Tekst zaktualizowany 11.05.2021
Kaszel palacza to dolegliwość, z którą boryka się większość entuzjastów wyrobów tytoniowych. Jest niezwykle męczącym skutkiem ubocznym ulubionego nawyku, co gorsza, może być też zapowiedzią niebezpiecznych chorób dróg oddechowych. Jaki jest najskuteczniejszy sposób na kaszel palacza? Oczywiście rzucenie palenia. W momencie gdy zaprzestajemy inhalować się tytoniowym dymem, nasze gardło i inne części układu oddechowego przestaną być podrażniane, a w konsekwencji dojmujący, niekiedy wręcz nieznośny kaszel stopniowo zacznie zanikać. Jeśli jednak nie doszliśmy jeszcze do momentu w życiu, w którym chcielibyśmy definitywnie rzucić palenie papierosów, postarajmy się je ograniczyć oraz zastosujmy poniższe metody.
Spis Treści
Kaszel palacza – objawy, cechy charakterystyczne
Kaszel palacza to jeden z najczęściej występujących efektów ubocznych palenia tytoniu. Jego intensywność najczęściej jest zależna od ilości wypalanych papierosów oraz okresu trwania nałogu. Ten specyficzny rodzaj kaszlu powstaje na skutek ciągłego kontaktu dróg oddechowych z dymem i zawartymi w nim szkodliwymi substancjami. Drażnią one błonę śluzową i uszkadzają nabłonek rzęskowy wyściełający układ oddechowy.
W efekcie palenia dochodzi do rozrostu gruczołów śluzowych, które zaczynają produkować coraz większe ilości śluzu. Nabłonek przestaje prawidłowo funkcjonować i spełniać swoją rolę, czyli usuwać zanieczyszczenia.
Konsekwencją powstałych od dymu papierosowego zaburzeń pracy nabłonka rzęskowego oraz osłabienia jego funkcji obronnych jest pojawiający się coraz częściej odruch nagłego i intensywnego odkrztuszania w celu eliminacji zalegającej wydzieliny i toksycznych substancji. To właśnie zjawisko nazywamy kaszlem palacza. Samemu odruchowi kasłania towarzyszą również inne uporczywe symptomy.
Główne objawy kaszlu palacza:
- nagłe ataki silnego, trudnego do opanowania kasłania,
- gwałtowne napady kasłania pojawiające się rano, zaraz po przebudzeniu,
- gwałtowne napady kaszlu pojawiające się tuż po zapaleniu papierosa,
- duszności,
- chrypka,
- podrażnienie gardła, drapanie w gardle,
- problemy z oddychaniem,
- bóle w klatce piersiowej,
- zwiększająca się z upływem lat ilość gęstej wydzieliny w kaszlu, którą coraz trudniej jest odkrztusić.
Kaszel palacza – problem, który nie powinien być bagatelizowany
Chociaż bywa bardzo męczący i dokuczliwy, zazwyczaj jest przez osoby palące lekceważony. Tymczasem, jeśli nie stronimy od papierosów lub innych wyrobów tytoniowych, nie powinniśmy przechodzić do porządku dziennego nad kaszlem, szczególnie, gdy z biegiem lat jest coraz silniejszy i pojawia się z coraz to większą częstotliwością.
Kto jest najbardziej narażony na kaszel palacza? Praktycznie każda osoba, która systematycznie sięga po papierosy. Jednak intensywność i powikłania kaszlu palacza bywają już bardzo różne. Przeważnie u osób, które palą stosunkowo krótko bądź wypalają niewielkie ilości papierosów, kaszel palacza jest łagodny, a ataki kasłania pojawiają się rzadko. Natomiast u osób palących długo i dużo, kaszel palacza jest wzmożony i częsty. Nie ma tutaj jednak żadnej reguły, każdy z nas ma bowiem inny organizm.
Co warto podkreślić, kaszel palacza nie zawsze jest zjawiskiem niegroźnym i nieznaczącym. Może stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy, że z drogami oddechowymi jest coś nie tak. Poza tym długotrwały, uporczywy kaszel może też zwiastować groźne schorzenia układu oddechowego, takich jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma, astma oskrzelowa, gruźlica. W niektórych przypadkach silny, przewlekły kaszel jest zapowiedzią raka płuc.
Jeśli jesteśmy nałogowymi palaczami, przyglądajmy się bardzo uważnie, jak pracują nasze drogi oddechowe, obserwujmy, czy zjawiska typu kaszel, chrypka z upływem czasu nie nasilają się i nade wszystko – nie bagatelizujmy alarmujących objawów!
Kiedy kaszel palacza powinien nas zaniepokoić:
- gdy kasłanie połączone jest z odkrztuszaniem znacznych ilości ropnej, gęstej wydzieliny;
- gdy odkrztuszana wydzielina jest podbarwiona krwią;
- gdy oprócz kaszlu towarzyszy nam zjawisko tzw. świszczącego oddechu;
- gdy odczuwamy ostre bóle klatki piersiowej przy kasłaniu;
- gdy ataki kaszlu prowadzą do zasłabnięć, omdleń;
- gdy obok kaszlu odczuwamy silne duszności.
Kaszel palacza po rzuceniu palenia
W wielu przypadkach kaszel palacza nie znika od razu po zerwaniu z nałogiem. Choć z reguły łagodnieje, potrafi utrzymywać się miesiącami po wypaleniu ostatniego papierosa. Nie musimy się jednak obawiać, że kaszel zostanie z nami do końca życia. Zdecydowana większość osób z biegiem czasu po rzuceniu palenia pozbywa się wszystkich niekorzystnych skutków nałogu, nie tylko tych ze strony dróg oddechowych, ale także innych, na przykład: szarej, ziemistej cery, wypadania włosów, problemów z węchem i smakiem, żółknięcia zębów, kłopotów z kondycją i odpornością.
Możliwe, że kaszel po rzuceniu palenia będzie jeszcze nam towarzyszyć nawet około rok, ale nie ulega wątpliwości, że korzyści z zerwania z nałogiem przewyższają wszelkie niedogodności związane z kasłaniem.
Dlaczego tak długo trwa wychodzenie z kaszlu palacza? Ma to związek z naturalną pracą naszego organizmu. Po prostu potrzebuje on trochę czasu, aby odtruć się ze szkodliwych substancji, jakie kumulowały się w nim przez lata palenia. Kiedy płuca się zregenerują i gruntownie oczyszczą z toksyn, kaszel palacza ustąpi.
Sposoby na kaszel palacza – czy są skuteczne?
Istnieje wiele kupnych oraz domowych sposobów na kaszel palacza, jednak warto pamiętać, że wszystkie te mikstury i preparaty działają jedynie doraźnie. Nie eliminują przyczyny dolegliwości, nie leczą jej, a jedynie redukują dokuczliwe objawy. Kwestia skuteczności specyfików aptecznych i domowych metod na kaszel palacza jest zatem sporna, bo z jednej strony pomagają i przynoszą ulgę, a z drugiej strony wcale nie zwalczają problemów z drogami oddechowymi.
Wielu lekarzy i farmaceutów jest nawet zdecydowanymi przeciwnikami wprowadzania na rynek i promowania produktów na kaszel palacza. Są zdania, że mogą nam zrobić więcej złego niż dobrego. Tłumiąc odruch kaszlu, preparaty te odwracają naszą uwagę od dolegliwości i sprawiają, że bardziej ją lekceważymy. Tymczasem wraz z nasilaniem się kaszlu palacza, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Zamiast wygłuszać nieznośne objawy, powinniśmy zaprzestać palenia i poradzić się specjalisty.
Czy warto zatem stosować preparaty na kaszel palacza? Na pewno mogą być dla nas pewnym wsparciem w łagodzeniu dolegliwości, ale równocześnie powinniśmy lepiej zadbać o swoje drogi oddechowe – ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z palenia.
Syropy i tabletki na kaszel palacza
Najlepszy lek na kaszel palacza to zerwanie z nałogiem. Pomocne może być także choćby częściowe zredukowanie ilości wypalanego tytoniu. Dobrym rozwiązaniem (coraz popularniejszym wśród palaczy) jest też przestawienie się ze standardowych papierosów na mniej szkodliwe zamienniki takie jak papierosy elektroniczne lub podgrzewacze tytoniu.
Istnieje również szereg gotowych preparatów parafarmaceutycznych i farmaceutycznych na kaszel palacza, takich jak leki mukolityczne występujące w formie tabletek, syropów lub aerozoli do inhalacji. Ich działanie polega na rozrzedzaniu i upłynnianiu zalegającego śluzu, co daje efekt łatwiejszego odkrztuszania i pozbywania się wydzieliny. W aptekach są też dostępne ziołowe tabletki na kaszel palacza (Detusan, NicoTuson, SmokerStop).
Naturalne preparaty na kaszel palacza mają najczęściej formę pastylek do ssania. Pozostając przez jakiś czas w jamie ustnej, powoli uwalniają substancje czynne, łagodząc objawy kaszlu. W składzie takich pastylek znaleźć można cenne wyciągi roślinne o właściwościach kojących, ochronnych i wykrztuśnych, na przykład korzeń prawoślazu, kwiat dziewanny, tymianek, porost islandzki, a także odświeżający mentol, anyż czy olejki eteryczne np. eukaliptusowy, miętowy, cytrynowy.
Substancje czynne Detusanu oraz pokrewnych środków osłaniają i nawilżają błony śluzowe gardła, zmniejszają natężenie ataków kaszlu i hamują sam odruch kaszlu, działają orzeźwiająco i łagodząco, ułatwiają oddychanie.
Wśród preparatów aptecznych znajdziemy także płynną alternatywę dla pastylek, czyli syrop na kaszel palacza. Produkty tego typu wykazują bardzo podobne właściwości to pastylek – eliminują zjawisko suchości w gardle, zwalczają chrypkę i kaszel, redukują podrażnienia dróg oddechowych.
Kaszel palacza – domowe sposoby. Skuteczna alternatywa dla pastylek i syropów
Jeśli borykamy się z męczącym kaszlem wynikającym z podrażniania dróg oddechowych przez dym papierosowy, złagodzimy go, stosując rozmaite domowe sposoby na kaszel palacza. Jednym z nich są systematyczne inhalacje, które łatwo przeprowadzimy, wlewając wrzącą wodę do miski, dodając olejek eteryczny o działaniu wykrztuśnym, przeciwkaszlowym i odświeżającym (np. sosnowy, rozmarynowy, miętowy, eukaliptusowy, tymiankowy, lawendowy).
Kolejnym naturalnym sposobem zwalczania kaszlu palacza jest regularne picie naparów z takich ziół, jak:
- prawoślaz;
- rumianek;
- lawenda;
- szałwia;
- tymianek;
- rozmaryn;
- kopytnik;
- podbiał;
- macierzanka.
Działanie wykrztuśne, rozszerzające oskrzela, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące przyniesie nam również własnoręcznie przygotowany syrop z cebuli:
Siekamy drobno 2-3 cebule, wkładamy do słoika, dodajemy 4 łyżki płynnego miodu. Przykrywamy słoik pokrywką, ale nie zakręcamy. Po dobie lub dwóch cebula puści sok. Do syropu możemy też dodać genialnie wpływające na drogi oddechowe imbir i kurkumę.
W kaszlu palacza pomoże też anyż, który możemy dodawać do herbaty lub potraw. Kolejny, najprostszy z możliwych, domowy sposób na kaszel palacza to codzienne wypijanie dużej ilości wody (około 2 litry). Odpowiednie nawodnienie organizmu sprzyja bowiem rozrzedzaniu się śluzu w drogach oddechowych.
Inne domowe sposoby na kaszel palacza:
- płukanie gardła wodą z solą morską;
- stosowanie nawilżacza powietrza, do którego dodajemy olejek eteryczny (np. miętowy, sosnowy, rozmarynowy);
- płukanie jamy ustnej i gardła szałwią;
- picie naparów z siemienia lnianego;
- picie naparów z babki płesznik;
- picie syropu z buraka;
- picie wody z cytryną, miodem i kurkumą;
- picie syropu imbirowego;
- picie zielonej herbaty z miodem;
- picie soków i koktajli z owoców lub warzyw zawierających duże ilości witaminy C.
Jak rzucić palenie i trwale pozbyć się kaszlu palacza?
Każdy palacz niejednokrotnie myśli o pożegnaniu się z nałogiem, szczególnie w momentach, kiedy z powodu palenia odczuwa jakieś dolegliwości zdrowotne albo kiedy zaobserwuje u siebie pogorszenie wyglądu i formy. Warto kiedyś zrobić wreszcie ten krok. Zyska na tym cały nasz organizm i poprawi się jakość naszego życia. Jeśli nie potrafimy w jednej chwili całkowicie zrezygnować z palenia, warto sukcesywnie redukować liczbę wypalanych papierosów, zmniejszając tym samym ilość pochłanianych trucizn.
Palenie papierosów to jeden z najszkodliwszych nałogów. W dymie tytoniowym znajduje się aż kilkadziesiąt różnych substancji, które mogą wywoływać nowotwory. W następstwie systematycznego wdychania nikotyny, tlenku węgla i substancji smolistych płuca palacza czernieją i oblepiają się lepką substancją.
Osoby palące są wielokrotnie bardziej narażone na rozwój groźnych chorób, w tym licznych wariantów nowotworów (np. płuc, trzustki, jelita grubego, wątroby, przełyku), rozedmy płuc, nadciśnienia, choroby zakrzepowo-zatorowej, zawału, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej, choroby wieńcowej.
Co więcej, palenie papierosów bardzo negatywnie wpływa na naszą odporność, wydolność fizyczną, zdolności wysiłkowe, jak również na libido, jakość nasienia i płodność. Skóra palacza szybciej się starzeje, staje się ziemista, szara, skłonna do tworzenia się zmarszczek. Pojawiają się na niej przebarwienia i pajączki naczyniowe. Pogarsza się też stan włosów – słabną, robią się kruche, łamliwe, pozbawione blasku, szybciej siwieją i intensywniej wypadają.
Kaszel palacza to tylko jeden z bardzo licznych negatywnych skutków palenia. Jeśli chcemy ich uniknąć, warto rozważyć rzucenie nałogu. Pomoże nam w tym wyspecjalizowany suplement diety Nicotine Free, który stymuluje oczyszczanie płuc i kompleksowo odtruwa organizm z nikotyny i innych szkodliwych substancji, a także hamuje głód nikotynowy i redukuje objawy związane z odstawieniem tytoniu takie jak nerwowość czy podjadanie.
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy