Leki uspokajające

Leki uspokajające – jakie leki na uspokojenie są dostępne bez recepty?

O stresie mówi się, że jest „cichym zabójcą”, ponieważ niszczy organizm stopniowo, a skutki przebywania przez długi czas w silnym stresie mogą być dla ciała i umysłu druzgocące. Oczywiście pewna dawka adrenaliny może być korzystna, zapewnia bowiem motywację do działania i dodaje energii. Jednak im więcej nerwów, tym gorzej dla nas, dlatego warto robić wszystko, aby w miarę możliwości zminimalizować napięcie. Pomogą w tym leki uspokajające bez recepty. Zobaczmy, co takie produkty powinny w sobie zawierać i jakie najlepiej wybrać.

Jak stres wpływa na ludzki organizm?

Osoby, które wciąż zastanawiają się, czy stosowanie tabletek na uspokojenie to dobry pomysł, powinny zapoznać się ze szkodliwymi skutkami wpływu stresu na organizm człowieka. Oczywiście nie każdy wpływ stresu jest szkodliwy. Jego krótkotrwałe zastrzyki wiążą się z dostarczeniem adrenaliny, która może mieć pozytywne znaczenie, ponieważ zwiększa efektywność wykonywania zadań. Długotrwały stres jest jednak bardzo niekorzystnym zjawiskiem. Przebywając w takim stanie, narażamy się na nadprodukcję kortyzolu, który powoduje między innymi obniżenie poziomu dopaminy i serotoniny w mózgu, a te substancje są w dużym stopniu odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Stres ma jednak wpływ nie tylko na stan psychiczny człowieka, ale też na jego zdrowie fizyczne. Skutki mogą objawiać się obniżoną odpornością, problemami z sercem, dolegliwościami układu pokarmowego, bezsennością, nadciśnieniem, depresją i wieloma innymi dolegliwościami. W zależności od objawów oraz przyczyn stresu konkretne substancje, zawarte w produktach na uspokojenie bez recepty, mogą pomóc zredukować poziom stresu, poprawić samopoczucie i ułatwić zasypianie.

Jakie leki uspokajające bez recepty warto wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju leków redukujących stres bez recepty. Warto wiedzieć, jakie substancje w nich zawarte będą najskuteczniejsze, aby wiedzieć, co najlepiej wybrać. Wśród najpopularniejszych składników tego rodzaju produktów znajdziemy melisę, która często stosowana jest też w tabletkach nasennych. Zioło znane jest z właściwości uspokajających i wyciszających, a więc może usprawniać proces zasypiania i redukować ryzyko wybudzenia w nocy. Warto zwrócić uwagę na zawartość ashwagandhy, naturalnego adaptogenu, który pomaga organizmowi przystosować się do panujących warunków, a także wpływa na zmniejszenie produkcji kortyzolu. Ashwagandha, nazywana też witanią ospałą zapewnia lepsze funkcjonowanie układu nerwowego i pomaga radzić sobie w sytuacjach silnego napięcia nerwowego.

Wśród tabletek na uspokojenie znajdziemy też preparaty z szafranem. Jest to substancja naturalna, wpływająca na poprawę nastroju i pomagająca utrzymać stan odprężenia. Może przyczynić się do utrzymania równowagi emocjonalnej w sytuacjach narażenia na silny stres. Jako jeden z popularnych składników tabletek na stres występuje także wyciąg z szyszek chmielu. Mechanizm działania polega na oddziaływaniu na ośrodki kory mózgowej i rdzenia kręgowego. Wykazuje właściwości redukujące stan niepokoju i lęku.

Wśród innych substancji naturalnych, które często znajdziemy w składzie tabletek na uspokojenie bez recepty, wyróżniamy:

 • kozłek lekarski;
 • różeniec górski;
 • melatoninę (w produktach na zasypianie);
 • arcydzięgiel;
 • walerianę;
 • lawendę.

Warto dodać, że wiele preparatów na uspokojenie zawiera także cenne witaminy i minerały, które wykazują korzystne działanie na układ nerwowy. Najczęściej są to:

 • magnez;
 • potas;
 • niacyna;
 • l-tryptofan;
 • witaminy z grupy B.

Jak stosować leki na uspokojenie bez recepty, aby było to bezpieczne?

Za każdym razem, wybierając środek apteczny dostępny bez recepty, warto zapoznać się z ulotką producenta lub porozmawiać z farmaceutą, aby dowiedzieć się, jak stosować go bezpiecznie. Warto pamiętać, że nawet produkty naturalne w nadmiernej dawce mogą wywoływać działania niepożądane. Stosując tego typu produkty, należy przestrzegać zaleceń, dotyczących dawkowania oraz czasu całej kuracji.

Kiedy udać się do specjalisty?

Oprócz stosowania tabletek uspokajających dobrze jest postawić również na inne techniki redukcji stresu. Warto pomyśleć o wyciszających spacerach i umiarkowanych treningach. Pomóc może słuchanie muzyki relaksacyjnej lub kąpiele z masażem. Jeżeli uważamy, że jest taka potrzeba, można zastanowić się także nad zmianą diety, tworząc zbilansowany jadłospis, bogaty w ważne składniki odżywcze, które uregulują pracę układu nerwowego. Ziołowe tabletki uspokajające i nasenne bez recepty to dobra opcja na poradzenie sobie w sytuacjach napięcia nerwowego. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli zły nastrój nie mija, a samopoczucie się pogarsza, konieczna może okazać się wizyta u specjalisty, który zaleci stosowną terapię.

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.