kobieta traci włosy

Łysienie telogenowe – przyczyny i objawy.

Tekst zaktualizowany 11.04.2021

Przyspieszone i zazwyczaj trudne do zahamowania wypadanie włosów może przytrafić się każdemu, niezależnie od płci, zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele, niekiedy bardzo trudnych do zdiagnozowania i zaaplikowania właściwej kuracji mogącej to skutecznie powstrzymać. Niestety, łysienia nie da się tak po prostu zaakceptować, mimo że w przypadku mężczyzn jest to całkowicie naturalny proces przychodzący wraz z wiekiem.

Z gorszą sytuacją mamy do czynienia u kobiet, a u nich wypadanie włosów praktycznie automatycznie oznacza jakieś nieprawidłowości, choroby rozwijające się w organizmie, które pozostają niewykryte, albo zaniedbania w kwestii higieny włosów i skóry głowy. Reakcja musi być więc szybka, a pierwszym, co należy zrobić, jest zdiagnozowanie, z jaką odmianą łysienia mamy do czynienia. Jedną z częściej występujących, zwłaszcza u kobiet, jest łysienie telogenowe, które nieleczone może w krótkim czasie doprowadzić do całkowitej utraty włosów.

Fazy wzrostu włosa – jak wygląda jego cykl życiowy

wypadanie włosów

Jak już wspomnieliśmy, wypadające włosy w przeważającej większości przypadków nie powinny być powodem do niepokoju, o ile ich ilość mieści się w określonej badaniami normie, nie więcej niż 100 w ciągu doby. Zanim jednak zajmiemy się samym łysieniem telogenowym, jego przyczynami, objawami i sposobami leczenia, powinniśmy dowiedzieć się więcej o cyklu wzrostu włosa, związanym z przebiegiem tej choroby.

Nasze włosy rosną przez całe życie, ale ich wzrost przebiega w sposób cykliczny, który dzieli się na trzy niezwykle istotne fazy, którymi są:

1. Faza wzrostu

Znana również pod nazwą anagen, najdłuższa, mogąca trwać od 2 aż do 6 lat, której jednocześnie podlega około 90 procent naszych włosów. W tym czasie można zaobserwować dużą aktywność każdego mieszka włosowego odpowiedzialnego za prawidłowe odżywienie i wzrost połączonego z nim włosa.

2. Faza przejściowa

Czyli inwolucyjna, nazywana też katagenem i w tej fazie obkurczeniu ulegają cebulki włosowe, powoli ustaje produkcja komórek w zanikającej macierzy włosa, a on sam zaczyna obumierać. Faza ta jest znacznie krótsza od poprzedniej, trwa zaledwie od 14 do 21 dni, obejmując tylko 1 – 3 procent włosów.

3. Faza spoczynku

Nazywana właśnie telogenem i to od niej swoją nazwę wzięła ta odmiana łysienia. Jest to okres spoczynku i w fazie telogenu włosy całkowicie przestają rosnąć, a mieszki włosowe przez ten czas pozostają puste i nieaktywne. Stare włosy ulegają zrogowaceniu, zaczynają wypadać, co trwa od 2 do 4 miesięcy, obejmując około 15 procent naszego owłosienia.

Łysienie telogenowe – objawy

Definiując więc w najbardziej zrozumiały sposób pojęcie łysienia telogenowego, można powiedzieć, że jest ono związane z fazą spoczynku włosa. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy z różnych przyczyn wzrasta ilość włosów wchodzących w tę fazę, która może sięgać nawet 50 – 80 procent. Objawia się to właśnie ich zwiększonym, widocznym wypadaniem, czego efektem jest pojawiająca się łysina. Nie dotyczy ona tylko określonych stref na głowie, jej czubka lub zakoli, lecz włosy wypadają równomiernie, sięgając blisko 50 procent powierzchni, co może trwać kilka miesięcy, a w wielu przypadkach nawet lat.

