kumin

Kmin rzymski na odchudzanie – Jaki wpływ na ma na naszą sylwetkę?

Tekst zweryfikowała dietetyk mgr. Aleksandra Dziura

Kmin rzymski pochodzi ze wschodnich regionów Morza Śródziemnego, a więc jest dobrze znaną przyprawą wielu pysznych potraw kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej, a nawet wchodzi w skład kuchni indyjskiej. Ma on też właściwości lecznicze, co umożliwia sprawniejsze zgubienie zbędnej tkanki tłuszczowej oraz zlikwidowanie dolegliwości trawiennych takich jak biegunka czy zaparcia.

Jest coraz częściej jest kojarzony, a nawet utożsamiany z kminkiem. Są to jednak dwie kompletnie inne przyprawy oraz o innych właściwościach. Z tego powodu nadaje przyprawom pikantnego smaku oraz ma pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Czym jest kmin rzymski?

cumin

Kmin rzymski to roślina jednoroczna, która należy do rodziny selerowatych. Nazwa łacińska brzmi Cuminium cyminum. W naszym kraju popularny jest też pod kilkoma innymi nazwami takimi jak kmin, kumin, kmin egipski, kmin pluskwi.

Kumin rzymski jest rośliną dość smukłą, charakteryzującą się wąską łodygą, która jest wątła i często ugina się pod własnym ciężarem. Jego maksymalna wysokość to pół metra, jednak najczęściej jest to 30-40 cm. Liście kminu przypominają igiełki, są pierzaste oraz składają się z nitkowatych odcinków. Roślina ta wytwarza kwiaty o płatkach w kolorze białym, czarowanym czy różowym. Są zebrane w baldach złożone z pokrywami cechujące rośliny z rodziny selerowatych – na szypułkach baldachów I rzędu znajdują się baldachy II rzędu (tzw. baldaszki).

Najważniejsza oraz nadająca się do jedzenia część kminu rzymskiego to owoce w postaci podwójnej rozłupni, rozdzielającej się na dwie rozłupki – jednej wewnątrz, gdzie są nasiona, które wykorzystuje się w medycynie niekonwencjonalnej oraz gastronomii.

Kmin rzymski pochodzi najprawdopodobniej ze wschodnich obszarów nad Morzem Śródziemnym. W dzisiejszych czasach ta roślina nie jest spotykana w stanie dzikim, dlatego występuje tylko w uprawach. Największe uprawy kuminu są prowadzone na terenach Indii, Chin, Uzbekistanie, Turcji, Maroku, Syrii, Chile, Meksyku, a także w nielicznych krajach europejskich. W naszym kraju uprawiany jest naprawdę rzadko, bo nie wykazuje wystarczającej odporności na niskie temperatury.

Zobacz też: Ranking spalaczy tłuszczu

Kmin rzymski – właściwości prozdrowotne oraz zastosowanie

Nasiona kminu rzymskiego wspierają likwidowanie wzdęć i kolek. Charakteryzuje je działanie wiatropędne, łagodzące niestrawność oraz pobudzające żołądek do wydzielania soków trawiennych. Mogą być z powodzeniem stosowane w wielu dolegliwościach układu pokarmowego oraz profilaktyce chorób z tym związanych.

Kmin rzymski ma też właściwości przeciwwirusowe, działa moczopędnie, oczyszczająco oraz napotnie. Z tego względu mogą go stosować osoby z problemem układu moczowego, również przy przeziębieniach, dzięki czemu można szybko pozbyć się ich objawów i skrócić czas trwania choroby. Roślina nie tylko ułatwia pozbycie się infekcji, ma także działanie przeciwalergiczne. Jej działanie zdrowotne jest bardzo szerokie, wzmacnia między innymi naczynia krwionośne, zmniejszając lepkość czerwonych krwinek, czyli erytrocytów, a także ochraniając wątrobę. Jest to największe laboratorium chemiczne w ludzkim ciele, którego właściwa praca wspomaga cały organizm. Kobiety zaś chętnie stosują kmin rzymski, aby uregulować miesiączki.

Owoce oraz ziele kuminu znacznie pobudzają do pracy serce, oraz układ oddechowy. Wzmacniają wszystkie naczynia krwionośne, zmniejszając lepkość czerwonych krwinek, czyli erytrocytów, a także ochraniając wątrobę. Jest to największe laboratorium chemiczne w ludzkim ciele, którego właściwa praca wspomaga cały organizm. Kobiety chętnie stosują kmin rzymski, aby uregulować miesiączki.

Można wykorzystać roślinę leczniczo. Należy wtedy przyrządzić napar z łyżeczki nasion, które będą zalane szklanką wrzątku. Po 10-minutowym parzeniu pod przykryciem ostudzony napar można odcedzić, a następnie wypić. Polecam też napar z czystka.

Kumin znajduje najczęściej zastosowanie jako przyprawa. Jest to bardzo ważny składnik curry, a także wielu potraw kuchni orientalnej. Zmielony z solą, pieprzem chętnie jest wykorzystywany jako marynata do mięsa. Pasuje do gulaszu, dań kuchni meksykańskiej, ale też do ciężkich potraw np. bigosu.

Kmin rzymski a odchudzanie

Eksperci z Iranu przeprowadzili pewny eksperyment. Jego wyniki dowodzą, że popularny kmin rzymski stanowi niesamowity środek na odchudzanie. Do badania zaproszono reprezentatywną grupę osób, które zmagają się z nadwagą i otyłością. Podczas trzymiesięcznej próby badani musieli spożywać ograniczoną liczbę kalorii dziennie, dlatego zredukowano dzienną podaż aż o 500 kcal. Osoby te przez cały czas były jednak pod nadzorem specjalistów, jakimi byli dietetycy. Badacze tego eksperymentu stworzyli dwie grupy. Jedna z nich spożywała jedną łyżeczkę dziennie sproszkowanego kminu rzymskiego, który był dodatkiem do potraw. Druga grupa stanowiła grupę kontrolną.

Trzymiesięczne badanie irańskich badaczy pokazało, że osoby, które codziennie spożywają kmin rzymski straciły ponad kilogram więcej od tych, którzy nie dodawali kuminu do posiłków. Z tego powodu odnotowano u nich też znacznie większy spadek masy ciała i tkanki tłuszczowej (14,6%), podczas gdy ubytek u pozostałych wyniósł ledwie 4,9%.

Kmin rzymski zadziała też na trójglicerydy oraz poziom złego cholesterolu. U osób, które spożywają przyprawę odnotowano spadek poziomu trójglicerydów o 23 punkty, a u pozostałych zaledwie 5 punktów. Jest to bardzo istotne, ponieważ taka nadwyżka w organizmie powinna doprowadzić do chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, otyłości, miażdżycy oraz zawału serca.

Czytaj też: Najlepsze tabletki na odchudzanie

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

About The Author

3 thoughts on “Kmin rzymski na odchudzanie – Jaki wpływ na ma na naszą sylwetkę?”

  1. Kmin rzymski jest bardzo fajny, ale tylko wtedy gdy stosuje się go w odpowiednich proporcjach. W innym przypadku nie takich jak chcemy rezulatów albo bedzie przeczyszczał

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.