W pewnym momencie swojego życia możemy zauważyć, że wszystkie procesy, szczególnie metaboliczne, zachodzące wewnątrz organizmu zaczynają przebiegać wolniej i stają się mniej efektywne. Może to oznaczać, że w różnych układach i narządach wewnętrznych zalega nadmiar toksyn, czyli związków chemicznych, które dostały się tam w przeważającej większości ze źródeł zewnętrznych. Jeśli ich nie usuniemy, to szybko zaczną pogarszać stan zdrowia, nierzadko stając się przyczyną rozwoju groźnych chorób, dlatego tak ważne jest oczyszczenie organizmu z toksyn, czyli jego detoksykacja.
Spis Treści
- 1 Czym są zagrażające zdrowiu toksyny?
- 2 Jakie zagrożenie dla zdrowia stanowią toksyny?
- 3 Które objawy mogą wskazywać na obecność toksyn w organizmie?
- 4 Jakie części ciała odpowiadają za detoksykację?
- 5 Co rozumiemy przez pojęcie detoksykacji i jak często należy ją przeprowadzać?
- 6 Które naturalne metody oczyszczenia z toksyn warto rozważyć?
Czym są zagrażające zdrowiu toksyny?
Zanim zajmiemy się najskuteczniejszymi sposobami detoksykacji organizmu, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, czym właściwie są toksyny i które spośród nich stanowią największe zagrożenie dla naszego zdrowia. Toksyny to przede wszystkim wspomniane związki chemiczne, jakie w pewnym sensie sami dostarczamy razem z powietrzem, którym oddychamy, czy jedzeniem i wodą, spożywanymi każdego dnia.
Do takich szkodliwych związków zaliczamy między innymi pochodzący z powietrza dwutlenek siatki, tlenek i dwutlenek węgla, metale ciężkie, przede wszystkim ołów, sadze, amoniak, siarkowodór, tlenki azotu, dioksyny, węglowodory, czy wszechobecne pyły. Wraz z jedzeniem wprowadzamy do organizmu pestycydy i inne środki ochrony roślin, sztuczne barwniki, ulepszacze i utrwalacze do żywności oraz szczególnie niebezpieczne konserwanty.
Równie duże zagrożenie zaczyna stanowić woda, coraz częściej zanieczyszczona, zwłaszcza w pobliżu dużych skupisk ludzkich, w której mogą znajdować się pestycydy, związki fenolowe i metale ciężkie. Nie zapominajmy również o papierosach, a ich dym zawiera praktycznie całą tablicę Mendelejewa, ponad 5000 różnych związków chemicznych, w przeważającej większości szkodliwych.
Jakie zagrożenie dla zdrowia stanowią toksyny?
Zdecydowanie nie należy lekceważyć żadnego z wymienionych wyżej zagrożeń, nadmiar gromadzących się toksyn bardzo szybko może doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń, nie tylko trudnych w leczeniu, niekiedy nawet prowadzących do śmierci. Do chorób powodowanych przez różne rodzaje toksyn możemy zaliczyć:
- silne reakcje alergiczne;
- zaburzenia pracy tarczycy;
- upośledzenie wchłaniania substancji odżywczych;
- choroby układu pokarmowego, np. wrzód żołądka lub dwunastnicy;
- astmę i obturacyjną chorobę płuc;
- nadpobudliwość i problemy z zasypianiem prowadzące do bezsenności;
- nowotwory dotyczące różnych organów wewnętrznych i skóry;
- choroby serca i układu krążenia;
- wyższe ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu;
- nadwagę i otyłość;
- zaburzenia pracy mózgu, słabszą pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze.
Które objawy mogą wskazywać na obecność toksyn w organizmie?
Jak widać, lista chorób wywoływanych przez substancje toksyczne, które często sami dostarczamy swojemu organizmowi, jest długa. Warto więc zwracać szczególną uwagę na charakterystyczne objawy mogące oznaczać ich obecność, a nasz niepokój powinny wzbudzić:
- spadki odporności, mniej efektywna praca układu immunologicznego;
- ciągłe uczucie zmęczenia, nawet po wypoczynku i zalecanej dobowej dawce snu;
- osłabiona kondycja włosów, które stają się kruche, łamliwe i zaczynają wypadać w dużych ilościach;
- wyższa niż zwykle łamliwość paznokci;
- pogorszenie nastroju psychicznego, drażliwość, nerwowość i gwałtowne huśtawki nastroju;
- słabsza pamięć i trudności ze skoncentrowaniem się, często nawet na najprostszych czynnościach;
- gwałtowne napady gorąca, na które warto zwrócić szczególną uwagę, bo łatwo można pomylić je z objawami menopauzy lub andropauzy;
- zmiany skórne, podrażnienia, zaczerwienienia, trądzik czy powiększający się cellulit;
- nieprzyjemny zapach z ust i tak samo nieprzyjemny zapach potu lub moczu, zwiastujące nadmiar toksyn w organizmie;
- zaburzenia trawienne, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia lub biegunki;
- nagły wzrost masy ciała wynikający z niewłaściwego przebiegu procesów przemiany materii.
Jakie części ciała odpowiadają za detoksykację?
Mimo że nasz organizm samoczynnie stara się usuwać zalegające w nim toksyny i zbędne produkty przemiany materii, to przy nadmiernym ich nagromadzeniu, nie zawsze jest w stanie pozbyć się wszystkich. Warto wiedzieć, które części ciała są odpowiedzialne za ich usuwanie i to właśnie je trzeba wspomóc, aby detoksykacja przebiegała nie tylko szybko, ale i efektywnie. Najważniejsze funkcje ma tu do spełnienia:
- skóra, która usuwa toksyny wraz z potem;
- układ moczowy, a zwłaszcza nerki, naturalny filtr oczyszczający krew ze wszystkich szkodliwych związków;
- układ pokarmowy, przede wszystkim jelita odpowiedzialne za trawienie i usuwanie wszystkich zbędnych pozostałości wraz z kałem;
- płuca, a część toksyn jest usuwana wraz z wydychanym powietrzem.
Co rozumiemy przez pojęcie detoksykacji i jak często należy ją przeprowadzać?
Wiemy już, czym są toksyny, jakie stanowią zagrożenie dla zdrowia i poznaliśmy objawy, które może wywoływać ich nadmiar. Powinniśmy więc poznać skuteczne sposoby detoksykacji, czyli procesu usuwania wszystkich szkodliwych związków, najlepiej z zastosowaniem naturalnych metod, niepowodujących żadnych skutków ubocznych. Korzyści zdrowotne będą bezdyskusyjne, a oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn powinno się przeprowadzać regularnie.
Oczywiście zależy to od wielu czynników, przede wszystkim prowadzonego stylu życia, sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, tego, czy palimy papierosy i pijemy alkohol, czy nie. Równie istotny jest charakter pracy, często w warunkach dużego zanieczyszczenia otoczenia, a pojawienie się któregoś z opisanych wyżej objawów, to znak, aby zdecydować się na dogłębną detoksykację.
Które naturalne metody oczyszczenia z toksyn warto rozważyć?
Istnieje kilka metod pozbycia się toksyn z organizmu, lecz nie wszystkie są warte zastosowania, pomimo swojej skuteczności. Decydując się na użycie popularnych farmaceutyków, mających w składzie np. węgiel aktywny czy dwutlenek krzemu, na pewno usuniemy z organizmu większość niepożądanych substancji, lecz musimy się jednocześnie liczyć z możliwością wystąpienia skutków ubocznych, niekiedy bardzo uciążliwych. Dlatego lepiej zdecydować się na naturalne rozwiązania, a w detoksykacji organizmu może nam między innymi pomóc:
Zachowanie higieny snu
Pierwszą podstawą skutecznej detoksykacji organizmu jest odpowiednia dobowa dawka wypoczynku, którą trudno uzyskać, jeśli nie przestrzegamy zalecanych zasad higieny snu. Zdrowy sen, w dawce co 7-8 godzin na dobę pozwala w pełni zregenerować organizm, korzystnie wpływa też na przebieg procesów trawienia i przemiany materii.
Dieta oczyszczająca
Kolejne, co powinien zrobić każdy, kto odczuwa symptomy obecności toksyn, to przeanalizowanie i zmiana swojego dotychczasowego sposobu żywienia. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na dietę oczyszczającą, przydatną również profilaktycznie, a jej podstawą jest wyeliminowanie ze swojego menu kilku grup produktów mogących powodować zanieczyszczenie układu, takich jak:
- żywność wysoko przetworzona, pełna szkodliwych sztucznych składników, barwników czy konserwantów;
- biały cukier, nie tylko ten, którym słodzimy herbatę czy kawę, ale i inne produkty spożywcze mające w składzie duże jego ilości;
- produkty słodzone syropem glukozowo-fruktozowym i syropem kukurydzianym;
- nadmiar soli i słone przekąski;
- produkty zawierające nasycone kwasy tłuszczowe i równie szkodliwe izomery trans.
Dietę należy poddać kompleksowej modyfikacji, wprowadzając do niej duże ilości produktów mających w składzie oczyszczający i ułatwiający trawienie błonnik pokarmowy. Są to przede wszystkim owoce i warzywa, a najbardziej sprzyjające detoksykacji to:
Warzywa:
- buraki, poprawiające funkcjonowanie wątroby, mające właściwości oczyszczające i odkwaszające;
- kiszona kapusta, usprawniająca trawienie i pracę układu pokarmowego, zawierająca korzystnie działające związki siarki oraz naturalne probiotyki;
- seler, a na jego działanie detoksykujące wpływa właśnie duża ilość błonnika;
- brokuły, oddziałujące na zanieczyszczony organizm podobnie, jak kapusta;
- czosnek, mający silne działanie antybakteryjne, pozwalający pozbyć się szkodliwych bakterii i pasożytów z układu pokarmowego;
- karczochy, dzięki którym można usunąć nadmiar cholesterolu i trójglicerydów;
- orzechy i nasiona, kolejne źródło błonnika pokarmowego;
- warzywa liściaste, o których właściwościach decyduje obecność chlorofilu w liściach, rukola, zielona pietruszka, mające jednocześnie działanie moczopędne, szpinak.
Owoce:
- jabłka, także pełne pektyn regulujących wypróżnianie;
- owoce cytrusowe, przede wszystkim cytryny i grejpfruty, skutecznie pobudzające osłabioną perystaltykę jelit;
- jagody i borówki, charakteryzujące się działaniem antyoksydacyjnym, usuwającym z organizmu chorobotwórcze wolne rodniki;
- żurawina, wspomagająca oczyszczanie z toksyn dzięki właściwościom moczopędnym;
- maliny, kolejny silny antyoksydant.
Planując dietę detoksykującą, nie wolno zapomnieć o właściwej ilości płynów, zwłaszcza czystej, mineralnej i niegazowanej wody, której należy pić minimum 2 litry dziennie. Woda pozwoli płynnie usunąć zalegające toksyny, bez niej organizm nie mógłby produkować niezbędnego do tego moczu i potu. Trzeba również będzie ograniczyć wszelkie używki, nie tylko palenie papierosów i picie alkoholu, ale i czarną kawę oraz czarną herbatę.
Zioła wspomagające oczyszczanie organizmu
Skoro chcemy przeprowadzić detoks z użyciem wyłącznie naturalnych metod, to warto skorzystać z tego, co ma dla nas ziołolecznictwo, z siły ziół i innych roślin mających potwierdzone właściwości oczyszczające. W domowej ziołowej apteczce powinien się znaleźć:
- wyciąg z brzozy, działający moczopędnie, między innymi dzięki zawartości flawonoidów;
- ostropest plamisty, o właściwościach odtruwających, przeczyszczających i przyspieszających regenerację uszkodzonych komórek wątroby;
- kurkuma, przyprawa działająca przeciwutleniająco, pobudzająca wydzielanie enzymów trzustkowych i żółci, mająca właściwości rozkurczowe i przeciwbakteryjne;
- mniszek lekarski, moczopędny i przyspieszający usuwanie nie tylko toksyn, ale i pozostałości po procesach przemiany materii;
- fiołek trójbarwny, korzystnie oddziałujący na przebieg procesów metabolicznych, mający działanie przeczyszczające i przeciwzapalne;
- skrzyp polny, korzystny nie tylko dla włosów, umożliwiający też wydajniejsze usuwanie nadmiaru wody i szkodliwych związków z organizmu.
Źródła:
- https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body
- https://www.healthline.com/health/food-nutrition/detox-cleanses-do-diets-work
- https://www.healthline.com/nutrition/detox-diets-101
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy