mezoterapia skóry głowy

Mezoterapia włosów opinie, efekty i przebieg zabiegu

Kiedy pewnego dnia, stojąc przed lustrem, zauważamy, że włosy zaczynają nam wypadać w dużych ilościach, to pierwszą reakcją na to zjawisko jest zazwyczaj panika. Warto jednak w takiej sytuacji zachować spokój, co pomoże nie tylko we właściwym rozpoznaniu przyczyn tego przyspieszonego łysienia, lecz przede wszystkim w znalezieniu skutecznej metody przeciwdziałania. Na szczęście jest ich wiele, począwszy od odpowiednio dobranych kosmetyków, poprzez tabletki przeciwko wypadaniu włosów, aż po bardziej inwazyjne zabiegi. W skrajnych przypadkach może to być nawet chirurgiczny przeszczep włosów, ale najczęściej do zatrzymania procesu ich wypadania w zupełności wystarczy mezoterapia igłowa skóry głowy.

Dlaczego włosy zaczynają nagle wypadać?

wypadanie włosów u kobiety

Zanim jednak szerzej przedstawimy, na czym polega przeprowadzenie zabiegu mezoterapii igłowej i jakie korzystne efekty on daje, powinniśmy wcześniej dowiedzieć się więcej o przyczynach nadmiernego, szybkiego wypadania włosów. Samodzielne ich rozpoznanie jest możliwe, chociaż lepiej zwrócić się do specjalisty, dermatologa albo profesjonalnego trychologa. Jeśli jednak zauważymy u siebie znaczne przerzedzanie się fryzury, to zastanówmy się, czy nie jest może spowodowane przez takie przyczyny, jak:

Błędy w codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy

Jedna z najczęstszych przyczyn łysienia, czemu najczęściej sami jesteśmy winni, zaniedbując codzienne mycie włosów i skóry głowy albo niewłaściwie dobierając przeznaczone do tego kosmetyki. Używamy szamponów i odżywek pełnych szkodliwych substancji, rakotwórczych parabenów, przeciążających włosy silikonów oraz SLS – ów, związków chemicznych mogących powodować stany zapalne mieszków włosowych.

Dochodzi do tego jeszcze nadużywanie suszarki, lokówki oraz prostownicy, za mocne związywanie i ściąganie włosów gumką czy mycie ich w za gorącej wodzie. Efekty takich zaniedbań widać bardzo szybko, cebulki i mieszki włosowe ulegają osłabieniu, a same włosy matowieją, stają się kruche, łamliwe i zaczynają wypadać.

Źle skomponowana dieta uboga w składniki odżywcze

To, co jemy, odpowiada nie tylko za ewentualne powstrzymanie rozwoju nadwagi lub otyłości, ale także za stan zdrowia naszych włosów i skóry głowy. Tak samo, jak reszta organizmu, także one potrzebują odpowiednich dawek substancji odżywczych, witamin i minerałów, których niestety często brakuje w codziennej diecie.

Aby powstrzymać proces łysienia i stworzyć korzystne środowisko do wzrostu nowych, mocniejszych włosów, warto zrezygnować z jedzenia tego, co niezdrowe i tuczące. W miejsce np. fast foodów czy żywności wysoko przetworzonej, należy spożywać produkty pełne korzystnie działających składników:

  • witaminy A, przeciwdziałającej właśnie kruchości i łamliwości włosów;
  • witamin z grupy B, odpowiedzialnych między innymi za zapobieganie przetłuszczaniu się skóry głowy dzięki regulacji pracy gruczołów łojowych, zapobieganie siwieniu i utrzymanie naturalnego koloru włosów, a najważniejsza jest tu witamina B7, czyli biotyna;
  • witaminy C, uczestniczącej w produkcji kolagenu, jednego z materiałów budulcowych włosa, silnego antyoksydantu usuwającego z organizmu chorobotwórcze wolne rodniki;
  • witaminy E, zapobiegającej rozdwajaniu się końcówek włosa;
  • minerałów, przede wszystkim cynku oraz krzemu, bez których niemożliwe jest powstrzymanie łysienia, zahamowanie naturalnych procesów starzenia się skóry, prawidłowa synteza keratyny i kolagenu oraz odporność włosów na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Współistniejące choroby, często pozostające niewykryte

Stany chorobowe rozwijające się w organizmie, często pozostające niewykryte aż do momentu wystąpienia wyraźnych objawów, a w przypadku wielu jest to właśnie nadmierne i przyspieszone wypadanie włosów. Powodują to między innymi takie schorzenia jak nadczynność albo niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, choroby układu pokarmowego oraz serca i układu krwionośnego. Należy także uważać na stres, powodujący prawdziwe spustoszenie w organizmie, również objawiający się osłabieniem włosów i ich wypadaniem oraz choroby nowotworowe, między innymi rak skóry.

Za łysienie odpowiadają też inne choroby skóry, zakażenia bakteryjne i grzybicze oraz zaburzenia hormonalne. W przypadku tych ostatnich mamy najczęściej do czynienia z przekształcaniem się testosteronu, hormonu płciowego, w jego szkodliwą odmianę, dihydrotestosteron, nazywany w skrócie DHT. Nadmiar DHT prowadzi do uszkodzenia, a nawet nieodwracalnego zniszczenia mieszków włosowych, stając się między innymi przyczyną rozwoju łysienia androgenowego.

Mezoterapia igłowa skóry głowy – czym jest ten zabieg

mezoterapia igłowa skóry głowy

Skoro przyczyny wypadania włosów mamy już zdiagnozowane, czas dowiedzieć się, czym właściwie jest mezoterapia igłowa skóry głowy, dlaczego cieszy się taką dużą popularnością i jakie konkretne korzyści ze sobą niesie. Pod tym pojęciem kryje się jeden z najskuteczniejszych zabiegów pozwalających nie tylko przeciwdziałać łysieniu, ale i rozmaitym chorobom skóry, i to nie tylko głowy.

Zabiegi mezoterapii igłowej zalicza się do tzw. medycyny estetycznej i właśnie w takich gabinetach jest on wykonywany. Polega na wstrzykiwaniu w miejsca objęte chorobą, w tym przypadku pozbawione włosów, substancji leczniczych i wspomagających wzrost nowych włosów, które są indywidualnie dobierane dla każdego pacjenta po przeprowadzeniu stosownych badań.

Mezoterapia igłowa skóry głowy – wskazania do zastosowania zabiegu

Przeprowadzana w klinikach medycyny estetycznej mezoterapia jest polecana wszystkim pacjentom, których problemem jest nadmierne, trudne do opanowania wypadanie włosów, mające różne podłoże, androgenowe, plackowate, telogenowe, czy łojotokowe. Decydują się na nią najczęściej osoby oczekujące szybkich efektów prowadzonej kuracji i mające włosy o osłabionej strukturze, skłonne do kruszenia się i łamania.

Należy więc wzmocnić ich kondycję i najlepiej nadaje się to tego właśnie zabieg mezoterapii igłowej dostarczający skórze głowy substancji aktywnych niezbędnych nie tylko do zatrzymania łysienia, ale i stworzenia środowiska przyjaznego dla wzrostu nowych włosów. Są to przede wszystkim wymienione powyżej witaminy i minerały, wsparte dawkami kwasu hialuronowego pozwalającego wygładzić drobne zmarszczki.

Mezoterapia igłowa skóry głowy – przeciwwskazania do jej przeprowadzenia

Jak przy wielu innych metodach zapobiegania łysieniu, także i w przypadku zabiegu mezoterapii igłowej istnieją pewne przeciwwskazania do jej zastosowania. Decyduje o tym specjalista kwalifikujący pacjenta na podstawie badań i zdiagnozowanego rodzaju choroby. Mezoterapia nie jest zalecana:

  • osobom poniżej 16 roku życia;
  • kobietom w ciąży, karmiącym piersią i w okresie menstruacji;
  • pacjentom cierpiącym na choroby nowotworowe, wirusowe zapalenie wątroby, epilepsję, padaczkę oraz cukrzycę;
  • w przypadku alergii na którąkolwiek substancję aktywną używaną przy zabiegu;
  • podczas przyjmowania niektórych leków, przede wszystkim przeciwzakrzepowych;
  • osobom z silnymi zaburzeniami krzepliwości krwi mogącymi utrudniać gojenie się ran, które reguluje stosowanie leków wymienionych w poprzednim podpunkcie;
  • przy ostrych stanach zapalnych i infekcjach skórnych o podłożu wirusowym lub bakteryjnym np. opryszczce lub trądziku;
  • przy predyspozycjach do tworzenia się przebarwień skóry oraz widocznych blizn.

Zabieg mezoterapii może także powodować pewne skutki uboczne, dosyć uciążliwe, ale zazwyczaj ustępujące samoczynnie po kilku dniach i może to być:

  • zaczerwienienie i obrzęki skóry głowy;
  • niewielkie zasinienia oraz strupki pojawiające się w miejscu wbicia igły.

ZOBACZ RANKING TABLETEK PRZECIWKO WYPADANIU WŁOSÓW

Mezoterapia igłowa skóry głowy – najczęściej stosowane substancje aktywne

Podstawową substancją wstrzykiwaną pod skórę pacjenta podczas zabiegu mezoterapii jest „koktajl” złożony w wymienionych powyżej witamin, kwasu hailuronowego, wzbogacony o koenzymy np. Q10, korzystne dla włosów kwasy nukleinowe i aminokwasy. Zastosowanie tej prozdrowotnej mieszanki ma na celu obudowę zniszczonej struktury włosa, wzmocnienie jej, odżywienie na całej długości i pobudzenie do szybkiego wzrostu. Dla uzyskania pełni efektów zabieg należy powtórzyć kilka razy, zachowując 2 – 3 tygodniowe odstępy.

Jednakże takie witaminowo – mineralne mieszanki to nie jedyne substancje wykorzystywane w mezoterapii, a jeszcze lepsze efekty można uzyskać przy zastosowaniu:

Osocza bogatopłytkowego

Nazywanego w skrócie PRP, preparatu uzyskiwanego z odwirowanej krwi pacjenta, a w wyniku tego procesu wzrasta ilość płytek krwi w porównaniu z osoczem naturalnym, aż od 2 do 9 razy. Płytki krwi, czyli trombocyty są niezbędne dla komórek skóry, przyspieszając ich regenerację i namnażanie się. Poprawiają także ukrwienie skóry i co za tym idzie również jej dotlenienie, pobudzają cebulki włosowe, tworząc w ten sposób wręcz idealne środowisko do wzrostu mocniejszych i grubszych włosów.

Zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym sprawdza się nie tylko w leczeniu łysienia, ale i redukcji zmarszczek ze skory twarzy, szyi lub dekoltu. Jego wadą jest konieczność powtarzania zabiegów średnio co 2 – 3 miesiące, co zależy jednak od wieku pacjenta, oraz ból towarzyszący wstrzykiwaniu osocza pod skórę.

Komórek macierzystych

Pozyskiwanych nie tylko z krwi, lecz również z tkanki tłuszczowej pacjenta, pobieranej zazwyczaj z bocznej strony kolan. Komórki macierzyste to specyficzny rodzaj komórek charakteryzujący się wieloma cennymi właściwościami:

  • zdolnością podziału;
  • szybką regeneracją;
  • łatwym dopasowywaniem do rodzaju tkanek, w których się znajdują, co pozwala zastępować obumierające w nich komórki, w tym i skóry;
  • aktywacją syntezy dwóch najważniejszych materiałów budulcowych włosa, keratyny i kolagenu;
  • usprawnieniem namnażania się zróżnicowanych komórek.

Zabieg mezoterapii z wykorzystaniem komórek macierzystych może wykonać tylko lekarz, także po dokładnej konsultacji medycznej pacjenta. Często podkreślaną zaletą tej metody jest konieczność wykonania tylko jednego zabiegu i już to pozwala na intensyfikację procesu wzrostu nowych włosów, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań.

Mezoterapia igłowa skóry głowy – przygotowanie do zabiegu i jego przebieg

Mezoterapia igłowa skóry głowy

Jak już wspomniałem, zabieg wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta, żadna szanująca klienta klinika medycyny estetycznej nie wykona go osobie wchodzącej do gabinetu „prosto z ulicy”. Lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem pod kątem ewentualnych przeciwwskazań, które wymieniłem powyżej, a pacjent, mając na uwadze swoje bezpieczeństwo, powinien poinformować go o swoich chorobach.

Jeśli lekarz nie ma żadnych zastrzeżeń, to rozpoczyna zabieg od oczyszczenia skóry głowy, rozprowadzenia na niej specjalnego środka peelingującego, który nie tylko ją dezynfekuje, ale i oczyszcza ujścia mieszków włosowych. Dzięki temu skóra będzie lepiej przyjmowała składniki aktywne, jakie będą pod nią wstrzykiwane. Skórę nakłuwa się jedynie na 2 – 3 mm, a ślady, jakie po tym pozostają, przypominają niewielkie ukąszenia owadów lub siniaki i goją się praktycznie bez śladu w ciągu kilku dni.

Bóle po zabiegu można zmniejszyć, smarując miejsca iniekcji maścią przeciwbólową, lecz trzeba wcześniej sprawdzić, czy jej składniki nie podrażniają naskórka. Aż do pełnego zagojenia się śladów po igle nie wolno farbować włosów i stosować drażniących kosmetyków do ich codziennej pielęgnacji. Nie powinno się także przez co najmniej 48 godzin opalać, zarówno na słońcu, jak i na solarium, trzeba też ograniczyć korzystanie z basenu, nie przesadzać też z alkoholem, mogącym zaburzać proces gojenia.

Mezoterapia igłowa skóry głowy – podsumowanie efektów

Pierwsze pozytywne efekty przeprowadzonej mezoterapii igłowej są widoczne już po 2 tygodniach od pierwszego zabiegu:

  • włosy stają się mocniejsze, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i te, powodowane przez zmienne warunki pogodowe;
  • składniki aktywne odżywiają i dokładnie nawilżają włosy na całej ich długości;
  • mieszki i cebulki włosowe ulegają rewitalizacji;
  • poprawia się ukrwienie skóry głowy;
  • włosy przestają wypadać i szybko odrastają nowe, zdrowe i gęstsze.

Źródła:

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

About The Author

1 thought on “Mezoterapia włosów opinie, efekty i przebieg zabiegu”

  1. Natalia z Clinica Cosmetologica

    Zabieg mezoterapia igłowej skóry głowy daje fenomenalne efekty w terpii łysienia oraz zalecany jest profilaktycznie osobą które mają problemy z nadmiernym wypdaniem włosów i chcą poprawić ich kondycję. Zabiegi zalecane sa w serii dla wzmocnienia efektów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.