Zaburzenia snu to poważna choroba społeczna, która nieleczona może mieć poważne następstwa dla naszego zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego, stając się przyczyną rozwoju wielu niebezpiecznych chorób. Problemy ze snem mogą objawiać się w rozmaity sposób, niemożnością zaśnięcia albo niską jakością samego snu, utrudniającą, a czasem wręcz uniemożliwiającą regenerację organizmu, wypoczynek po trudach całego, ciężkiego dnia.
Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, ważne jednak aby zacząć im skutecznie przeciwdziałać, stosując naturalne, bezpieczne metody, najlepiej kuracje ziołowe. Rośliną, która sprawdza się w takiej sytuacji, jest melisa lekarska właściwości lecznicze, jakimi się charakteryzuje, sprawiają, że używa się ją jako składnika wielu suplementów diety ułatwiających zaśnięcie.
Spis Treści
Melisa lekarska nazwa naukowa i pochodzenie
Zioło to, coraz częściej używane już nie tylko w medycynie ludowej, ale i konwencjonalnej, nosi łacińską, naukową nazwę Melissa officinalis. Znane jest również pod bardziej swojsko brzmiącymi nazwami, pszczelnikiem, cytrynowym zielem czy rojownikiem. W naturze powszechnie rośnie w całym basenie Morza Śródziemnego, obejmującym między innymi południowe regiony naszego kontynentu oraz Afrykę Północną. Znane jest już od starożytności, a obecnie uprawiane niemal na całym świecie, znajdując swoje zastosowanie również w kuchni.
Melisa lekarska wygląd
Melisa lekarska Melissa officinalis jest byliną wieloletnią, należącą do rodziny jasnowatych, mającą do 60 cm wysokości. Roślina ma silnie rozgałęzioną łodygę, pokrytą włoskami, zakwitającą na wiosnę mnóstwem niewielkich jasnożółtych kwiatów, liście melisy są z kolei karbowane w intensywnie zielonym kolorze. W celach leczniczych wykorzystuje się właśnie liść melisy, w postaci suszonej, wydzielający po pokruszeniu charakterystyczny cytrynowy zapach.
Melisa lekarska skład
Największym bogactwem liści melisy jest ich skład pełen substancji odżywczych wręcz niezbędnych dla naszego zdrowia. Najważniejszym składnikiem aktywnym są tu olejek eteryczny, złożony z trzech związków: cytralu, cytronelalu oraz geraniolu, wspomagany przez inne substancje czynne, a liście melisy zawierają:
- garbniki, o działaniu antybakteryjnym;
- flawonoidy, działające przeciwutleniająco;
- karetonoidy;
- śluzy, ochraniające poszczególne elementy układu pokarmowego;
- kwasy fenolowe przede wszystkim kawowy, ferulowy, rozmarynowy i chlorogenowy;
- chlorofil;
- składniki mineralne;
- witaminę C, kolejny silny antyoksydant, usuwający wolne rodniki.
Melisa lekarska właściwości lecznicze
Skład chemiczny, jakim charakteryzuje się melisa lekarska Melissa officinalis, praktycznie od razu predysponuje ją do zastosowania w leczeniu wielu chorób, skuteczne łagodząc ich objawy i usuwając przyczyny. Właśnie dlatego znajduje się w składzie wielu preparatów medycznych, warto także sięgnąć po suszony liść melisy, który można parzyć, robiąc z niego smaczny, aromatyczny napar, w którym główną rolę gra wspomniany olejek eteryczny. Sami pacjenci, jak i lekarze różnych specjalności, doceniają melisę za następujące właściwości prozdrowotne:
Melisa lekarska działanie uspokajające
Właśnie w tej kwestii melisa lekarska sprawdza się najlepiej w medycynie ludowej i nie może się z nią równać żadne inne zioło rosnące lub uprawiane w naszym kraju. Właściwości uspokajające melisy sprawdzają się w łagodzeniu objawów stresu, trudnej w leczeniu choroby cywilizacyjnej naszych dzisiejszych czasów. Objawia się ona między innymi napięciami nerwowymi, czasami aż tak silnymi, że mogą utrudniać normalne funkcjonowanie.
