Rozstępy to jedna z najbardziej uciążliwych niedoskonałości skóry. Nie prezentują się zbyt estetycznie i zakłócają walory naszej sylwetki. Co gorsza, proces usuwania rozstępów najczęściej jest długotrwały i wymagający, nie zawsze też przynosi oczekiwane rezultaty. Rozstępy są efektem rozerwania włókien kolagenowych i stanowią formę blizn, dlatego tak ciężko w miejscach, w których wystąpiły, przywrócić skórze dawną gładką, jednolitą strukturę. Na szczęście istnieje szereg metod, za pomocą których da się pobudzić skórę do intensywnej regeneracji i zredukować nieatrakcyjne bruzdy. Jak uaktywnić odbudowę skóry? Jak pozbyć się rozstępów? Przeczytasz w tym artykule.
Spis Treści
- 1 Co to są rozstępy i czym się charakteryzują?
- 2 Jak powstają rozstępy i w jakich miejscach najczęściej się pojawiają?
- 3 U kogo najczęściej pojawiają się rozstępy? Przyczyny powstawania rozstępów
- 4 Jak wygrać w walce z rozstępami? Po pierwsze, zapobiegajmy ich powstawaniu!
- 5 Jak zapobiec rozstępom w ciąży i po ciąży?
- 6 Domowe sposoby na rozstępy
- 7 Inne metody usuwania rozstępów
Co to są rozstępy i czym się charakteryzują?
Rozstępy to charakterystyczne blizny powstające w efekcie gwałtownego rozciągania skóry. Tym różnią się od zwykłych blizn, że nie są wynikiem urazów mechanicznych, a zachodzących w organizmie procesów, np. metabolicznych lub hormonalnych. Rozstępy pojawiają się w większych skupiskach, raczej nie występują pojedynczo. Najczęściej przybierają postać prążków (przypominających tygrysią skórę) albo równoległych linii.
W zależności od stopnia naciągnięcia skóry, rozstępy mogą zajmować mniejsze lub większe obszary i być mniej lub bardziej wyraziste. Zaś w zależności od czasu, jaki upłynął od momentu pojawienia się rozstępów, mogą mieć różną barwę i rożny stopień wypukłości (np. rozstępy świeże są bardziej uwydatnione i mają intensywniejszy koloryt, często też towarzyszy im obrzęk i dolegliwości bólowe).
Powstawanie rozstępów i ich rozwój to proces przebiegający w dwóch etapach:
- Etap pierwszy rozstępów (czerwone rozstępy) – jest to faza początkowa, zapalna, trwająca zazwyczaj kilka miesięcy. W tej fazie rozstępy są świeżo powstałe, wypukłe, wyraziste, równoległe względem siebie, mają barwę czerwoną, fioletową lub purpurową, a strukturą i wyglądem przypominają świeże blizny, trochę jak po ranach ciętych. Mogą występować wraz z opuchnięciami, swędzeniem, pieczeniem, bólem. Dermatolodzy często są zdania, że usuwanie rozstępów w tym pierwszym etapie jest łatwiejsze niż w drugim.
- Etap drugi rozstępów (białe rozstępy) – faza zanikowa, w której włókna kolagenu i elastyny odbudowują się i następuje proces bliznowacenia. Rozstępy bledną, stają się mniej widoczne, z czerwonawych zmieniają barwę na białą. Są lekko wklęsłe, mogą być nieco pomarszczone. Choć w tym etapie rozstępy są mniej wyraziste niż w fazie pierwszej, nadal pozostają zauważalne (włókna kolagenowe i elastynowe co prawda ulegają procesowi regeneracji, jednak ich struktura pozostaje częściowo zniekształcona).
Jak powstają rozstępy i w jakich miejscach najczęściej się pojawiają?
Rozstępy to mankament urody kojarzony głównie z kobietami, niemniej jednak problem ten dotyczy również mężczyzn. Kiedy szybko i intensywnie tyjemy, a także w każdej innej sytuacji, kiedy nasze ciało gwałtownie zwiększa swoje obwody, skóra ulega wzmożonemu rozciąganiu, tak aby dostosować się do nowej sylwetki. W efekcie skóra staje się coraz bardziej napięta, a tworzące jej strukturę włókna kolagenowe i elastynowe ulegają osłabieniu, a niektóre z nich całkowicie pękają.
Pomimo tego, iż włókna kolagenowe z natury są bardzo elastyczne, mogą zostać przerwane na skutek szybkich i dynamicznych zmian w proporcjach naszej figury. Dlatego rozstępy pojawiają się w tych częściach ciała, które w krótkim czasie ulegają intensywnemu wzrostowi. W związku z tym najczęściej obserwowane są:
- rozstępy na brzuchu,
- rozstępy na udach,
- rozstępy na pośladkach,
- rozstępy na piersiach.
Natomiast rzadziej obserwowane są rozstępy na ramionach, rozstępy na plecach, rozstępy pod kolanami i rozstępy na łydkach.
U kogo najczęściej pojawiają się rozstępy? Przyczyny powstawania rozstępów
Nasza skóra jest z natury niezwykle sprężysta i rozciągliwa, w związku z tym potrafi zachować wysoki stopień elastyczności nawet w sytuacji, gdy w parę miesięcy przybędzie nam dodatkowych kilka kilo. Jednak znaczna i dziejąca się w bardzo szybkim czasie zmiana może zaowocować rozerwaniem siatki włókien kolagenowych i elastynowych i wystąpieniem rozstępów. Na to działanie narażone są na przykład kobiety w ciąży, ale nie tylko.
Główne przyczyny rozstępów:
- Szybkie, intensywne przybieranie na wadze (np. z powodu zmiany diety na bardziej kaloryczną, znacznego zmniejszenia poziomu aktywności fizycznej, zakłóceń w gospodarce hormonalnej, zaburzeń metabolizmu)
- Częste, gwałtowne zmiany wagi ciała, naprzemienne tycie i chudnięcie (np. w efekcie wprowadzania surowych diet odchudzających, a następnie powracania do dawnych nawyków żywieniowych)
- Ciąża (rozstępy w ciąży i rozstępy po ciąży to efekt szybkiego poszerzania się obwodu brzucha i intensywnego rozciągania się skóry związanego z rozwojem i wzrostem płodu)
- Szybki wzrost kości u osób w okresie dojrzewania
- Szybki wzrost gruczołów piersiowych u nastolatek
- Mocno podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu (wysokie stężenie tego hormonu przyczynia się do zaburzenia pracy fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, w efekcie włókna kolagenowe są słabsze i łatwiej pękają)
- Wahania hormonalne (np. w okresie menopauzy)
- Przyjmowanie sterydów
- Uprawianie kulturystyki i sportów wyczynowych (wytężone treningi przyczyniają się do intensywnego wzrostu tkanki mięśniowej, co z kolei przekłada się na powstawanie rozstępów)
- Niewłaściwy sposób pielęgnacji skóry (za niski poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry może być przyczynkiem do częstszego rozrywania się włókien kolagenowych i elastynowych i łatwiejszego tworzenia się rozstępów)
- Niedobory witamin i minerałów w diecie
- Schorzenia endokrynologiczne
- Skłonności genetyczne do tworzenia się rozstępów
Zobacz również: Ranking spalaczy tłuszczu
Jak wygrać w walce z rozstępami? Po pierwsze, zapobiegajmy ich powstawaniu!
Usuwanie rozstępów bywa trudnym i długotrwałym procesem, dlatego pierwszym, co powinniśmy zrobić, to zredukować do minimum ryzyko ich powstawania w przyszłości. Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami wyraźnych, zaawansowanych rozstępów, czy też posiadamy tylko delikatne, prawie niezauważalne zmiany tego typu na skórze, niezwykle przydatne będzie wprowadzenie profilaktycznych działań, które zapobiegną nasilaniu się rozstępów i pojawianiu się ich w innych niż dotychczas częściach ciała.
Co zatem powinniśmy zrobić? Naczelną zasadą przeciwdziałania rozstępom jest jest kontrolowanie masy ciała. Warto na bieżąco sprawdzać wagę i obwody ciała lub zwyczajnie obserwować w lustrze, czy poziom tkanki tłuszczowej nie wzrasta. Zachowanie prawidłowej wagi i brak zjawiska szybkiego tycia pozwoli uniknąć efektu nienaturalnego naciągania skóry i rozrywania włókien kolagenowych.
Najlepszą metodą na to, aby nagle nie zacząć tyć, jest stałe utrzymywanie zdrowej diety o odpowiedniej kaloryczności i prowadzenie aktywnego trybu życia. Chcąc zapobiegać tworzeniu się rozstępów, warto wprowadzić do menu zwiększone ilości produktów bogatych w witaminy i minerały ważne dla skóry (np. witamina A, witamina E, cynk). Są to głównie owoce i warzywa, a także ziarna, płatki zbożowe, otręby, orzechy, migdały, oleje roślinne, ryby, sery, kasze.
Jak zapobiec rozstępom w ciąży i po ciąży?
Jak nie nabawić się rozstępów w ciąży? Przede wszystkim powinnyśmy unikać jedzenia za dwoje. Wzrost masy ciała w okresie ciąży w okolicach 10 kg jest prawidłowy, jednak 20 bądź 25 kilo w górę to już zdecydowana przesada. Należy dbać o wartościowe, zdrowe odżywianie, jeść tak, aby nie chodzić głodnym, nie odmawiać sobie posiłków, ale też unikać niekontrolowanego jedzenia, objadania się i konsumowania setek nadprogramowych kalorii.
W sytuacji gdy męczy nas wybujały apetyt, warto sięgać po zdrowe przekąski zamiast po tuczące dania, słodycze czy chipsy.
Ważny jest też okres bezpośrednio po porodzie. W tym czasie metabolizm przyspiesza, więc jest to najlepszy moment, aby zadbać o powrót do dawnej wagi. Lekka, zdrowa, bogata w wartości odżywcze dieta plus umiarkowana aktywność fizyczna pomogą nam prędko wrócić do dawnej figury i zredukować ryzyko rozstępów.
Z drugiej strony po ciąży nie powinnyśmy korzystać ze zbyt restrykcyjnych metod odchudzania. Wszelkie drastyczne diety i forsowne treningi są niewskazane. Gwałtowna, znaczna utrata wagi może przynieść nam więcej złego niż dobrego. Proces wyszczuplania sylwetki po ciąży powinien przebiegać w umiarkowanym tempie, aby nasza skóra mogła powoli, stopniowo dostosowywać się do nowej sylwetki.
Kolejna ważna kwestia to odpowiednie nawodnienie ciała. Systematycznie dostarczając organizmowi duże ilości wody, wspomagamy naszą skórę od środka. Wysoki poziom nawodnienia organizmu sprawia, że nasza skóra jest bardziej sprężysta, lepiej nawilżona, jędrniejsza oraz odporniejsza na uszkodzenia.
W ciąży oraz po ciąży powinnyśmy także zadbać o wzmożoną pielęgnację skóry poprzez regularne wcieranie kremów i balsamów o właściwościach wzmacniających włókna kolagenowe, poprawiających elastyczność skóry, natłuszczających i nawilżających. Doskonałym wsparciem dla skóry narażonej na rozciąganie będzie specjalny krem na rozstępy, który oprócz działania ochronnego i poprawiającego kondycję skóry, wykazywać będzie właściwości regenerujące.
Kontrolowanie wagi w ciąży, niepopadanie w siedzący tryb życia, zdrowa dieta, nawadnianie ciała, stopniowe wyszczuplanie sylwetki po ciąży oraz stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych to sposób na uniknięcie rozstępów lub zredukowanie ich stopnia nasilenia i widoczności.
Domowe sposoby na rozstępy
Dieta na rozstępy
Usuwanie rozstępów to proces, w którym najlepsze efekty można osiągnąć, równocześnie działając z zewnątrz i od wewnątrz na skórę. To drugie działanie polega głównie na stosowaniu odpowiedniej diety. W związku z tym niezwykle ważne jest wyrzucenie z menu śmieciowego, wysoko przetworzonego jedzenia, a wprowadzenie żywności naturalnej, zasobnej w wartości odżywcze.
Warto na przykład wprowadzać do menu zwiększone ilości produktów zawierających witaminę K. Stymuluje ona proces odbudowy skóry i stoi na straży prawidłowego poziomu jej elastyczności. Znaleźć ją można w truskawkach, pomidorach, nabiale, jajkach, a przede wszystkim w zielonych warzywach (np. brokułach, jarmużu, szpinaku, sałacie, natce pietruszki, cukinii, botwince, ogórkach, szczawiu).
W menu warto też uwzględnić spore ilości produktów bogatych w witaminę E, czyli tzw. witaminę młodości. Znajdziemy ją w nasionach, produktach pełnoziarnistych, olejach roślinnych, nabiale, wątróbce, oliwkach, melonach, szpinaku, orzechach, migdałach.
W poprawie elastyczności skóry pomoże nam również cynk. W znacznych ilościach występuje on w takich artykułach żywnościowych jak: orzechy, kiełki, otręby, rośliny strączkowe, natka pietruszki, pestki dyni, ziarno słonecznika, ryby, mięso, wątróbka, kasza gryczana, owoce morza, zielone warzywa, żółty ser.
Warto też sięgać po produkty bogate w witaminę C, która pobudza syntezę kolagenu i wspiera regenerację skóry. Ciekawym sposobem na rozstępy jest zewnętrzna i wewnętrzna kuracja sokiem z marchwi. Jest on niezwykle zasobny w witaminę C oraz inne przydatne skórze minerały i witaminy (np. witaminę A). Doskonale smakuje, przy tym rewitalizuje i odżywia całe nasze ciało. Stosowany zewnętrznie (np. w połączeniu z solą morską) zwalcza niedoskonałości, uelastycznia i wzmaga procesy naprawcze zachodzące w skórze.
Kosmetyki własnej roboty na rozstępy
Dobrą domową metodą usuwania rozstępów jest kuracja aloesem (świeży sok z liści aloesu regularnie wcieramy w objętą rozstępami skórę). Aloes stymuluje proces odnowy skóry, zwiększa stopień jej nawilżenia i dostarcza jej wielu cennych składników odżywczych.
Dużą popularnością cieszy się także olej kokosowy na rozstępy. Zawiera cenne dla skóry antyoksydanty, działa przeciwstarzeniowo, przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry.
Wymieniając domowe sposoby na rozstępy nie sposób nie wspomnieć o takich naturalnych specyfikach pomocnych w odbudowie skóry jak:
- piana z białka jajka zmieszana z sokiem z cytryny,
- sok z ziemniaków,
- sok z cebuli,
- masło kakaowe zmieszane z otrębami,
- olej lniany,
- olejek z róży,
- olejek arganowy,
- peeling z cukru trzcinowego i oliwy.
Wybrany składnik lub miksturę nakładamy na objętą rozstępami skórę, czekamy kilka minut, spłukujemy. W przypadku stosowania samych olejów spłukiwanie jest zbędne. Domowe zabiegi na rozstępy przeprowadzamy systematycznie, najlepiej codziennie, przez minimum 4 tygodnie.
Inne metody usuwania rozstępów
Gotowe preparaty na rozstępy
Rozglądając się za skutecznymi, a zarazem wygodnymi i praktycznymi sposobami na rozstępy, nie sposób nie zwrócić uwagi na szereg gotowych specyfików przeznaczonych specjalnie do korygowania tej nieestetycznej niedoskonałości skóry. Z takich kupnych preparatów na rozstępy najpopularniejsze to: kremy, balsamy, maści i żele na rozstępy.
W ich wnętrzu znaleźć można cały szereg substancji aktywnych (przeważnie są to specjalnie dobrane do potrzeb skóry ekstrakty i oleje roślinne) o działaniu naprawczym, stymulującym wytwarzanie kolagenu i elastyny, rozjaśniającym przebarwienia, wygładzającym, nawilżającym, ochronnym, polepszającym ogólny koloryt skóry, odżywczym oraz przyspieszającym zanikanie blizn. Jednym z najbardziej zaawansowanych i najlepiej ocenianych preparatów tego typu jest krem na rozstępy Revamin Stretch Mark.
Stosując domowe metody oraz gotowe specyfiki, warto wspierać się zdrową dietą i prowadzić aktywny tryb życia. Oba te czynniki nie tylko poprawiają kondycję naszej skóry, ale także mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Zabiegi na rozstępy
Jeśli dysponujemy większą ilością wolnego czasu, możemy też skorzystać z fachowych zabiegów w salonach kosmetycznych albo gabinetach medycyny estetycznej. W usuwaniu rozstępów pomocna jest między innymi mikrodermabrazja, która polega na złuszczaniu zewnętrznych warstw naskórka. Efektem jest poprawa jędrności i gładkości skóry.
Inny zabieg na rozstępy to mezoterapia igłowa, która polega na zaaplikowaniu specjalnych substancji odżywczych i regenerujących wprost do skóry właściwej. Rozstępy zwalcza się także za pomocą lasera frakcyjnego. Efektem zabiegu jest likwidacja zewnętrznych warstw skóry, zmniejszenie widoczności blizn i pobudzenie produkcji kolagenu. W redukcji rozstępów pomóc może również peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego.
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy
Rozstępy szczególnie dokuczały mi po pierwszej ciąży przez nie czułam się bardzo nieatrakcyjnie.
Rozstępów nie da się pozbyć całkowicie moim zdaniem, można je tylko ukryć tak, aby nie były tak bardzo widoczne.
Rozstępy są trudne do zaakceptowania. Z czasem zaczęłam się czuć pewniej siebie i ćwiczyć regularnie. To pomogło z czasem je dyskretnie zlikwidować 🙂