Na czym polega aromaterapia – zasady stosowania olejków eterycznych

Istnieje wiele rodzajów medycyny alternatywnej mających korzystny wpływ na ludzie zdrowie. Jedną z nich, zyskującą coraz większe uznanie, także w naszym kraju, jest z pewnością aromaterapia, zabiegi z dodatkiem olejków eterycznych mających działanie terapeutyczne. Zdecydowanie warto zapoznać się z nią nieco bliżej i sprawdzić na sobie skuteczność jej działania.

W pigułce:

  • Aromaterapia, zespół zabiegów robionych z użyciem olejków aromatycznych, korzystnie wpływających na stan zdrowia.
  • Olejki wprowadzają do organizmu substancje o sprawdzonych własnościach leczniczych, poprzez inhalację, wdychanie oparów lub nakładanie na skórę.
  • Olejki eteryczne pochodzą z różnych roślin, lecz wszystkie mają bogaty skład, pełen wartościowych związków odżywczych, w tym witamin, przenikających przez skórę lub błony śluzowe.
  • Zastosowanie w aromaterapii znajdują rozmaite olejki, między innymi eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, rozmarynowy, lawendowy i z mięty pieprzowej.
  • Istnieją przeciwwskazania do poddania się zabiegom aromaterapii, które zawsze należy uwzględnić.

Czym jest aromaterapia i jaka jest jej historia?

Aromaterapię można zdefiniować jako zabiegi niosące ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, polegające na stosowaniu olejków roślinnych, nazywanych olejkami aromatycznymi, wlewanych do miski z gorącą wodą, aby uzyskać lecznicze opary. Takie zabiegi mogą wspomóc prowadzone leczenie mające poprawić osłabiony stan zdrowia.

Aromaterapia to odmiana medycyny naturalnej znana ludzkości od ponad 4000 lat, która wspominana jest między innymi w zachowanych dokumentach ze starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Sama nazwa jest datowana na o wiele późniejszy okres i zaczęto ją stosować dopiero w XX wieku. 

O tej metodzie leczniczej można również powiedzieć, że poprzez zapach oddziałuje pozytywnie nie tylko na ciało, ale i umysł, nie dziwi więc to, że przez tysiąclecia rozpowszechniła się w wielu kulturach na całym świecie.

Jak działa aromaterapia?

olejek kapiący do butelki

Wiemy już, czym jest wspomaganie leczenia z wykorzystaniem olejków eterycznych. W dalszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jak działają tego typu zabiegi poprawiające nasze zdrowie i samopoczucie, szczególnie po ciężkim dniu pracy.

Polegają one na wprowadzeniu do organizmu olejków uzyskiwanych z różnych roślin o potwierdzonych właściwościach leczniczych. Odbywa się to zazwyczaj na dwa sposoby, poprzez inhalację po dodaniu kilku kropel olejku w gorącej wodzie, albo nakładanie go bezpośrednio na skórę.

W aromaterapii wykorzystuje się również specjalne dyfuzory, praktyczne urządzenia rozpylające mieszanki olejków eterycznych w całym pomieszczeniu. Warte zastosowania są także tzw. kominki, naczynia, do których jednej części wlewa się kilka kropel nierozcieńczonego olejku, a niżej ustawia świeczkę, która go podgrzewa. We wszystkich przypadkach należy wdychać powstałe opary, zapach roznoszący się w powietrzu.

Na czym polega działanie olejków eterycznych?

Warto także dowiedzieć się, czym właściwie są olejki do aromaterapii, czyli naturalne olejki eteryczne. Ich źródłem jest wiele ziół i roślin o potwierdzonych, właściwościach sprzyjających ludzkiemu zdrowiu, które często znane są od wieków. Mogą one między innymi skutecznie łagodzić objawy wielu, mniej lub bardziej poważnych dolegliwości.

Nauka określa olejki eteryczne jako silnie skoncentrowane wyciągi roślinne, lotne substancje zapachowe. Pozyskuje się je z różnych części roślin, między innymi z owoców, kwiatów, liści, kłączy, łodyg czy korzeni.

Mogą to być zarówno świeże fragmenty roślinne, jak i suszone, a uzyskiwanie olejków odbywa się przy użyciu wytłaczania na zimno albo procesu destylacji za pomocą pary wodnej. Zachowują pełnię swoich własności, a w niezwykle bogatym składzie mają m.in takie związki aktywne jak:

  • związki terpenowe;
  • estry;
  • ketony;
  • alkohole;
  • kumaryny;
  • węglowodory;
  • aldehydy;
  • fenole.

Olejki nie rozpuszczają się w wodzie, lecz w alkoholach i tłuszczach, a skuteczność ich działania polega na zdolności do przenikania przez skórę albo błony śluzowe, dzięki czemu docierają do samego źródła nękających nas problemów zdrowotnych.

Które olejki eteryczne są najczęściej stosowane w aromaterapii?

W zyskującej na popularności aromaterapii wykorzystuje się olejki pozyskiwane z różnych roślin, naszych rodzimych albo egzotycznych. Specjaliści od ziołolecznictwa i tej metody radzenia sobie z różnymi dolegliwościami przede wszystkim polecają:

Olejek lawendowy

lawenda

Którego źródłem jest lawenda i którym można śmiało powiedzieć, że jest najczęściej używany, także do przeprowadzania aromaterapii w domu, Ceniony jest jego szeroki, pozytywny wpływ na zdrowie, działanie uspokajające, redukujące stany napięcia nerwowego i spontaniczną aktywność ruchową.

Jest to możliwe dzięki jego oddziaływaniu na odśrodkowy układ nerwowy, można z jego pomocą skutecznie poprawić jakość snu, ma też silne działanie relaksujące, antydepresyjne i przeciwlękowe.

Olejek eukaliptusowy

eukaliptus

W medycynie naturalnej wykorzystuje się olejki eteryczne robione z liści tej egzotycznej rośliny, doskonale sprawdzające się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębienia lub grypy.

Bardzo szybko łagodzi takie ich objawy, jak katar czy kaszel, można go także stosować na skórę, zewnętrznie przy bólu mięśni i stawów. Jego działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i kojące sprawia z kolei, że można go używać np. w leczeniu trądziku i innych podrażnień skóry.

Olejek z drzewa herbacianego

drzewo herbaciane

Znajdujący coraz powszechniejsze zastosowanie ze względu na swoje szerokie właściwości prozdrowotne, używany nie tylko w medycynie naturalnej, lecz również w kosmetyce, jako dodatek do kremów, żeli czy toników i szamponów.

Jego własności obejmują działanie antyoksydacyjne, antywirusowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, a nawet przeciwłupieżowe. Nadaje się do pielęgnacji cery, redukcji wydzielania potu, łagodzenia swędzących podrażnień skóry  i bólów mięśniowych, leczenia trądziku oraz przeziębienia.

Olejek rozmarynowy

rozmaryn

Wybierając olejki do aromaterapii, nie można zapomnieć o olejku robionym z rozmarynu, rośliny popularnej nie tylko w kuchni, mającej jednocześnie liczne własności sprzyjające naszemu zdrowiu. Skutecznie redukuje większość negatywnych skutków stresu i innych napięć nerwowych.

Oprócz tego dobrze wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego, zwiększa sprawność umysłową, poprawiając pamięć i koncentrację. Można go również stosować w celach relaksacyjnych i do złagodzenia uczucia zmęczenia. Używa się go też do masażu, pozwala zmniejszyć napięcie mięśniowe, ból i złagodzić stany zapalne.

Olejek z mięty pieprzowej

mięta pieprzowa

W zabiegach aromaterapii używa się również ekstraktów miętowych, olejków uzyskiwanych z liści mięty pieprzowej. Olejek miętowy charakteryzuje przede wszystkim silne działanie przeciwbólowe, co wynika z zawartości w nim mentolu.

Ma on również właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, działa kojąco na skórę, redukuje powstające na niej obrzęki, zmniejsza też uczucie swędzenia wywołane np. podrażnieniami naskórka.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania aromaterapii?

Wymienione wyżej olejki to nie wszystkie, jakie stosuje się w aromaterapii, równie często używa się np. egzotycznego olejku ylang-ylang, olejku z drzewa sandałowego, czy olejku z bergamotki. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne przeciwwskazania utrudniające lub wręcz uniemożliwiające poddanie się takim zabiegom.

Eksperci nie zalecają ich przede wszystkim kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz alergikom, ponieważ niektóre olejki mogą powodować u nich bolesne podrażnienia skóry. Szczególną ostrożność powinno się też zachować przy nadciśnieniu tętniczym, epilepsji, astmie oraz chorobie nowotworowej.

Źródła:

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.