Działanie uspokajające liści melisy wynika z zawartości w nich olejków eterycznych, korzystnie oddziałujących na układ nerwowy, prowadzących do jego stopniowego „wyciszenia”. Dużą zaletą, jaka ma taki olejek melisowy, jest szybkość działania, pierwsze pozytywne efekty odczujemy już po kilku minutach od wypicia gorącego naparu lub zażycia suplementu, którego najważniejszym składnikiem aktywnym są właśnie liście melisy. Oprócz przeciwdziałania objawom stresu środki oparte na liściach melisy sprawdzają się również w przypadku innych problemów z układem nerwowym:
- stanach silnego pobudzenia nerwowego;
- stanach lękowych i depresyjnych;
- zespole przewlekłego zmęczenia, a w tym przypadku umożliwiającym pełną regenerację organizmu;
- bólach głowy, zwłaszcza o podłożu migrenowym;
- nerwicach o podłożu wegetatywnym;
- zaburzeniach równowagi emocjonalnej;
- chorobie Alzheimera oraz demencji, odczuwalnie zmniejszając natężenie ich objawów;
- napadach melancholii.
Melisa lekarska na zaburzenia snu
Kolejnym zastosowaniem suszonych liści melisy lekarskiej jest pomoc we wszelkiego rodzaju zaburzeniach snu. To problem, z którym codziennie zmagają się miliony ludzi na całym świecie, uniemożliwiający pełen wypoczynek, co negatywnie odbija się na wielu aspektach zdrowotnych. Najgorszym objawem jest bezsenność, ale problemy ze snem mogą objawiać się też w inny sposób:
- zespołem niespokojnych nóg (RLS);
- mimowolnymi i bolesnymi kurczami kończyn dolnych;
- bezdechem sennym, którego charakterystycznym objawem jest chrapanie mogące zakłócać sen pozostałym domownikom;
- uczuciem senności często towarzyszącym nam przez cały dzień;
- nagłymi atakami senności, nazywanymi narkolepsją.
Z tymi objawami błyskawicznie poradzi sobie np. olejek melisowy, czy świeżo zaparzone liście, gwarantujące nie tylko brak najmniejszych nawet problemów z zasypianiem, ale i wysoką jakość snu. To podstawa prawidłowego wypoczynku i stuprocentowego zrelaksowania organizmu, przygotowującego go na wyzwania dnia następnego, a melisa dodatkowo:
- rozluźnia mięśnie, zmniejszając w ten sposób napięcie całego organizmu;
- kojąco i łagodząco wpływa na układ nerwowy;
- likwiduje ewentualne dolegliwości bólowe, także utrudniające albo wręcz uniemożliwiające zaśnięcie;
- reguluje rytm pracy serca, przeciwdziałając arytmii i kołataniu;
- obniża za wysokie ciśnienie krwi;
Melisa lekarska na trawienie
Działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie to nie jedyne warte docenienia właściwości liści melisy. Można je z powodzeniem stosować także na inne choroby, między innymi problemy z prawidłowym trawieniem i przemianą materii. Zaburzenia trawienne i spowolniony metabolizm to jedne z głównych przyczyn nadwagi i otyłości, które w skrajnych przypadkach stanowią nawet zagrożenie dla życia. Liście melisy lekarskiej cechuje działanie uspokajające nie tylko na układ nerwowy, pomagają również rozluźnić napięte mięśnie gładkie jelit, ułatwiając w ten sposób regularne opróżnianie, zapobiegając jednocześnie bolesnym skurczom brzucha.
Warto je używać jako wspomaganie procesu trawienia wyjątkowo ciężkostrawnych potraw, zwiększają bowiem, chociaż w stosunkowo nieznacznym stopniu, wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Substancje zawarte w liściach melisy używane są między innymi w leczeniu zespołu jelita drażliwego, a oprócz tego:
- usuwają szkodliwe bakterie i grzyby z układu pokarmowego;
- działają wiatropędnie oraz moczopędnie;
- pobudzają apetyt;
- zapobiegają stłuszczeniu wątroby poprzez zahamowanie utleniania się lipidów;
- dbają o pełną drożność dróg żółciowych.
Melisa lekarska na układ krążenia i oddechowy
Regularne spożywanie melisy oddziałuje niezwykle korzystnie również na pracę serca i całego układu krwionośnego, na co niebagatelny wpływ ma zawartość wspomnianego olejku eterycznego w liściach tej rośliny. On, razem z pozostałymi składnikami, obniża poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi, przeciwdziałając w ten sposób rozwojowi miażdżycy, chorobie, która objawia się między innymi zawrotami głowy, zaburzeniami czucia i niedowładem kończyn, wysokim nadciśnieniem, a nawet niewydolnością nerek.
Pomoże także przy chorobach układu oddechowego, przynosząc szybko ulgę pacjentom zmagającym się ze skutkami astmy oskrzelowej lub ciężkimi objawami bronchitu, które zakłócają zdrowy, relaksujący sen. Kwasy fenolowe zapewniaja swobodę oddychania, sprawiając, że rano wstaniemy w pełni wypoczęci.
Melisa lekarska na pamięć i koncentrację
Wprowadzenie do swojej diety tabletek z melisą lub herbaty parzonej z liści melisy powinny rozważyć osoby mające problemy z pamięcią i koncentracją. Mogą dzięki temu uniknąć zaburzeń funkcji poznawczych, lepiej zapamiętywać i przyswajać sobie nawet bardzo duże ilości nowych informacji.
Melisa lekarska skutki uboczne
Produkty medyczne, w których skład wchodzi lekarska melisa, mogą używać wszyscy, którzy ich potrzebują, również kobiety w ciąży i to praktycznie bez żadnego ryzyka wystąpienia u nich niepokojących skutków ubocznych. Preparaty z liści melisy, takie jak np. olejek melisowy, dzięki działaniu rozluźniającemu na mięśnie gładkie, można wykorzystać dla łagodzenia szczególnie nasilonych bólów menstruacyjnych. Okazuję się niemal tak samo skuteczne, jak tabletki rozkurczowe i w przeciwieństwie do wielu z nich, całkowicie nieszkodliwe. Sprawdzają się także w przypadku innych problemów z miesiączką, w tym na regulację jej częstotliwości.
Melisa lekarska herbata czy tabletki
Sposobów stosowania melisy zarówno w medycynie ludowej, jak i bardziej nowoczesnej, jest wiele i wybór właściwie sprowadza się do odpowiedzenia sobie na pytanie, co będzie lepsze, herbata czy tabletki. W pierwszym wypadku wystarczy tylko kupić suszone liście melisy i samodzielnie je zaparzyć, a w tym celu zalewamy je wrzątkiem, przykrywamy naczyniem i parzymy około 10 minut. Taka herbatka, pita przed snem, doskonale wycisza, usuwa objawy zmęczenia, odpręża, możemy po niej spokojnie przespać całą noc, a jej właściwości zdrowotne nie odbiegają od tak popularnej zielonej herbaty.
Jeśli wydaje się wam to zbyt kłopotliwe, to lepiej zdecydować się na praktyczniejsze tabletki, które wystarczy tylko brać zgodnie z zaleceniami producenta. Jedne z najlepszych, chwalone też przez specjalistów, to Melatolin Plus, w których znajduje się nie tylko lekarska melisa, ale i inne substancje:
- melatonina, hormon naturalnie produkowany w szyszynce mózgowej;
- lupulina z szyszek chmielu, tak samo uspokajająca;
- żeń-szeń indyjski, podobnie jak ashwagandha najlepiej radzący sobie ze skutkami stresu;
- tryptofan i l – teanina, warunkujące prawidłowy poziom melatoniny i ułatwiające szybkie zasypianie;
- witamina B6, odpowiedzialna za niezakłócone funkcjonowanie układu nerwowego;
- szafran, zapewniający zawsze doskonałe samopoczucie psychiczne.
Melisa lekarska gdzie kupić
Szukając melisy w postaci nie olejku eterycznego, ale suszonych liści do zaparzania, trzeba odwiedzić najbliższy sklep zielarski albo aptekę, gdzie na pewno je dostaniemy. Można również kupić herbatkę ekspresową, a torebkę wystarczy tylko wrzucić do szklanki, zalać wrzątkiem i gotowe.
Wiele suplementów diety, w których składzie są zmielone liście melisy, także kupimy w pobliskiej aptece, ale takie, jak Melatolin Plus są dostępne wyłącznie poprzez stronę internetową ich producenta. Jest to często stosowane i praktyczne rozwiązanie, dające nabywcy pewność, że zawsze kupuje oryginalny i stuprocentowo skuteczny produkt w cenie, jakiej na pewno nie zaoferuje żaden inny sklep czy apteka.
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy