Kminek na odchudzanie – przyprawa świetnym sposobem zwalczania kilogramów

Kminek jest dobrze znany w naszej tradycyjnej polskiej kuchni. Można go używać do dań tłustych, wiatropędnych czy ciężkostrawnych, dzięki czemu reguluje trawienie, eliminuje dolegliwości układu trawiennego takie jak przykre wzdęcia, kolki oraz zaparcia. Lecznicze oddziaływanie kminu sprawia, że ma on szeroką gamę zastosowań. Z tego powodu zaleca się go dorosłym, a nawet dzieciom.

Co to jest kminek zwyczajny?

kminek

Kminek zwyczajny (Carum carvi) jest dwuletnią rośliną z rodziny selerowatych. W naszym kraju spotkać go można dość powszechnie. Występuje on też na obszarze innych krajów europejskich, azjatyckich, afrykańskich takich jak Tunezja. Ziarna kminku mają mocny zapach i nieco ostry smak. Są one popularną i chętnie wykorzystywaną przyprawą. Nasiona zawierają ok. 3-7% olejku eterycznego, który bogaty jest w takie składniki jak karwon, stymulujący ośrodkowy układ nerwowy, limonen czy aldehydkuminowy, czyli kuminal, należący do grupy terpenów. W kminku zwyczajny znaleźć też można flawonoidy, czyli przeciwutleniacze naturalnego pochodzenia. Te antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się komórek, mutacje, guzy oraz ich uszkodzenia. W składzie ziaren znaleźć też można substancje azotowe, cukry proste, skrobię, kwasy organiczne, garbniki, olej tłusty, woski oraz żywice.

Kminek – właściwe lecznicze

Składniki zawarte w kminku zwyczajnym sprawiają, że jest to roślina lecznicza. Kminek jest znanym naturalnym środkiem przede wszystkim na dolegliwości żołądkowe. Charakteryzuje go działanie moczopędne, żółciopędne oraz wiatropędne. Działa regulująco na perystaltykę jelit, rozkurczowo, a także leczy kolki, wzdęcia czy zaparcia. Świetnie odświeża oddech. Kminek ma też właściwości wykrztuśne, dlatego może być wsparciem w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, a polecany jest zwłaszcza na przewlekły kaszel.

Kminek jest polecany kobietom karmiącym piersią, ponieważ działa pozytywnie na laktację. Włączenie go do jadłospisu może pomóc karmiącym matkom w produkcji odpowiedniej ilości pokarmu dla swojego dziecka. Na rynku można znaleźć powszechnie dostępne herbatki z kminkiem zwyczajnym.

Kminek zwyczajny – jakie są jego prozdrowotne właściwości?

Pomaga na:

  • Bóle menstruacyjne, zatok
  • Dolegliwości układu pokarmowego takie jak gazy czy kolki u dzieci
  • Mdłości i wymioty
  • Biegunki
  • Choroby skóry, takie jak łuszczyca
  • Brak łaknienia.
  • Drobnoustroje, bakterie, grzyby, pasożyty wewnątrz ciała
  • Zbyt wysoki poziom cholesterolu
  • Alergie, katar sienny
  • Wirusy przewodu pokarmowego

Czytaj też: Revitoxin – na pasożyty?

Kumin a kminek

Nie powinno się mylić kminku zwyczajnego z kuminem. Kumin zwany też kminem rzymskim (Cuminum cyminum) także należy do rodziny selerowatych jest jednak rośliną jednoroczną. Prawdopodobnie pochodzi ze wschodnich terenów śródziemnomorskich. W dzisiejszych czasach spotkać go można tylko w uprawie. W naszym kraju kmin rzymski uprawiany jest niezwykle rzadko, ponieważ roślina tak ma bardzo nisko tolerancję na zimno. Tak jak kminek, kumin jest przyprawą, a także rośliną leczniczą. Zawiera on olejek eteryczny oraz flawonoidy. Charakteryzuje go działanie przeciwzapalne, napotne oraz moczopędne. Wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, wpływa na ośrodek oddechowy i pobudza akcję serca. Kmin rzymski sprawdzi się jako uzupełnienie dań kuchni arabskiej, chili con carne lub spaghetti bolognese. Kminek nadaje tym potrawom intensywny smak oraz aromat.

Istnieje też inna przyprawa, która też z nazwy łudząco przypomina kminek zwyczajny, a jest nim czarny kminek (Bunium persicum) i wywodzi się także z rodziny selerowatych. Zawiera on znaczną ilość polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy. Nasiona czarnego kminu bardzo przypominają kminek zwyczajny. Jednak na obszarze Bengalu „kalo jeera”, czyli nazwa indyjska czarnego kminu oznacza czarnuszkę siewną (Nigella sativa). Czarnuszka siewna jest zupełnie odmienną rośliną z rodziny jaskrowatych. Nasiona jej mają ostry, korzenny smak i też są wykorzystywane jako przyprawa.

Kminek – zastosowanie

ziarna kminku

Kminek jest świetną przyprawą do wiatropędnych, tłustych, smażonych czy ciężkostrawnych potraw. Poleca się go używać do potraw, które zawierają nasiona roślin strączkowych – grochówek, fasoli, kapusty z grochem oraz do mięsa wieprzowego czy baraniny, zup i sosów. Kminek stanowi świetne połączenie z potrawami kapustnymi, do których zaliczamy bigos. Można nim śmiało nadać aromat pieczywu oraz innym wyrobom piekarniczym. W kuchni sprawdzi się też kminek zwyczajny w ziarenkach lub w postaci mielonej. Można nim doprawiać sałatki, kanapki czy twaróg. Kminek idealnie się wpasowuje w smak żółtego sera.

Napar z kminu warto podawać małym dzieciom, które cierpią na problemy trawienne np. nagromadzenie gazów. Należy łyżeczkę nasion kminu zwyczajnego zaparzyć szklanką wrzącej wody i odstawić na ok. 10-15 minut. Po upływie tego czasu napar trzeba odcedzić oraz po ostygnięciu podać maluchowi do picia, najlepiej łyżeczką. Taki napar polecany jest też osobom dorosłym. Dziecku można również podać herbatkę na ból brzucha, która zawiera kminek.

Kminek na odchudzanie

Kminek ma właściwości regulujące pracę układu pokarmowego. Jest istotnym produktem zwalczającym nadwagę oraz otyłość. Kminek na odchudzanie warto jest spożywać jako ziarna albo mielony, który można dodawać do potraw. Atrybuty odchudzające otrzymamy zwłaszcza uzyskując miesnzankę wody z dodatkiem kminku zwyczajnego.

Należy odmierzyć 250 ml ciepłej wody oraz dodać łyżeczkę ziaren kminku, imbiru i szczyptę cynamonu. Przyprawy te spotęgują działanie usprawniające tempo przemiany materii. Po dokładnym wymieszaniu napój nadaje się do wypicia. Poleca się pić 3 razy dziennie pomiędzy posiłkami. Smak mieszanki można jeszcze poprawić, dodając do niego nieco startej skórki z cytryny, jednak należy pamiętać, aby przed starciem ją koniecznie sparzyć.

Czytaj także: Najlepsze tabletki na odchudzanie

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.