Co ciekawe, łysienie telogenowe może objąć również inne owłosione części ciała, pachy czy okolice intymne. W większości przypadków choroba przebiega bezboleśnie, jednakże pewna część chorych skarży się na niewielki ból, pieczenie lub swędzenie skóry głowy, mające swoją medyczną nazwę trichodynii. Jeśli odpowiednio szybko zdiagnozujemy schorzenie, w czym może pomóc dermatolog albo trycholog, i wdrożymy właściwe leczenie, to proces utraty włosów jest w pełni odwracalny.

Łysienie telogenowe – rodzaje i sposób wystawienia diagnozy

badanie u trychologa

Skoro wiemy już, czym jest i w jaki sposób objawia się ta choroba czas poznać przyczyny łysienia telogenowego i jego najczęściej spotykane rodzaje. Zaczniemy właśnie od nich i wyróżniamy jego dwa podstawowe typy:

 • ostre łysienie telogenowe, w którym włosy szybko wypadają na całej powierzchni głowy, ale cały proces zaczyna się zazwyczaj w okolicach czoła, stopniowo postępując dalej. Włosy zaczynają później samoistnie odrastać, co trwa około 3 miesięcy;
 • przewlekłe łysienie telogenowe, towarzyszące zazwyczaj chorobom ogólnoustrojowym, takim, jak np. toczeń rumieniowaty, z rozlanym, bardzo szerokim łysieniem utrzymującym się przez dłuższy czas, nawet powyżej 6 miesięcy.

Łysienie telogenowe – przyczyny choroby

Jeśli trycholog lub lekarz chcą prawidłowo rozpoznać łysienie telogenowe przyczyny, które je powodują, są tak zróżnicowane, że może to im utrudniać postawienie właściwej diagnozy. Jednakże jest to konieczne, jeśli ma zostać wdrożone odpowiednie leczenie, dlatego stosuje się różne metody diagnostyczne, począwszy od testu pociągania czy mycia włosów, aż po biopsję. Bardzo przydatne okazują się również badania krwi i moczu, czyli kompleksowe badania laboratoryjne, pokazujące między innymi poziom żelaza, czy hormonów tarczycy.

Wszystkie przyczyny, w wyniku których działania dochodzi do rozwoju łysienia telogenowego, powodują właśnie wydłużenie telogenu, czyli opisanej wyżej fazy spoczynkowej włosa, a odpowiedzialne za to są następujące czynniki:

Dieta uboga w składniki odżywcze

Jej znaczenia dla organizmu nie da się zbagatelizować, źle dobrany sposób żywienia może przecież w stosunkowo krótkim czasie zrujnować całe zdrowie, spowodować nadwagę i otyłość, ma także istotny wpływ na stan zdrowia włosów i skóry głowy. Osłabienie zarówno samego włosa, jak i mieszków oraz cebulek włosowych, jest powodowane przez brak w diecie odpowiednich składników odżywczych. Właśnie dlatego w tym, co jemy, musi się znaleźć:

 • pełnowartościowe białko, składnik umożliwiający syntezę podstawowego materiału budulcowego włosów, czyli keratyny;
 • witamina A, nazywana także retinolem, niezbędna dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mieszków włosowych, regulujące ich pracę poprzez metabolizm komórkowy. Zapobiega przesuszaniu, łamliwości i kruchości włosów, powstrzymuje ich wypadanie;
 • witaminy z grupy B, między innymi biotyna, czyli witamina B6 oraz kobalamina, witamina B12. To właśnie dzięki nim włosy stają się grubsze, mocniejsze, odporne na pogodę i wytrzymałe na uszkodzenia;
 • witamina C, chyba najważniejsza dla naszego ogólnego stanu zdrowia, antyoksydant, którego głównym zadaniem jest usuwanie z organizmu zagrażających mu wolnych rodników. Reguluje także procesy produkcji kolagenu, materiału współtworzącego skórę, oraz innych wartościowych substancji, takich jak żelazo, którego niedobory mogą stać się jedną z przyczyn powodujących szybsze wypadanie włosów;
 • witamina D, której głównym źródłem są promienie słoneczne, wzmacniająca układ odpornościowy i chroniąca nas w ten sposób także przed chorobami, których objawem jest wypadanie włosów, takich jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy albo choroba Hashimoto;
 • witamina E, dbająca przede wszystkim o zdrowie skóry, następny antyoksydant niezbędny dla naszego organizmu. Nawilża i odżywia skórę głowy, przyspiesza regenerację jej uszkodzonych komórek, gojenie się ewentualnych ran, czy podrażnień, mogących negatywnie wpływać na funkcjonowanie mieszków włosowych;
 • minerały, a najważniejsze dla wzmocnienia włosów to cynk , żelazo, miedź oraz krzem;
 • odpowiedni ilości wody, której, jak zalecają lekarze, powinno się wypijać średnio 2 litry na dobę. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać, to ryzykujemy nie tylko takimi chorobami, jak niewydolność nerek, ale i niskim poziomem nawilżenia skóry, a ilość włosów, jakie zaczną nam wypadać, będzie ciągle rosła.

Trzeba również uważać, decydując się na kurację odchudzającą, starannie dobierając składniki takiej diety. Stanowczo niedozwolone są głodówki, mające wręcz destrukcyjny wpływ na włosy, które nie tylko wypadną, ale mogą też nie odrosnąć.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Prawidłowa gospodarka hormonalna to kolejna podstawa naszego zdrowia, a wszelkie zaburzenia wydzielania najważniejszych hormonów odbijają się też na stanie naszych włosów, mogąc prowadzić również do łysienia telogenowego. Najważniejsze są tu dwa hormony, testosteron u mężczyzn i estrogen u kobiet. Ten pierwszy bardzo często mutuje do szkodliwej postaci, dihydrotestosteronu, DHT, który może nieodwracalnie uszkodzić mieszki włosowe. U kobiet zaś wysoki poziom estrogenu korzystnie wpływa na ich zdrowie i wygląd, sprawiając, że są mocne, gęste i lśniące. Zmniejszenie ilości tego hormonu widać prawie natychmiast, a włosy tracą swój blask, stają się kruche, łamliwe i zaczynają wypadać w bardzo dużych ilościach

Bardzo częstą przyczyną odmiany telogenowej łysienia są problemy z tarczycą, zakłócające równowagę hormonalną i jednocześnie wszystkie fazy wzrostu włosów. Choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, powodują natychmiastowe zaburzenia hormonalne. Objawiają się one między innymi spowolnieniem metabolizmu na poziomie komórkowym, co dotyczy także komórek, z których zbudowane są włosy. Osłabia się ich struktura, są bardziej podatne na uszkodzenia, łamliwe, matowe i rosną wolniej, niż wypadają.

Stres i inne napięcia nerwowe

O negatywnym wpływie stresu na zdrowie można by mówić całymi godzinami, lecz warto podkreślić, jak niszczy włosy i powoduje właśnie łysienie telogenowe. Czynników stresogennych jest tak dużo, że nie sposób je wszystkie wymienić, mogą być nagłe np. ciężka choroba niszcząca organizm całymi latami. Jednym z objawów takiego silnego napięcia nerwowego, którym może być nie tylko stres, ale i depresja, jest łysienie i to nie tylko telogenowe, ale praktycznie każda jego odmiana, także androgenowa i łysienie plackowate.

Przyjmowane leki

Stosując leki na inne choroby, niezwiązane z leczeniem łysienia, warto wcześniej zapoznać się z dołączoną do nich ulotką, bo może się okazać, że jednym ich skutków ubocznych jest wypadanie włosów. Do takich specyfików zaliczamy między innymi:

 • doustne środki antykoncepcyjne mające w składzie wysokie dawki estrogenów;
 • leki przeciwko zakrzepom, używane np. w leczeniu żylaków, zawierające heparynę;
 • leki przeciwpadaczkowe;
 • leki stosowane we wspomnianych chorobach tarczycy;
 • betablokery, leki stosowane w leczeniu chorób serca i układu krwionośnego.

Inne przyczyny łysienia telogenowego

Spośród wielu innych przyczyn mogących stać się przyczyną łysienia związanego z fazą wzrostu włosa, warto jeszcze wymienić:

 • działanie silnych związków chemicznych zawartych np. w kosmetykach do codziennej pielęgnacji włosów, szamponach, odżywkach lub farbach;
 • anemię, chorobę, w której przebiegu organizm nie jest w stanie prawidłowo wchłaniać żelaza;
 • stany zapalne, których objawem jest wysoka gorączka;
 • inne choroby, również zakaźne, zakażenie wirusem HIV, niewydolność wątroby czy nerek, choroby autoimmunologiczne, choroby weneryczne;
 • choroby skóry, które także mogą powodować łysienie, nawet zwykły trądzik, albo trudniejsze do wyleczenia łojotokowe zapalenie skóry;
 • zatrucia, przede wszystkim metalami ciężkimi np. ołowiem.

Łysienie telogenowe – zalecane sposoby leczenia

mezoterapia

Jak już wspomnieliśmy, łysienie telogenowe to choroba, którą można w pełni wyleczyć, zahamować wypadanie zbyt dużych ilości włosów telogenowych i spowodować ich odrastanie. Najważniejszą kwestią jest wyregulowanie nieprawidłowości fazy spoczynku włosa i jeszcze do niedawna stosowano w tym celu silne farmaceutyki mające w składzie minoksydyl, niewątpliwie skuteczny, lecz powodujący jednocześnie wiele niebezpiecznych skutków ubocznych.

Dlatego lepiej sprawdzą się tu naturalne preparaty, oparte na bezpiecznych w użyciu składnikach aktywnych, takie jak Folisin , w którym znajdziemy wyłącznie roślinne i naturalne składniki, niepowodujące żadnych skutków ubocznych.

Przeciwdziałając negatywnym skutkom łysienia telogenowego, należy także pamiętać o:

 • redukcji stresu, w czym również mogą pomóc zioła np. ashwagandha;
 • wspomnianej zmianie diety na zdrowszą i pełną składników odżywczych;
 • przywróceniu równowago hormonalnej organizmu;
 • odpowiedniej higienie włosów i skóry głowy, z użyciem kosmetyków dopasowanych do ich rodzaju i naturalnego pH skóry;
 • naturalnych kuracjach wzmacniających osłabione włosy, mieszki i cebulki włosowe, także opartych na ziołach i innych roślinach o potwierdzonych właściwościach leczniczych;
 • w niektórych przypadkach o zastosowaniu zabiegów mezoterapii, karboksyterapii czy kuracji laserem LED, które to zabiegi można przeprowadzić np. w gabinecie trychologa.
Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

About The Author

4 thoughts on “Łysienie telogenowe – przyczyny i objawy.”

 1. Z tymi rodzajami łysienia to różnie bywa. Czasem nie wiadomo kto ma je zdiagnozować, trycholog mówi jedno, a lekarz drugie i bez badań się nie obejdzie. Nic nie przeszkadza jednak, aby brać Profolan, a składniki odżywcze zawsze dają dobre efekty.

 2. To fakt, jeszcze nie słyszałem, aby brak witamin dobrze robił na włosy. Brałem ogólnodostępne suplementy i nie wiedziałem, że jest taki specjalnie na łysienie. Jutro zamówię Profolan i zobaczymy czy działa.

 3. Kupuj w ciemno. Działa i to jeszcze jak. Ja mam zdiagnozowane telogenowe i biorę na to Profolan. Włosy rosną i to jest najważniejsze. Cena początkowo mnie odstraszała, ale warto było zapłacić, a biorę już drugie opakowanie i wiem, że kupię następne.

 4. Panowie, w tym przypadku cena oznacza jakość i skuteczność. Wiesz za co płacisz, a efekty widzisz na głowie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.