Histeroskopia – na czym polega, jakie są wskazania do jej przeprowadzenia? 

Histeroskopia to mało inwazyjna metoda endoskopowa, którą w dzisiejszych czasach wykorzystuje się głównie w celach diagnostycznych. Zabieg jest bezpieczny, mało inwazyjny i bezbolesny. Polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy niewielkiej kamery, za pomocą której lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze macicy oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości. Histeroskopia w Krakowie może być także wykonywana w celach operacyjnych, za pomocą mikronarzędzi zabiegowych.

Jakie są wskazania do histeroskopii? Kiedy najczęściej wykonuje się badanie?

Histeroskopia jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w leczeniu niepłodności, w przypadku nawracających poronień, a także w sytuacji podejrzenia nieprawidłowości i problemów zdrowotnych w obrębie macicy. Najczęściej przeprowadza się je w sytuacji, kiedy kobieta ma problem z naturalnym zajściem w ciążę lub donoszeniem ciąży. Wskazaniem do zabiegu są także zrosty macicy, mięśniaki, polipy i inne nieprawidłowości zlokalizowane w obrębie macicy. Histeroskopię przeprowadza się także w przypadku zaburzeń cyklu menstruacyjnego o nieznanym podłożu oraz występowaniu krwawień okołomiesiączkowych o nieznanej przyczynie.

Zabieg jest całkowicie bezpieczny i stosunkowo mało inwazyjny. Jest wykonywany za pomocą histeroskopu – specjalnego urządzenia optycznego, którego zadaniem jest ukazanie na ekranie za pomocą mikrokamery budowy i stanu wnętrza macicy. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć macicę, wykryć nieprawidłowości w jej budowie oraz zmiany, które mogą powodować problemy z zajściem w ciążę oraz innego rodzaju dolegliwości zdrowotne.

histeroskopia

Jak histeroskopia w Krakowie wygląda w praktyce?

Badanie powinno być wykonane między 8. a 12. dniem cyklu. Na ok. 6 godzin przed nim nie należy jeść ani pić. Po zabiegu nie można natomiast prowadzić auta, pacjentce powinna więc towarzyszyć w klinice druga osoba. Zabieg jest wykonywany na fotelu ginekologicznym. Przed jego przeprowadzeniem pacjentce podawane jest znieczulenie ogólne w niewielkiej dawce. Następnie prze pochwę i szyjkę macicy wprowadzany jest histeroskop. Wnętrze macicy wypełnia się solą fizjologiczną, która ułatwia ocenę powierzchni endometriom i ujść jajowodów. Zabieg nie wiąże się z bólem ani dyskomfortem, a od razu po jego wykonaniu pacjentka może udać się do domu. Niekiedy po badaniu może pojawić się niewielkie plamienie oraz dyskomfort w obrębie podbrzusza – dolegliwości te zazwyczaj szybko mijają.

Histeroskopia w Krakowie jest przeprowadzana nie tylko w celach diagnostycznych, ale także leczniczych. Za jej pomocą możliwe jest usuwanie zrostów, polipów, mięśniaków i torbieli macicy. Histeroskopia operacyjna jest wykonywana na bloku operacyjnym, w znieczuleniu ogólnym. W celu jej przeprowadzenia stosowany jest większy histeroskop, wyposażony dodatkowo w kanał, za którego pomocą lekarz wprowadza mikronarzędzia zabiegowe. Po ok. 3 godzinach od operacji pacjentka może wyjść do domu, jednak w niektórych sytuacjach może być wymagany 24-godzinny pobyt w klinice. Histeroskopia operacyjna, podobnie jak zabiegowa, jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym.

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.