Łysienie to choroba dotykająca co roku miliony ludzi na całym świecie, objawiająca się nadmiernym, przyspieszonym wypadaniem włosów i jednocześnie bardzo trudna do wyleczenia, Mówiąc o łysieniu, nie mamy na myśli jednej jego odmiany, jest ich wiele i to właśnie stwarza problemy z właściwym zdiagnozowaniem oraz dobraniem odpowiedniej i przede wszystkim skutecznej kuracji. Jeden z rodzajów tej choroby, z którym najtrudniej jest sobie poradzić, to łysienie androgenowe, mające zazwyczaj podłoże genetyczne.
Spis Treści
Łysienie – czym jest i kogo najczęściej spotyka
Opisem dokładnych przyczyn tej odmiany łysienia zajmiemy się jednak nieco później. Najpierw powinniśmy zdobyć nieco więcej ogólniejszych informacji o tym, co sprawia, że włosy nagle zaczynają wypadać i tracimy swoją gęstą, bujną fryzurę, uważaną za jeden z atrybutów męskiej i damskiej urody. Pod pojęciem łysienia (alopecia), rozumiemy stan chorobowy, przejściowy, długotrwały lub stały, którego objawem jest najpierw zatrzymanie procesu wzrostu włosa, a następnie jego wypadanie.
Wypadanie włosów to problem dotyczący przeważnie mężczyzn, obecnie już niezależnie od wieku, chociaż częściej narzekają na to panowie w okresie andropauzy, około 85 procent z nich. Z tej liczby przeważająca większość przypadków, blisko 96 procent, to właśnie łysienie androgenowe. U kobiet te dane wyglądają równie niepokojąco, na tę chorobę cierpi już 30 – 40 procent kobiet powyżej 50 roku życia.
Łysienie androgenowe – wszystkie jego przyczyny
Jednakże niezależnie od rodzaju choroby, mamy do czynienia z częściową lub całkowitą utratą włosów, a tego stanu rzeczy naprawdę nie da się zaakceptować i trzeba temu stanowczo przeciwdziałać. Przyczyn przyspieszonego wypadania włosów, w tym i łysienia androgenowego, jest wiele, niektóre, jak już wspomniałem, są trudne do zdiagnozowania i dlatego powinien się tym zająć specjalista. Konieczna więc będzie wizyta u profesjonalnego trychologa, a nawet lekarza dermatologa, jeśli jest powodowane przez niewykryte choroby skóry głowy.
U osób, które spotkało łysienie androgenowe, przyczyny tego są również bezpośrednio związane z fazami wzrostu włosa, które rozróżniamy trzy:
- faza wzrostu, anagen, trwająca od 2 do 6 lat, w której trakcie włosy rosną, a mieszki włosowe są najaktywniejsze;
- faza przejściowa, katagen, o wiele krótsza, przebiegająca w ciągu 14 – 21 dni, kiedy cebulki włosowe się obkurczają, a włosy zaczynają obumierać;
- faza spoczynku, telogen, trwająca 2 – 4 miesiące, w której włosy już wcale nie rosną, mieszki włosowe nie pracują, a istniejące włosy rogowacieją i wypadają, niekiedy w bardzo dużych ilościach i wtedy mamy do czynienia z łysieniem telogenowym. Zaburzenia tej fazy dotyczą także łysienia androgenowego, kiedy to pojawia się większa ilość tzw. włosów telogenowych.
Jednakże najważniejszą przyczyną jest wspomniane podłoże genetyczne, można tu zaryzykować stwierdzenie, że łysienie androgenowe jest chorobą dziedziczną i jeśli ktoś ze starszego pokolenia rodziny na to cierpiał, to my również mamy zwiększone ryzyko zachorowania. Za ten rodzaj łysienia odpowiadają androgeny, hormony produkowane w męskim i damskim układzie płciowym. Oprócz funkcji rozrodczych wpływają także na stan skóry, regulując między innymi funkcjonowanie gruczołów łojowych i mieszków włosowych, a więc wzrost włosa.
W pewnych sytuacjach mieszki włosowe stają się wrażliwe na jedną z odmian androgenów, „zmutowaną” pochodną testosteronu. Pod wpływem enzymu 5 alfa-reduktazy przekształca się on w dihydrotestosteron, nazywany w skrócie DHT, szybko uszkadzający mieszki włosowe, prowadzący do ich miniaturyzacji, a z czasem do całkowitego zaniku. Włosy tracą więc podstawę swojego wzrostu, stają się osłabione i zaczynają wypadać w dużych ilościach. Oczywiście destrukcyjne działanie DHT to nie jedyna przyczyna tej choroby, jest ona powodowana także przez:
Silny stres i inne napięcia nerwowe
Jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Stres wzbudza grozę pacjentów i specjalistów od jego leczenia, powodując nie tylko stany silnych napięć nerwowych, prowadzących niekiedy nawet do depresji. Staje się także przyczyną różnych odmian wypadania włosów, także łysienia androgenowego, a osłabienie odporności organizmu negatywnie wpływa na:
- mieszki włosowe, prowadząc do rozwoju niebezpiecznych stanów zapalnych;
- gospodarkę hormonalną organizmu, w tym i utrzymanie właściwego poziomu testosteronu;
- przedłużenie lub całkowite zatrzymanie fazy wzrostu włosa i osłabienie jego struktury.
Zanim podejmiemy walkę z łysieniem, powinniśmy najpierw zająć się stresem, w przeciwnym wypadku będzie on powodował wypadanie włosów, a ono nasilenie objawów stresu, wpadniemy więc w „błędne koło”, z którego naprawdę trudno będzie wyjść.
Niewłaściwa i niesprzyjająca zdrowiu dieta
Kolejna przyczyna wielu rodzajów wypadania włosów, a niewłaściwy sposób odżywiania może także spotęgować objawy łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet. Wiele osób, także tych tracących w szybkim tempie swoje włosy, błędnie uważa, że nie ma czegoś takiego, jak dieta zapobiegająca łysieniu. Należy jednak starannie dobierać to, co jemy i ze swojego codziennego menu usunąć wszystko, co powoduje nie tylko rosnącą nadwagę i otyłość.
Niektóre produkty osłabiają mieszki, cebulki włosowe, prowadzą do rozwoju chorób skóry głowy, zwłaszcza fast foody, słodycze oraz nadmiar używek, przede wszystkim alkoholu. Proces łysienia pomogą zahamować i powstrzymać:
- zdrowe kwasy tłuszczowe Omega – 3, chroniące włosy przed szkodliwym promieniowaniem UV i wzmacniające ich strukturę;
- witamina A, zapobiegająca przesuszeniu, łamliwości i kruchości włosów, wpływająca korzystnie na procesy metaboliczne w cebulkach włosowych i stan skóry głowy
- witaminy z grupy B, spośród których: B1 (tiamina) i B2 (ryboflawina) regulują pracę gruczołów łojowych, zapobiegając nadmiernemu wydzielaniu sebum, B6 (pirydoksyna) utrzymuje kolor włosa i warunkuje jego wzrost w mieszkach włosowych, B7 (biotyna) skutecznie przeciwdziała łysieniu i siwieniu, a tak samo działa witamina B12 (kobalamina);
- witamina C, kwas askorbinowy, odpowiedzialna za produkcję kolagenu, składnika budującego wiele tkanek, mającego istotny wpływ na zdrowie skóry, podstawy wzrostu mocnych włosów. Kwas askorbinowy jest też antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki, mogące stać się przyczyną dolegliwości, których objawem jest łysienie;
- witamina E, nawilżająca włosy, wzmacniająca je na całej długości i przeciwdziałająca rozdwajaniu się końcówek;
- minerały, a dwa najważniejsze, bez których nie mogą się obyć nasze włosy, to cynk i krzem. Pierwszy chroni przed ewentualnymi chorobami skóry, kończącymi się zazwyczaj łysieniem, wspomaga produkcje keratyny i kolagenu, reguluje wydzielanie sebum. Krzem hamuje naturalne procesy starzenia się skóry, przyspiesza gojenie się ran, usuwa trądzik, wzmacnia strukturę włosa, który staje się odporniejszy na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne, wilgotność, niską i wysoką temperaturę, wiatr oraz słońce.
Źle dobrane kosmetyki i zbyt intensywne zabiegi pielęgnacyjne
Nawet dobrze odżywione włosy, którym dostarczamy właściwe dawki substancji odżywczych, łatwo jest zniszczyć, stosując do codziennego mycia niewłaściwe kosmetyki oraz poddając je zbyt intensywnym zabiegom pielęgnacyjnym. Szkodzą im przede wszystkim zawarte w kosmetykach sztuczne składniki:
- parabeny, o działaniu rakotwórczym i podrażniającym skórę;
- silikony, nadmiernie obciążające włosy i uniemożliwiające przedostawanie się substancji odżywczych w głąb skóry;
- SLS – y, związki laurylosiarczanu sodu, powodujące alergie, stanowczo niewskazane dla skóry wrażliwej, z łupieżem i nadmiernym łojotokiem zatykającym ujścia mieszków włosowych.
Wypadanie włosów, także łysienie androgenowe, mogą przyspieszyć źle lub zbyt często przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne, a największe spustoszenie powoduje:
- mycie włosów i skóry w za gorącej wodzie, przesuszającej je, utrudniającej rozczesywanie po wysuszeniu, niszczącej ich lipidową powłokę ochronną;
- częste, zazwyczaj codzienne używanie suszarki, prostownicy albo lokówki do modelowania i układaniu fryzury. Wysoka temperatura to największy wróg keratyny, białka budującego włosy i ich kolejnej warstwy chroniącej przed uszkodzeniami,
- zbyt ciasne związywanie włosów gumką, które narażone na duże siły mechaniczne, wysuwają się z cebulek włosowych i zaczynają wychodzić całymi garściami.
Łysienie androgenowe – charakterystyczne objawy
Objawy tej odmiany łysienia są niejednoznaczne, różne dla mężczyzn i kobiet. W przypadku mężczyzn pierwsze objawy łysienia androgenowego pojawiają się w wieku 20 – 30 lat i zazwyczaj przebiega ono w kilku następujących po sobie fazach:
- faza 1, kiedy włosy zachowują swoją naturalną linię i nie zaczynają jeszcze wypadać;
- faza 2, linia włosów zaczyna się powoli cofać i pojawiają się pierwsze, nieznaczne zakola;
- faza 3, kiedy zakola coraz bardziej się pogłębiają, cofa się także czołowa linia włosów;
- faza 4, linia włosów jest już wyraźnie cofnięta ku potylicy, włosy zaczynają się także przerzedzać w innych częściach głowy;
- faza 5, wyraźne braki owłosienia w części ciemieniowej;
- faza 6, stopniowe łączenie się ze sobą wszystkich wyłysiałych miejsc;
- faza 7, w której włosy rosną już tylko na potylicy, a pozostała część głowy jest ich całkowicie pozbawiona.
W przypadku kobiet łysienie androgenowe rozpoczyna się przeważnie w wieku powyżej 30 lat i pierwszym widocznym objawem jest tzw. poszerzanie się przedziałka, a włosy przerzedzają się głównie na czubku głowy. Sama linia włosów nie ulega z kolei przesunięciu, a ten rodzaj łysienia towarzyszy często takim chorobom jak:
- zespół Cushinga;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu;
- zespół policystycznych jajników.
Łysienie androgenowe – leczenie farmakologiczne i jego skutki uboczne
W leczeniu łysienia androgenowego sprawdzają się zarówno metody typowo farmakologiczne, jak i naturalne, ważne jednak jest, aby odpowiednio szybko zareagować, zaraz po zauważeniu pierwszych objawów. Trudno je przeoczyć, bo zostająca na szczotce lub grzebieniu coraz większa ilość włosów to na pewno powód do niepokoju.
Spośród metod farmakologicznych leczenia łysienia najlepiej sprawdzają się silne, lecz niestety jednocześnie szkodliwe preparaty, których głównym składnikiem są:
- finasteryd, związek chemiczny skutecznie zapobiegający negatywnemu działaniu dihydrotestosteronu, ale niosący ze sobą takie skutki uboczne jak kołatanie serca, reakcje skórne, osłabienie libido, niższą jakość plemników, a w skrajnych przypadkach nawet bezpłodność u mężczyzn;
- minoxidil, także zmniejszający ilość wydzielanego DHT, a jego efekty niepożądane to wysypka przypominająca trądzik, swędzenie skóry, rosnąca nadwaga, zawroty głowy, duszności, niedociśnienie, bóle w klatce piersiowej.
Łysienie androgenowe – naturalne metody leczenia
Skuteczności leczenia farmakologicznego nie da się zaprzeczyć, lepiej jednak zaoszczędzić sobie tych uciążliwych skutków ubocznych, a równie dobre efekty uzyskamy, stosując naturalne metody, suplementy diety oparte na wyciągach z roślin leczniczych i ziół:
Palmy sabałowej
Palma sabałowa (saw palmetto) to jeden z najsilniejszych naturalnych inhibitorów DHT, powstrzymujący jego destrukcyjne oddziaływanie na mieszki włosowe. Radzi sobie z objawami łysienia androgenowego, wykazując skuteczność także na inne przyczyny wypadania włosów. Dostarcza im liczne składniki niezbędne do ich prawidłowego wzrostu, fitosterole, flawonoidy, witaminy i minerały oraz koenzym Q10.
Pokrzywy zwyczajnej
Działającej podobnie jak saw palmetto, ograniczającej działanie dihydrotestosteronu, wzmacniającej włosy na całej ich długości, przeciwdziałającej ich kruchości, łamliwości i rozdwajającym się końcówkom, dbającej jednocześnie o zdrowie cebulek i mieszków włosowych. Za mocną strukturę włosa odpowiada przede wszystkim zawarty w pokrzywie krzem, korzystnie wpływający także na skórę, oraz fosfor, regulujący wydzielanie sebum, nadający włosom sprężystość i elastyczność.
Wyciągi z tych dwóch roślin wchodzą w skład nie tylko kosmetyków do codziennej pielęgnacji włosów, ale i tabletek zapobiegających ich wypadaniu, których recenzję znajdziecie w naszym rankingu, pod linkiem umieszczonym poniżej:
RANKING TABLETEK NA WYPADANIE WŁOSÓW
Źródła:
- https://www.healthline.com/health/male-pattern-baldness
- https://www.healthline.com/health/womens-health/female-pattern-baldness
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/68077
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/68082#What-is-DHT?
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy