Dieta ketogeniczna – Czy można na niej schudnąć?

Tekst zweryfikowała dietetyk mgr. Aleksandra Dziura

Dieta ketogeniczna jest często znana także jako ketogenna. Jej założenie to ograniczenie węglowodanów oraz większe spożycie tłuszczów. Istnieje konkretne, medyczne wskazanie do jej zastosowania, którym jest pomoc w leczeniu padaczki u dzieci, przede wszystkim tej odpornej na działanie leków. Dieta ketogeniczna znalazła również zastosowanie jako element kuracji odchudzającej.

Bardzo ważnym elementem diety ketogenicznej jest ograniczanie ilości węglowodanów oraz większa wartość przyjmowanych tłuszczy. Ta dieta może być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza oraz dietetyka. Jej błędne stosowanie, zamiast pomóc może w innym przypadku zaszkodzić. Taka dieta ketogeniczna powoduje stan, który nazywany jest ketozą. W jego trakcie organizm używa tłuszczów jako źródła energii, zamiast wykorzystywanych zazwyczaj w tym celu węglowodanów. Wszelkie symptomy ketozy są przeróżne, jednak sama dieta potrafi wywołać wiele działań niepożądanych, a pojawić się mogą już podczas włączenia posiłków do naszego jadłospisu, ale także w konsekwencji stosowania takiej diety.

Dieta ketonowa i jej zasady

omlet na patelni

Wprowadzając do naszego życia dietę ketogeniczną, powinniśmy sprawdzić co musimy jeść oraz w jakich porcjach. Bazą w tej diecie jest większe spożycie tłuszczu, który stanowić powinien 75-90% dostarczanej energii. Takie ograniczanie węglowodanów oraz zwiększenie spożycia tłuszczów najlepiej, aby przebiegało stopniowo i w czasie diety należy także bacznie obserwować wszelkie reakcje organizmu.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Podstawowym źródłem białka w diecie ketogenicznej są wędliny oraz chude mięso, natomiast bogactwem węglowodanów charakteryzują się warzywa i owoce o niezbyt wysokiej zawartości cukru takie jak ogórki kiszone, brokuły, truskawki, kalafior, cukinia, pomidory, rzodkiewki, szpinak, grejpfruty czy awokado. Tłuszcz więc powinno się pozyskiwać z olejów roślinnych, oliwy, majonezu albo masła. Z diety wyklucza się pewne grupy produktów, do których należą:

  • Słodycze
  • Miód
  • Lody
  • Dżemy
  • Syropy
  • Produkty zbożowe

Klasyczna dieta ketogeniczna bazuje na ograniczeniu spożycia węglowodanów i wprowadzeniu w ich miejsce większej ilości tłuszczów. Dopiero postępując w ten sposób, możemy liczyć na zamierzone rezultaty jej przestrzegania.

Dieta ketogeniczna – jadłospis

W diecie ketogenicznej zaleca się zlecenie ułożenia planu żywieniowego profesjonalnemu dietetykowi. Przeszkodą może się tutaj okazać odpowiednie zbilansowanie diety. Stosując taką dietą u dziecka, powinniśmy więc dbać tutaj o jego dobro, ponieważ jest ona wykorzystywana leczniczo w tej określonej sytuacji. Jadłospisu nie powinniśmy więc układać samodzielnie.

Czytaj także: Piperyna na odchudzanie

Dieta ketogeniczna – posiłki

Dania w diecie ketogenicznej są nieco monotonne. Doskwierające może się okazać też ograniczenie spożycia węglowodanów. Trzeba zadbać tutaj, aby posiłki były smaczne i pożywne.

Dieta ketogeniczna i efekty jej stosowania

jako sadzone na boczku

Jak wiadomo dieta ketogeniczna wywołuje stan ketozy. Z początku jej objawy mogą okazać się dość uciążliwe, a efekty niepożądane są zauważalne w pierwszych etapach, ale także i później. Ograniczenie spożycia węglowodanów spowodować mogą zawroty głowy, ospałość, zaparcia i zaburzenia metabolizmu. Po kilku dniach lub tygodniach organizm przestawi się na nowy styl odżywiania, a takie nieprzyjemne reakcje ustępują. Dieta ketogeniczna, oczywiście przy rozsądnym stosowaniu, może przynieść pożądane efekty, ale warto ją najpierw „wypróbować” np. przez pewien czas, ustalony indywidualnie dla każdego organizmu.

Czytaj też: Fast Burn Extreme

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

3 thoughts on “Dieta ketogeniczna – Czy można na niej schudnąć?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.