Forskolina, czyli pokrzywa indyjska wsparciem w procesie odchudzania!

Odchudzanie to proces, w którym trzeba, jeśli chcemy odnieść sukces, pamiętać o wielu istotnych sprawach. Najważniejsza w redukcji masy ciała pozostaje właściwie dobrana dieta, pełna sprzyjających temu substancji odżywczych, witamin i minerałów, jakie dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Kolejnym, równie ważnym elementem tej układanki jest codzienna aktywność fizyczna, ruch na świeżym powietrzu, uprawianie jakiegoś sportu.

Wszystko to warto wspomóc odpowiednio dobranym suplementem diety koniecznie opartym na naturalnych i wysoce skutecznych składnikach roślinnego pochodzenia. W kuracjach odchudzających swoje zastosowanie znalazła pokrzywa indyjska, w której główną substancją aktywną jest forskolina, nie tylko pomagająca zredukować wagę, oddziałująca też korzystnie na cały stan zdrowia.

Pokrzywa indyjska – co to za roślina

pokrzywa indyjska

Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) jest wieloletnią rośliną, która, jak jej sama nazwa wskazuje, rośnie w naturze przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej. Znana także pod bardziej swojsko brzmiącą nazwą szałwii indyjskiej, ma wiele odmian i używa się jej nie tylko w tradycyjnej medycynie ajuwerdyjskiej, ale i jako roślinę ozdobną. Podobna jest do rosnącej u nas pokrzywy, różni się od niej jednak efektownym, czerwono-fioletowym ubarwieniem liści, a do produkcji preparatów leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim jej kłącza oraz korzenie, zawierające najwięcej cennej forskoliny.

Przyczyny otyłości, które pomoże usunąć forskolina

W leczeniu nadwagi i otyłości nie można sobie pozwolić na żadne półśrodki, warto od razu stosować metody pozwalające w jak najkrótszym czasie pozbyć się wszystkich zbędnych kilogramów. Rosnącej masy ciała nie powinno się bagatelizować, nawet niewielka nadwaga może stać się przyczyną wielu chorób, również tych, zagrażających bezpośrednio życiu.

Właściwe odżywianie połączone z aktywnością fizyczną i wsparte suplementami diety zawierającymi wyciągi z pokrzywy indyjskiej pomoże poradzić sobie z takimi przyczynami otyłości jak:

Niewłaściwe odżywianie

Zakres tego pojęcia jest bardzo szeroki, lecz najczęściej, mówiąc o nieprawidłowych nawykach żywieniowych, mamy na myśli:

 • źle zbilansowaną dietę, jedzenie zbyt dużych, ciężkostrawnych i wysokokalorycznych posiłków zaburzających pracę całego układu pokarmowego. Dostarczanie organizmowi za dużej ilości kalorii w krótkim czasie skutkuje rosnącą wagą, odkładaniem się grubej warstwy tkanki tłuszczowej w różnych częściach ciała i odczuwalnym pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia;
 • nieregularne spożywanie posiłków, zbyt duże przerwy między nimi skutkujące podjadaniem słodkich i tuczących przekąsek;
 • jedzenie tylko jednego posiłku w ciągu dnia, zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem, nie jedzenie z kolei śniadania;
 • picie napojów mających w składzie wręcz gigantyczne ilości białego cukru;
 • nie jedzenie owoców i warzyw, które zastępujemy szkodliwą żywnością wysoko przetworzoną, nie dostarczamy więc składników wspomagających chudnięcie, takich jak forskolina;
 • spożywanie alkoholu zakłócającego przebieg procesów trawiennych i metabolicznych.

Brak ruchu, siedzący tryb życia

Druga w kolejności przyczyna tego, że stajemy się coraz grubszym społeczeństwem, nadwaga dotyczy już 68 procent dorosłych mężczyzn i 53 procent kobiet. Równie zatrważające są statystyki chorobliwej otyłości, na którą w naszym kraju cierpi już 25 procent mężczyzn i 23 kobiet. Skutki siedzącego trybu życia i braku ruchu dotykają niestety również dzieci i nadwagę ma 31 procent chłopców i 21 procent dziewcząt.

Aby uniknąć znalezienia się w tych statystykach, wystarczy tylko wyjść z domu, chociażby na codzienny godzinny spacer, a przejście zalecanych przez specjalistów 10 tysięcy kroków pomoże pozbyć się całej nadwagi. Proces ten można jeszcze bardziej spotęgować, stosując regularnie suplementy, których głównym składnikiem aktywnym jest forskolina.

Czynniki natury psychicznej

Do których zaliczamy przede wszystkim stres, tak samo groźną chorobę cywilizacyjną, jak nadwaga i otyłość. Badania naukowe już dawno udowodniły, że pozostawanie w długotrwałym stresie powoduje wzrost wagi i zaburzenia trawienia utrudniające, a niekiedy wręcz uniemożliwiające jej redukcję.

Częstą reakcją na stany napięcia nerwowego jest niemożność zahamowania swojego apetytu, skutkująca podjadaniem, a nawet przejadaniem się. Co ciekawe, zestresowane osoby, sięgają właśnie po najbardziej niezdrowe, tłuste, wysokokaloryczne i tuczące przekąski.

Forskolina – właściwości odchudzające

szczupła kobieta w za dużych spodniach

Wymienione powyżej przyczyny to tylko niewielka, lecz najistotniejsza część tego, co może powodować nadwagę, a w skrajnych przypadkach również patologiczną otyłość. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do takiego stanu i uniknąć wielu niebezpiecznych schorzeń:

 • serca i układu krążenia, przede wszystkim nadciśnienia tętniczego, zawału, choroby niedokrwiennej i przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych, czyli żylaków;
 • cukrzycy, zarówno stopnia pierwszego, jak i drugiego, a otyłość to jeden z objawów bardzo często towarzyszących tej chorobie;
 • zaburzeń potencji u mężczyzn;
 • zwyrodnień stawów i bólów pleców, powodowanych nadmiernie obciążonymi kolanami i kręgosłupem;
 • problemów z trawieniem i przemianą materii, spowolnionego metabolizmu.

W zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia tych dolegliwości pomóc może właśnie pokrzywa indyjska, a konkretnie zawarta w niej forskolina. Oczywiście nie jest cudownym lekiem, który sprawi, że w krótkim czasie, bez właściwej diety i dużej dawki ruchu, zgubimy wszystkie nadprogramowe kilogramy i spalimy całą zbędną tkankę tłuszczową.

Forskolina jest przede wszystkim skutecznym aktywatorem procesów lipolizy prowadzących do szybszego rozkładu komórek tłuszczowych, wykorzystywanych następnie jako źródło energii. Dla redukcji wagi są także ważne jej właściwości detoksykacyjne, pomagające usunąć toksyny i pozostałości po procesach przemiany materii, w nadmiarze zaburzające funkcjonowanie układu trawiennego.

Oprócz tego pokrzywa indyjska pobudza produkcję soków żołądkowych oraz wydzielanie wytwarzanej w trzustce insuliny, zwiększając w ten sposób tempo metabolizmu, zwłaszcza tłuszczów i regulując gospodarkę cukrową organizmu. Warto także wspomnieć o regulacji poziomu wydzielania kortyzolu, nazywanego „hormonem stresu”, a jego redukcja pozwala zapanować nad wspomnianym podjadaniem.

ZOBACZ RANKING TABLETEK NA ODCHUDZANIE

Forskolina – na nadciśnienie tętnicze i choroby serca

Wydatna pomoc w odchudzaniu to nie jedyne właściwości prozdrowotne pokrzywy indyjskiej, która doskonale sprawdza się także w łagodzeniu uciążliwych objawów towarzyszących chorobom serca i układu krwionośnego. Forskolina pomaga wyregulować krążenie krwi, rozszerzając naczynia krwionośne, obniżając w ten sposób za wysokie ciśnienie i dbając o dobre ukrwienie wszystkich organów, na czele z mięśniem sercowym.

Regularne stosowanie tej substancji daje również inne korzyści, obniża ciśnienie panujące w gałkach ocznych, przeciwdziałając w ten sposób zaburzeniom widzenia, nudnościom, wymiotom, bólom głowy i oczu oraz jaskrze. Pokrzywa indyjska może także wspomagać leczenie anemii intensyfikując procesy produkcji czerwonych krwinek.

Forskolina – na zaburzenia układu oddechowego

To kolejne działanie wyciągów z pokrzywy indyjskiej, jakie warto podkreślić i docenić. Forskolina pomaga walczyć z różnymi przypadłościami ze strony układu oddechowego. Zalecana jest między innymi osobom z alergiami powodującymi problemy z oddychaniem oraz astmą, objawiającą się dusznościami, uciskiem w klatce piersiowej oraz uciążliwym, długotrwałym kaszlem.

Forskolina – inne ważne właściwości prozdrowotne

pokrzywa indyjska forskolina

Odchudzanie, czy regulacja pracy układu krwionośnego i oddechowego, to nie jedyne właściwości prozdrowotne forskoliny warte szczególnego podkreślenia. Znajduje zastosowanie w przeciwdziałaniu wielu innym dolegliwościom, dzięki:

 • właściwościom odkażającym, przyspieszającym gojenie się ran i chroniącym przed rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów, bakterii i grzybów;
 • wspomaganiu leczenia chorób skóry, egzemy, łuszczycy i trądziku, czemu ponownie sprzyjają właściwości dezynfekujące oraz antybakteryjne, pomagające zwalczać między innymi powodującą trądzik bakterie ze szczepu Propionibacterium acnes;
 • wzmocnieniu osłabionego układu immunologicznego, dającego większą odporność na infekcję, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, działając skutecznie między innymi na grypę;
 • przeciwdziałaniu wypadaniu włosów poprzez wzmocnienie ich kondycji;
 • podwyższeniu poziomu testosteronu, hormonu odpowiedzialnego między innymi za zachowanie przez mężczyzn pełnej sprawności seksualnej.

Forskolina – przeciwwskazania do jej stosowania

Tak, jak w przypadku wielu innych roślin o właściwościach leczniczych, także w przypadku pokrzywy indyjskiej istnieją pewne przeciwwskazania uniemożliwiające jej używanie. Badania nie wykazały co prawda istotnych skutków ubocznych forskoliny, nie jest ona jednak zalecana:

 • kobietom w ciąży, może bowiem negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój płodu, oraz w okresie karmienia piersią;
 • osobom przyjmującym leki na podniesienie ciśnienia krwi i zwiększenie jej krzepliwości, z którymi wchodzi w niepożądane interakcje;
 • przy chorobach układu pokarmowego, przede wszystkim wrzodach żołądka i refluksie, podnosi bowiem ilość wydzielanych soków żołądkowych, co może powodować nasilenie objawów,

Forskolina – jak ją używać

Sposobów używania pokrzywy indyjskiej i suplementowania w ten sposób forskoliny jest wiele. Dostaniemy ją w większości sklepów z żywnością ekologiczną i w sklepach zielarskich, najczęściej w postaci suszonych liści albo herbaty. Te pierwsze nadają się na dodatek do innych potraw np. sałatek, a herbatę warto pić co najmniej 2 razy dzienne i cieszyć się z pełni jej właściwości zdrowotnych.

Osoby chcące raz na zawsze poradzić sobie z nadwagą i trudnym do opanowania przyrostem tkanki tłuszczowej powinny zainteresować się tabletkami odchudzającymi mającymi w składzie dokładnie dobrane dawki forskoliny. Jedne z najlepszych, wspomagające jednocześnie spalania tłuszczu, to Fast Burn Extreme, w których, oprócz pokrzywy indyjskiej, zastosowano:

Fast Burn Extreme

PRZECZYTAJ RECENZJĘ FAST BURN EXTREME

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

4 thoughts on “Forskolina, czyli pokrzywa indyjska wsparciem w procesie odchudzania!”

 1. Agnieszka, świetny artykuł!
  Niektórzy nie wiedzą jakie świetne właściwości ma Forskolina, dobrze ze ich uświadamiasz 😀

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.