Utrata włosów jest uważana za naturalny proces, lecz tylko w przypadku, gdy dziennie tracimy ich maksymalnie 100 – 150. Każda większa ilość oznacza jakiś problem, błędy w codziennej pielęgnacji czy choroby rozwijające się wewnątrz organizmu, których jednym z objawów jest właśnie wypadanie włosów. Niekiedy bywa ono aż tak intensywne, że doprowadza nawet do całkowitego wyłysienia, o ile wcześniej nie wdroży się odpowiedniej kuracji temu zapobiegającej.
Istnieje wiele sposobów pozwalających powstrzymać, a w wielu przypadkach w znacznym stopniu cofnąć ten proces, a dużą popularnością cieszą się naturalne metody, zastosowanie roślin i ziół korzystnie wpływających na zdrowie włosów i skóry głowy. Równie duża liczba osób wybiera farmakologiczne leczenie łysienia, w którym używa się przede wszystkim dwie substancje, minoksydyl i finasteryd.
Spis Treści
Łysienie – jakie są jego przyczyny
Zastosowanie tych dwóch silnych farmaceutyków ma swoje zalety oraz wady, które przedstawimy w dalszej części tekstu, wcześniej jednak warto poznać, dlaczego w pewnym momencie zaczynają nam wypadać włosy. Przyczyny łysienia bywają zróżnicowane i ich zdiagnozowanie może zająć sporo czasu i powinna się tym zająć wykwalifikowana osoba, dermatolog albo trycholog.
Tylko oni mają stosowną i szeroką wiedzę umożliwiającą rozpoznanie ewentualnych chorób to powodujących, co w skrajnych przypadkach sprawia, że może być konieczny nawet przeszczep włosów. Wiele przyczyn wypadania włosów jest bezpośrednio zależnych od nas, są wynikiem naszych własnych zaniedbań. Jeśli chcemy na długo zachować piękną, gęstą i naturalnie błyszczącą fryzurę, to musimy bezwzględnie zwrócić uwagę na:
Przestrzeganie właściwej diety
Mało osób zdaje sobie sprawę, że niewłaściwy sposób odżywiania jest nie tylko przyczyną nadwagi i otyłości, może również spowodować nadmierne i przyspieszone łysienie. W niektórych produktach spożywczych fast foodach czy żywności wysoko przetworzonej, brakuje składników niezbędnych dla odżywienia włosów i skóry głowy, którymi niewątpliwie są:
- witamina A, warunkująca prawidłowe wykształcenie się komórek tworzących włosy, które rosną mocniejsze i gęstsze, niedobory tej witaminy stają się przyczyną zakłócenia funkcjonowania mieszków włosowych, łysienia plackowatego i pogorszenia wzroku;
- witamina B2, ryboflawina, przeciwdziałająca wypadaniu, nadająca włosom witalności i przywracająca im blask, zmniejszająca wydzielanie sebum mogącego doprowadzić do łysienia łojotokowego;
- witamina B3, niacyna, dbająca o właściwą strukturę łodygi włosa, dostarczająca mu energii niezbędnej do intensywnego wzrostu, poprawiająca ukrwienie skóry głowy;
- witamina B5, kwas pantotenowy, znajdujący się w składzie wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów, wzmacniający i wygładzający strukturę włosów, przywracający im pigmentację, zapobiegający siwieniu. Wpływa również korzystnie na skórę, nawilżając ją do najgłębszych warstw, opóźniając procesy starzenia, przeciwdziałając stanom zapalnych i chorobom skóry, takim jak np. trądzik;
- witamina B6, pirydoksyna, przyspieszająca wzrost nowych włosów;
- witamina B7, biotyna, której zadaniem jest wspomaganie wzrostu nowych włosów i zapobieganie ich wypadaniu, ograniczanie łojotoku i łupieżu, dotlenienie i odżywienie komórek skóry głowy;
- witamina C, kwas askorbinowy, niezbędna dla całego organizmu, nie tylko dla stanu naszej fryzury, silny antyoksydant wręcz „wymiatający” wolne rodniki, reaktywne formy tlenu (ROS) uszkadzające komórki. Bierze udział w syntezie kolagenu, materiału budulcowego tkanek, w tym i włosów, dba o zachowanie właściwego poziomu żelaza, pierwiastka niezbędnego do powstrzymania łysienia;
- krzem, pierwiastek, który w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi pochodzącymi z pożywienia, wzmacnia osłabione mieszki i cebulki włosowe, przeciwdziałając jednocześnie nadmiernej łamliwości włosa;
- cynk, pierwiastek numer dwa, jeśli chodzi o zdrowie włosów i skóry na głowie, potrzebny przede wszystkim do tworzenia się keratyny, specyficznego białka, będącego obok kolagenu kolejnym materiałem budującym włosy;
- selen, zapewniający nie tylko mocną strukturę włosa, ale i jego elastyczność, dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym zapobiegający infekcjom oraz stanom zapalnym skóry głowy.
Błędy w codziennej pielęgnacji
Kolejną przyczynę wypadania włosów powodującą, że trzeba wdrożyć farmakologiczne leczenie łysienia z użyciem minoksydylu lub finasterydu, są błędy popełniane podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Tego również nie należy lekceważyć, a specjaliści, w tym i wspomniani trycholodzy, zalecają:
- staranne dobieranie szamponów i odżywek do włosów, ich składu, który powinien bezwzględnie być naturalny, wolny od takich substancji, jak silikon, SLS-y, czy szczególnie szkodliwe parabeny;
- niezwiązywanie długich włosów gumką, kiedy są poddawane wielogodzinnemu naciskowi powodującemu ich osłabienie i coraz większe wypadanie;
- nieużywanie prostownicy do włosów, rozgrzewającej je do bardzo wysokiej temperatury, co odbija się na ich kondycji, niszczy strukturę, sprawiając, że łamią się, kruszą i „wychodzą” całymi garściami. Podobne negatywne efekty daje używanie suszarki, lepiej, aby włosy po umyciu schły naturalnie.
Choroby prowadzące do łysienia
Są to między innymi współistniejące schorzenia, często pozostające niewykryte, które objawiają się właśnie szybkim przerzedzaniem włosów, choroby autoimmunologiczne, osłabienie układu odpornościowego, choroby tarczycy, jej nadczynność, niedoczynność albo Hashimoto, nieuleczalny stan zapalny. Równie negatywne efekty niesie ze sobą silny stres, depresja i inne stany napięć nerwowych. Oczywiście łysienie może też być spowodowane typowymi chorobami skóry, a najczęściej wskazywane to:
- łojotokowe zapalenie skóry;
- przewlekła grzybica, także skóry głowy;
- atopowe zapalenie skóry (AZS);
- przewlekłe ropne zapalenie mieszków włosowych;
- łuszczyca;
- nowotwory skóry.
Farmakologiczne leczenie łysienia – dlaczego się je stosuje
Jak widać, przyczyn łysienia jest dużo, nie dziwi więc, że większość chorujących ludzi chce zastosować farmakologiczne metody leczenia, skuteczne, lecz nie do końca bezpieczne. Jest to naturalne, przecież kiedy zachorujemy, pierwsze, co nam przychodzi na myśl, to wizyta u lekarza specjalisty od leczenia danego schorzenia. Tylko oni mogą przypisać leki dostępne wyłącznie na receptę, a do takich zaliczamy również te, których główne składniki aktywne to minoksydyl albo finasteryd.
Warto więc scharakteryzować je nieco szerzej, poznać zalety ich użycia oraz skutki uboczne, jakie powodują. Oba związki znajdują swoje zastosowanie w leczeniu różnych odmian łysienia, lecz najwyższą, potwierdzoną badaniami skuteczność wykazują w łagodzeniu objawów łysienia androgenowego. Może ono mieć różne podłoże, lecz przeważnie wymienia się genetyczne, skłonności dziedziczone po starszych członkach rodziny.
Łysienie androgenowe, czym jest i co je powoduje
Kiedy mówimy o łysieniu androgenowym, mamy na myśli jedną z najtrudniejszych do wyleczenia odmian tej choroby, związaną z fazami wzrostu włosów. Stają się one wrażliwe na działanie tzw. androgenów, a konkretnie jednej ich odmiany, dihydrotestosteronu, bardziej znanego pod skróconą nazwą DHT.
Powstaje on w wyniku przekształcenia hormonu płciowego, testosteronu, na który zaczyna oddziaływać enzym 5 alfa-reduktazy. Taka nowa forma zaczyna negatywnie oddziaływać na mieszki włosowe, początkowo je osłabiając, następnie prowadząc do ich stopniowego obkurczania, a na koniec do obumierania. Jeśli nie podejmie się właściwego leczenia, to utrata włosów może być całkowita i nieodwracalna.
Minksydyl czy finasteryd, który z nich zastosować
Jednym ze sposobów leczenie łysienia androgenowego jest zastosowanie silnych w działaniu farmaceutyków, które wchodzą w skład wielu leków, w tym i wcierek oraz toników mających powstrzymać rozwój tej choroby. Używa się przede wszystkim dwóch, różniących się od siebie właściwościami, efektami działania i skutkami ubocznymi, które niestety powodują.
Minoksydyl – właściwości
Jego niespolszczona, naukowa nazwa to minoxidil i to ją znajdziemy, czytając skład leku na łysienie, jaki chcemy brać. Jest to organiczny związek chemiczny wynaleziony przez amerykańską firmę farmaceutyczną Upjohn Company w latach pięćdziesiątych XX wieku, będący pochodną dihydralazyny. W założeniu wynalazcy i producenta miał to być początkowo preparat wspomagający leczenie wrzodów żołądka, lecz okazało się, że najwyższą skuteczność wykazuje na nadciśnienie tętnicze. Dopiero po pewnym czasie zauważono, że jednym z jego „skutków ubocznych” jest przyspieszenie wzrostu włosów, szybko trafił więc do preparatów mających przeciwdziałać przyspieszonemu łysieniu.
Minoksydyl – działanie
Działanie minoksydylu przeciw wypadaniu włosów polega na celowym wywołaniu fazy ich wzrostu, czyli anagenu. Jednocześnie poprawia ukrwienie skory głowy, czemu sprzyjają jego właściwości rozszerzające drobne naczynia krwionośne. Wykazuje skuteczność nawet na poziomie blisko 48 procent i u takiej liczby mężczyzn zaobserwowano ponowny wzrost włosów.
Zwiększa w ten sposób dopływ krwi do mieszków i cebulek włosowych, pobudzając je w ten sposób do intensywniejszej pracy, dostarczając im niezbędne do tego składniki odżywcze. Takie właściwości minoksydylu predysponują go właśnie do zastosowania w leczeniu łysienia o podłożu dziedzicznym, czyli jego androgenowej odmiany.
Minoksydyl – skutki uboczne
Wysoka skuteczność działania preparatów mających w składzie minoksysyl zachęca do ich użycia, jednak zanim to zrobimy, trzeba poznać wszystkie konsekwencje zdrowotne takiej decyzji. Jest to związek chemiczny, który nie może być stosowany przez wszystkich, a najczęstsze przeciwwskazania to:
- nadwrażliwość na tę właśnie substancję;
- rany i podrażnienia na głowie mogące zwiększać wchłanialność minoksydylu, co prowadzi do jego przedawkowania;
- ciąża i karmienie piersią.
Warto także zwrócić uwagę na możliwe skutki uboczne, których także jest całkiem sporo, takie jak:
- swędzenie i podrażnienie skóry w miejscu aplikacji substancji aktywnej;
- zwiększone wypadanie włosów, zwłaszcza w pierwszych 2 miesiącach kuracji;
- skórne reakcje alergiczne, wysypka lub pokrzywka;
- problemy z oddychaniem;
- uczucie ucisku w klatce piersiowej;
- obrzęki obejmujące twarz, usta, wargi, język, ręce i stopy;
- nagły, niekontrolowany wzrost wagi;
- tachykardia, czyli przyspieszenie rytmu pracy serca nawet powyżej 100 uderzeń na minutę;
- wzrost nadciśnienia tętniczego;
- zapalenie skóry i nadmierne owłosienie;
- łupież.
Finasteryd – właściwości
Kolejnym związkiem znajdującym zastosowanie w leczeniu łysienia o podłożu genetycznym jest finasteryd. Jest to sztucznie otrzymywany związek chemiczny również powszechnie wchodzący w skład wielu leków, którego zadaniem jest powstrzymanie przemiany testosteronu w jego szkodliwą i bardziej aktywną postać, czyli dihydrotestosteron (DHT). Jako inhibitor enzymu 5 alfa-reduktazy, finasteryd sprawdza się naprawdę dobrze, działając z siłą pięciokrotnie większą niż podstawowa postać DHT.
Całkowicie więc ją dominuje i to on zaczyna odpowiadać za wszystkie procesy prowadzące najpierw do powstrzymania wypadania włosów, a następnie do wzrostu nowych. Rosną one w różnych częściach głowy, lecz najwyższą efektywność uzyskuje się na jej czubku oraz okolicach skroni. Efektywność ocenia się tu aż na około 80 procent i u takiej liczby mężczyzn udało się powstrzymać i cofnąć negatywne skutki łysienia androgenowego. Co ciekawe, jest także używany w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty, łagodząc wiele jego objawów.
Finasteryd – możliwe skutki uboczne
Jeśli nawet dostarczymy finasteryd w dawce zalecanej przez jego producenta, to mimo wszystko musimy liczyć się z jego skutkami ubocznymi, działaniem niepożądanym, dotyczącym nawet 10 procent przypadków, takim jak:
- wahania nastroju;
- chwilowe zaburzenia erekcji i spadek libido;
- podwyższone ryzyko wystąpienia bezpłodności;
- ryzyko zmniejszenia jąder;
- możliwość rozwoju ginekomastii, czyli powiększenia piersi u mężczyzn;
- podrażnienia skórne, wysypka i pokrzywka;
- obrzęki twarzy, ust lub gardła, mogące utrudniać oddychanie;
- depresja;
- ból w klatce piersiowej.
Jest także zakazany dla kobiet w ciąży, którym szkodzą nawet minimalne jego dawki, zwiększając ryzyko uszkodzenia płodu.
Farmakologiczne leczenie łysienia – czy naprawdę warto
Skuteczności farmakologicznych metod powstrzymania wypadania włosów nie można wiele zarzucić, podobnie jak dwóm najczęściej stosowanym substancjom. Warto jednak wcześniej przeanalizować związane z tym ryzyko wystąpienia uciążliwych skutków ubocznych i zastanowić się, czy naprawdę warto się na nie narażać.
Istnieją przecież alternatywne sposoby, użycie preparatów mających w składzie bezpieczne wyciągi z roślin takich jak pokrzywa, skrzyp polny i palma sabałowa (saw palmetto). One również mogą pomóc przywrócić dawną bujność naszej przerzedzonej fryzurze, a ranking najlepszych tabletek przeciwko łysieniu znajdziecie pod poniższym linkiem.
ZOBACZ RANKING NAJLEPSZYCH TABLETEK NA ŁYSIENIE
Źródła:
- https://www.healthline.com/health/male-pattern-baldness
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/68082#What-is-DHT?
- https://www.healthline.com/health/minoxidil-oral-tablet
- https://www.healthline.com/health/finasteride-oral-tablet
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy