. W naszym kraju można się także spotkać z nazwą bocznia pikowana, lecz jest ona rzadziej używana, częściej mówimy po prostu Saw Palmetto.

Palma sabałowa – zastosowanie w medycynie naturalnej

palma sabałowa saw palmetto

Saw Palmetto znajduje powszechne zastosowanie w medycynie naturalnej już od ponad stu lat, końca XIX stulecia, a do sporządzania zdrowotnych wyciągów używa się jej owoców o charakterystycznej fioletowo-czarnej barwie. O wiele wcześniej jej właściwości lecznicze docenili Indianie, u których znalazła wręcz uniwersalne zastosowanie, będąc nie tylko składnikiem preparatów na różne choroby, ale i dodatkiem do wielu potraw.

Takie jej użycie zainteresowało dziewiętnastowiecznych amerykańskich naukowców, którzy poddali ją badaniom i jako pierwsi opisali liczne właściwości prozdrowotne, a obecnie wiemy, że wynikają one bezpośrednio ze składu owoców palmy sabałowej.

Palma sabałowa – skład rośliny

Niestety, po początkowym zachwycie właściwościami i działaniem palmy sabałowej, na długie lata popadła ona w zapomnienie i możliwościami jej wykorzystania w leczeniu różnych dolegliwości zainteresowano się dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Ponownie zaczęto ją badać i wyodrębniono wszystkie cenne dla zdrowia substancje wchodzące w jej skład, którymi są:

Oleje roślinne

Nieodłączne składniki każdego gatunku palmy, stanowiące niezwykle bogate źródło cennych substancji odżywczych, spośród których warto wymienić:

 • witaminę A, znaną także jako beta-karoten albo retinol, warunkującą dobre widzenie, zapobiegającą kruchości i wypadaniu włosów oraz chorobom skóry, takim jak np. trądzik;
 • witaminę E, powszechnie znaną jako „witamina młodości” i „witamina płodności”, silny antyoksydant usuwający z organizmu niebezpieczne wolne rodniki, powstrzymującą procesy starzenia się skóry, zapobiegającą jej chorobom, nawilżającą ją. Wspiera też pracę układu rozrodczego, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a u panów przeciwdziała zwyrodnieniu plemników;
 • witaminę K, bez której praktycznie nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu większości układów naszego organizmu. Jej działanie można śmiało uznać za wszechstronne, jest między innymi odpowiedzialna za krzepnięcie krwi, zapobiega pękaniu ścian naczyń krwionośnych, ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, pomaga utrzymać właściwą gospodarkę wapniową, przeciwdziałając w ten sposób osteoporozie, czyli rozrzedzeniu kości;
 • koenzym Q10, kolejny antyoksydant, organiczny związek chemiczny odpowiedzialny między innymi za zmniejszenie poziomu „złego” cholesterolu we krwi, wzmacnia odporność organizmu, przeciwdziała nowotworom, reguluje poziom glukozy, wzmacnia płodność u mężczyzn i kobiet, pomaga w walce z nadwagą i otyłością;

Flawonoidy

Takie jak np. izokwercytyna, kolejne aktywne związki także wzmacniające osłabione naczynia krwionośne, chroniące przed alergiami, zmniejszające ryzyko rozwoju nowotworów, działające rozkurczowo i moczopędnie, detoksykujące organizm.

Fitosterole

Nazywane też sterolami roślinnymi, spośród których najważniejsze to β-sitosterol, glikozyd sterolowy, estry sitosterolu, substancje przypominające budową cholesterol. Nie da się zbagatelizować ich wpływu na zdrowie, działają bowiem korzystnie na:

 • serce i pozostałe elementy układu krążenia poprzez utrzymywanie bezpiecznego poziomu cholesterolu LDL;
 • zapobieganie rozwojowi nowotworów dzięki blokowaniu namnażania komórek rakowych;
 • łagodzenie objawów prostaty, czyli przerostu gruczołu krokowego, choroby spotykającej coraz więcej mężczyzn powyżej 40 roku życia;
 • redukcję zagrażających zdrowiu stanów zapalnych;
 • pobudzenie produkcji oraz wydzielania insuliny, są więc ważną częścią profilaktyki przeciwko cukrzycy, zwłaszcza typu 2;
 • skórę, wzmacniając naskórek i zapobiegając je przesuszaniu, co jest istotne także z punktu widzenia zapobiegania wypadaniu włosów.

Palma sabałowa – jakim chorobom przeciwdziała

Taki skład chemiczny palmy sabałowej automatycznie przekłada się na jej właściwości prozdrowotne, a w tej kwestii ta roślina naprawdę ma się czym pochwalić. Powinni ją docenić przede wszystkim mężczyźni, dla których stanowi wyjątkowo skuteczne remedium na wiele chorób i jest używana w leczeniu:

Przerostu prostaty

Wspomnianego już powyżej przerostu gruczołu krokowego, nazywanego też sterczem, lecz sprawdza się przeważnie w początkowym stadium tej choroby, kiedy jej objawy są jeszcze stosunkowo łagodne, niezbyt nasilone:

 • uczucie ciągłego parcia na mocz;
 • częstomocz;
 • częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy;
 • słaby strumień moczu.

W przypadku wystąpienia właśnie takich objawów można z powodzeniem zastosować preparaty mające w składzie wyciągi z owoców palmy sabałowej. Skutecznie powstrzymają one procesy przemiany najważniejszego męskiego hormonu, czyli testosteronu, w jego szkodliwą odmianę DHT, czyli dihydrotestosteron. Cząsteczki DHT niemal od razu zaczynają swoje destrukcyjne działanie w komórkach gruczołu krokowego, doprowadzając do ich nadmiernego rozrostu, co jest właśnie jedna z przyczyn przerostu stercza. Należy natychmiast powstrzymać ten proces, aby uniknąć całkowitego zablokowania ujścia cewki moczowej.

Zapalenia jąder

Kolejnej męskiej choroby, zakażenia powodowanego przez różne szczepy bakterii, takie jak Chlamydia trachomatis, czy Escherichia coli albo zatrzymywanie moczu w pęcherzu wywołane np. przez choroby nerek lub przerost prostaty. Zapalenie jąder, w którego leczeniu również sprawdzi się palma sabałowa, objawia się:

 • pieczeniem podczas oddawania moczu;
 • częstomoczem;
 • bólami obejmującymi krocze i okolice odbytu;
 • ropną wydzieliną z cewki moczowej.

Zaburzenia erekcji

Palma sabałowa jest również zalecana jako silny, naturalny środek rozwiązujący wszystkie problemy z potencją i erekcją. Szybko likwiduje istniejące zaburzenia dzięki działaniu:

 • regulującemu wydzielanie hormonów płciowych, testosteronu odpowiedzialnego za mocny i długotrwały wzwód;
 • wspomagającemu funkcjonowania układu krwionośnego, prawidłowe doprowadzenie krwi do członka, kolejnej podstawy prawidłowej erekcji.

Palma sabałowa – przeciwko łysieniu androgenowemu

suszone saw palmetto

Jednym z najważniejszych zastosowań palmy sabałowej jest zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów, czyli przyspieszonemu łysieniu. Sprawdza się w przypadku wielu rodzajów tej choroby, lecz najwyższą skuteczność wykazuje w leczeniu łysienia androgenowego, powodowanego nadwrażliwością mieszków włosowych na androgeny.

Specjaliści już dawno uznali łysienie androgenowe za jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Dochodzi do niego w wyniku wspomnianego już przekształcenia testosteronu, który występuje w pewnej ilości także u kobiet, w jego szkodliwą pochodną – dihydrotestosteron, nazywany w skrócie DHT. Dzieje się tak pod wpływem enzymu typu II 5 – alfa – reduktazy, a nowo powstały związek początkowo prowadzi do obkurczenia mieszków włosowych, a następnie do ich stopniowego obumierania.

Duża ilość DHT przyczynia się również do znacznego skrócenia fazy anagenowej wzrostu włosów, trwającej normalnie od 2 do 6 lat, do zaledwie kilku tygodni. Mieszki nie mogą prawidłowo funkcjonować, w wyniku czego włosy ulegają coraz większemu osłabieniu, stają się cienkie, kruche i zaczynają wypadać w bardzo dużych ilościach. Przyczyny takiego stanu rzeczy, z którymi musi poradzić sobie wyciąg z owoców palmy sabałowej, są zróżnicowane według płci:

 • kobiety, u nich głównymi przyczynami łysienia androgenowego są uwarunkowania genetyczne, dziedziczenie skłonności do tej choroby po starszym pokoleniu swojej rodziny. Równie często ta odmiana łysienia jest powodowana przez zaburzenia gospodarki hormonalnej, obejmującej większość hormonów płciowych wydzielanych w organizmie;
 • mężczyźni, tutaj sprawa jest prostsza, najczęściej łysienie androgenowe wynika z uwarunkowania genetycznego, czasami jego przyczyną są też współistniejące choroby, przede wszystkim opisany powyżej przerost gruczołu krokowego, czyli prostata.

Palma sabałowa – działanie na włosy i skutki uboczne

Wykazując dużą skuteczność w powstrzymaniu przyspieszonego łysienia, palma sabałowa znalazła się w składzie wielu suplementów diety i preparatów, które można zakupić również w naszym kraju. Warto także stosować kosmetyki do codziennej pielęgnacji włosów zawierające palmę sabałową, szampony, odżywki czy wcierki. Jej działanie sprowadza się właśnie do zahamowania procesów prowadzących do przekształcenia testosteronu w DHT, aktywności enzymu 5 – alfa – reduktazy. Niesie to ze sobą podwójną korzyść, oprócz powstrzymania łysienia, pozbędziemy się też wspomnianych problemów z prostatą.

Przy stosowaniu palmy sabałowej, mimo jej niewątpliwych zalet, należy zachować pewną ostrożność i nie jest ona zalecana kobietom w ciąży, u których może doprowadzić nawet do poronienia. Nie powinny jej używać także kobiety karmiące piersią, warto też pamiętać, że jej działanie może zniwelować skuteczność środków antykoncepcyjnych. Należy ściśle przestrzegać dawkowania zalecanego przez producenta danego preparatu, a przekroczenie dozwolonej dawki powoduje dosyć uciążliwe skutki uboczne:

 • bóle brzucha;
 • nudności, wymioty i biegunki;
 • bóle głowy;
 • obfite miesiączki wynikające ze zmniejszenia krzepliwości krwi;
 • zwiększoną podatność na powstawanie siniaków;
 • problemy z gojeniem się ran;
 • krwawienia z jamy ustnej.

Korzystna naturalna alternatywa – z naszego rankingu tabletek

Efekty niepożądane działania palmy sabałowej mogą zniechęcić do jej stosowania, dlatego warto zastanowić się nad równie skuteczną, ale bezpieczniejszą alternatywą. Są nią suplementy, które umieściliśmy w naszym rankingu tabletek przeciwko łysieniu, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Źródła:

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

2 thoughts on “Palma sabałowa (Saw Palmetto) – właściwości zdrowotne i przydatność w leczeniu łysienia”

 1. Dowiedziałem się o Saw Palmetto z netu, kiedy szukałem informacji o DHT. Ciekawa roślinka i podobno skuteczna, stosował ktoś?

 2. Używałem, brałem trochę preparatów mających ją w składzie, ale co do skuteczności, dyskutowałbym. Ja się rozczarowałem i postawiłem na pewniaka. Biorę Profolan i wiem za co płacę, za konkretne efekty.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.