Decyzja o diecie

Dieta dla mężczyzny – jak powinien się odżywiać, aby długo zachować pełnię zdrowia

W kwestii prawidłowego odżywiania najwięcej negatywnych uwag można mieć do sposobu, w jaki robi to większości panów i to niezależnie od ich wieku. Nie da się ukryć, że to właśnie większość mężczyzn jest miłośnikami wszystkiego, co niezdrowe, a często w ich codziennej diecie próżno by szukać warzyw i owoców. Niestety bardzo szybko widać tego efekty w postaci nie tylko zwiększającej się oponki na brzuchu, ale i stale pogarszającego się stanu zdrowia. Największym problemem okazuje się jednak przekonanie do zmiany dotychczasowych nawyków, wprowadzenia dopasowanej do potrzeb organizmu, starannie dobranej diety dla mężczyzny.

Dieta dla mężczyzny – co rozumiemy przez to pojęcie

Różnego rodzaju diety znajdziemy w olbrzymich ilościach między innymi w Internecie, lecz nie wszystkie przedstawione tam sposoby odżywiania można z czystym sumieniem polecić. Wiele z nich skomponowano z przypadkowo dobranych składników, bez konsultacji, chociażby z dietetykiem, a ich stosowanie może przynieść rezultaty całkiem odmienne od zamierzonych. Najistotniejsze jest właściwe dobranie ilości składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem, w takich dawkach, aby działały korzystnie, a nie szkodziły. Nadmiar witamin i minerałów może przynieść takie same negatywne efekty, jak ich niedobór, dlatego zwracajmy uwagę na składniki tego, co jemy.

Większości z nas wydaje się, że mówiąc o diecie dla mężczyzny, mamy na myśli tylko takie, dzięki którym można skutecznie walczyć z nadwagą i pozbyć się rosnącego brzucha. Zazwyczaj tak jest, lecz odpowiednio dobrana dieta ma przynieść o wiele więcej korzyści, przede wszystkim poprawić ogólny stan zdrowia, często poważnie osłabiony latami zaniedbań.

Dieta dla mężczyzny — jakie najbardziej szkodliwe produkty należy natychmiast z niej wyeliminować

fast food

Odżywianie się mężczyzn to temat nie na artykuł, ale wręcz kilkusetstronicową książkę, której wydźwięk były zdecydowanie negatywny. Jak już wspomnieliśmy, panowie wręcz uwielbiają to, co może im zaszkodzić, nie tylko spowodować nadwagę i otyłość, lecz także zrujnować zdrowie i to w sposób trudny do odwrócenia. Wbrew pozorom, na często katastrofalne skutki niewłaściwego odżywania nie są tylko narażeni mężczyźni w średnim wieku, chociaż przyznajemy, że głównie ich to dotyczy. Źle dobrana i zbilansowana dieta może zaszkodzić nawet dziecku czy nastolatkowi, jednakże panowie, którzy wkroczyli już w wiek dorosły, muszą z niej wyeliminować następujące produkty:

  • białe, zazwyczaj pszenne pieczywo. Zmuszenie mężczyzny do zjedzenia zdrowego, razowego lub orkiszowego chleba z ziarnami graniczy niemal z cudem, wolą pszenne bułki robione z nierafinowanej mąki, której szkodliwość oraz indeks glikemiczny znacznie przekraczają normy dopuszczalne przez lekarzy i dietetyków;
  • fast foody, o których wręcz ekstremalnej szkodliwości nieustannie trzeba przypominać i które są dominującym składnikiem typowej męskiej diety. „Prawdziwy” facet nie może się przecież obejść bez ociekającego tłuszczem hamburgera albo zatopionego w majonezie kebaba z mięsa, którego pochodzenia lepiej nie dociekać. Do tego dochodzi jeszcze oklejona serem pizza i w ten sposób fundujemy sobie zapchane cholesterolem tętnice, wrzody żołądka i dwunastnicy, a z czasem nawet raka jelita grubego;
  • alkohol i to praktycznie w każdej postaci, może tylko z wyjątkiem okazyjnego kieliszka czerwonego wina, korzystnie wpływającego na trawienie i pracę układu krwionośnego. Między bajki trzeba włożyć powszechnie opowiadane historie, że wódka przepłukuje arterie, a piwo to przecież nie alkohol, tylko napój orzeźwiający. Wszystko, co ma w sobie alkohol, jest nim i lepiej go odstawić, zanim jego spożywanie w nadmiernych ilościach skończy się np. marskością wątroby. W kwestii napojów warto również ograniczyć kawę i zwykłą czarną herbatę. Lepszym wyborem będzie zielona herbata, pełna wartościowych substancji odżywczych lub tak samo zdrowe yerba mate;
  • cukier i sól. Pierwszy występujący zazwyczaj w postaci słodyczy, pochłanianych w olbrzymich ilościach pomiędzy posiłkami, a sól to nieodłączny składnik chipsów jedzonych przed telewizorem. Słodycze to puste kalorie w żaden sposób niezaspokajające głodu, a nadmiar soli to z kolei prosta droga do chorób serca i układu krążenia;
  • żywność wysoko przetworzona, w której główną rolę grają różnego rodzaju konserwanty, sztuczne barwniki, substancje zagęszczające, wzmacniacze zapachu lub smaku czy spulchniacze. Większość z nich to te słynne „E”, których tak się boimy, chociaż musimy przyznać, że nie wszystkie mają negatywny wpływ na organizm. Mówiąc o szkodliwości spożycia żywności przetworzonej, mamy na myśli przede wszystkim wyroby pseudo mięsne. Prawdziwego mięsa są w nich często śladowe ilości, jego jakość też jest co najmniej dyskusyjna, a cała reszta to wymienione wyżej wypełniacze.

Dieta dla mężczyzny – dlaczego, gdy jest źle skomponowana zaczyna szkodzić zdrowiu

Męskie zdrowie tablica

Przykłady niewłaściwie dobranych produktów w diecie można by mnożyć, najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób mogą zrujnować zdrowie, bardzo często w nieodwracalny sposób. Nie na darmo lekarze wręcz alarmują do męskiej części naszego społeczeństwa o zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Lista chorób powodowanych tym, jak się odżywiają, stale się wydłuża, a problemy, z którymi może się zetknąć facet niedbający o swoje zdrowie to:

Choroby serca i całego układu krążenia

Źle dobrane składniki diety dla mężczyzny to prawie natychmiastowy wzrost masy ciała, co skutkuje jednoczesnym wzrostem ryzyka rozwoju chorób serca i układu krążenia. Otłuszczone, przerośnięte serce nie radzi sobie z pompowaniem krwi, a ta z kolei ma coraz większy problem z przepływem przez zapchane cholesterolem żyły i tętnice. Rozwija się miażdżyca, choroba wieńcowa, co w wielu przypadkach kończy się zawałem mięśnia sercowego. Zakłócony przepływ krwi jest jednocześnie przyczyną narastającego niedotlenienia mózgu, co odbija się na pamięci, koncentracji, stwarza też zagrożenie udaru mózgu. Niedostarczanie z pożywieniem odpowiedniej ilości substancji odżywczych jest też przyczyną anemii, niedokrwistości powodującej nieprawidłowości w składzie krwi.

Nadwaga i otyłość

Dotykająca niestety coraz większą liczbę mężczyzn, głównie w średnim wieku, po czterdziestce lub pięćdziesiątce, ale nie jest to regułą. Z nadwagą zmagają się również młodsi, staje się to poważnym problemem wśród chłopców w okresie dojrzewania, którzy także nie dbają o to, co jedzą i unikają aktywności fizycznej, spędzając czas przed komputerem czy telewizorem. Widać to przede wszystkim w rosnącej otyłości brzusznej, przyczyny kolejnego schorzenia zagrażającego nawet życiu, czyli cukrzycy. Właśnie dlatego ruch jest tak samo ważny, jak dieta i nie lekceważmy słów lekarzy zalecających regularne ćwiczenia np. z hantlami, bieganie lub pływanie na basenie.

Zaburzenia potencji, osłabione libido

W życiu sporej grupy mężczyzn przychodzi taki moment, gdy zaczynają odczuwać spadki swojej sprawności seksualnej, a libido staje się dalekie od ideału. Prawie natychmiast wpadają w panikę, nie zdając sobie sprawy, że zaburzenia te mogą być wynikiem niewłaściwego odżywiania, diety pozbawionej składników sprzyjających męskiej potencji. Stan taki wiąże się również ze wzrostem wagi, a otyli mężczyźni naprawdę rzadko stają na wysokości zadania w sytuacjach intymnych i są w stanie zaspokoić siebie i partnera.

Zaburzenia trawienia i metabolizmu

Prawidłowe trawienie i przemiana materii to dwie podstawy utrzymania masy ciała zgodnej z obliczonym BMI, czemu również powinna sprzyjać dieta dla mężczyzn zalecana przez lekarzy lub dietetyków. Problemy z trawieniem objawiają się najczęściej jako uciążliwe nudności, bóle brzucha, zaburzenia perystaltyki jelit, wymioty i biegunki. W przypadku spowolnienia metabolizmu można odczuwać w postaci dysfunkcji pracy wątroby, woreczka żółciowego i przede wszystkim w wolniejszym spalaniu tkanki tłuszczowej. Tutaj w sukurs przybywają składniki diety intensyfikujące procesy termogenezy i lipolizy przyspieszające spalanie kalorii oraz rozkład komórek tłuszczu.

Dieta dla mężczyzny – jakie produkty i składniki odżywcze muszą się w niej znaleźć

Lista chorób związanych z niezdrowym jedzeniem i piciem, które tak uwielbiają mężczyźni, jest oczywiście dłuższa, lecz już te kilka dolegliwości powinno skłonić do zastanowienia i zmiany swojej codziennej diety. Dopasowanie jej do swoich potrzeb naprawdę nie jest trudne i zawsze można poprosić o pomoc specjalistę od zdrowego żywienia. Wiemy już, jakie składniki trzeba natychmiast z niej wyeliminować, a teraz czas dowiedzieć się, czym należy je zastąpić, a menu muszą się znaleźć:

Warzywa i owoce

Jak zawsze na pierwszym miejscu, lecz nie bez konkretnej przyczyny. Nawet kilkuletnie dzieci dowiadują się w przedszkolu, a następnie w szkole, że jest to najbogatsze źródło substancji niezbędnych dla naszego zdrowia. Niestety wraz z wiekiem akceptacja tego faktu maleje, a niektórzy panowie usuwają warzywa i owoce ze swojej diety, co jest całkowicie niezrozumiałe. Znajdziemy w nich bowiem najwartościowsze składniki odżywcze, a takimi z pewnością są:

  • witaminy należące praktycznie do wszystkich grup, takie jak: witamina A, wzmacniająca układ odpornościowy i warunkująca prawidłowe widzenie, witaminy z grupy B, w tym i cenny kwas foliowy, witamina C, silny przeciwutleniacz usuwający z organizmu wolne rodniki;
  • minerały: żelazo, miedź, potas, fosfor, cynk, sód i krzem.

Większość warzyw i owoców jest jednocześnie niskokaloryczna, charakteryzując się też niskim indeksem glikemicznym. Można je więc w większości przypadków włączyć do diety bez ryzyka przytycia, uważając ewentualnie na ilość cukru, jaki w sobie zawierają, a owoce cytrusowe, głównie grejpfruty, wydatnie pomagają pozbyć się nadwagi.

Produkty zbożowe z pełnego ziarnami

To właśnie nimi trzeba zastąpić pszenne, białe pieczywo, którego szkodliwość już przedstawiliśmy. W diecie dla mężczyzny bezdyskusyjnie musi się znaleźć ciemne, razowe pieczywo, którego regularne spożycie dostarcza organizmowi błonnika niezbędnego do prawidłowego trawienia. Zawierają go również makarony pełnoziarniste, płatki owsiane, otręby, czy kasze zawierając także inne składniki sprzyjające naszemu zdrowiu:

  • fitosterole i polifenole;
  • minerały, przede wszystkim fosfor, żelazo, cynk i duże ilości magnezu;
  • witaminy z grupy B, uczestniczące w procesie tworzenia czerwonych krwinek, dbające o skórę i umożliwiające prawidłową pracę układu nerwowego.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Trudno wyobrazić sobie dietę dla mężczyzny pozbawioną jakiegokolwiek tłuszczu, powiedzmy sobie szczerze, że takie potrawy nie byłyby zbyt apetyczne. Nic na szczęście nie stoi na przeszkodzie, aby jeść produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe Omega – 3 i Omega – 6. Znajdziemy je między innymi w oleju kokosowym, który szturmem podbił nasze kuchnie albo w tak lubianej oliwie z oliwek, koniecznie z pierwszego tłoczenia extra virgin. Zadbajmy także, aby w menu znalazły się ryby morskie i owoce morza, chociaż nie każdy może je lubić.

Przyprawy, także te podnoszące męskie libido

Brak przypraw potrafi zepsuć każdą ulubioną potrawę, a stosując je w kuchni, nie warto ograniczać się tylko do dwóch podstawowych, soli i pieprzu. Spożycie soli, jak już wiemy, trzeba ograniczyć, a pieprz to źródło piperyny, substancji podnoszącej wydajność spalania odkładających się nadmiarów tłuszczu. Równie korzystne dla zdrowia przyprawy to:

  • papryka, słodka i przede wszystkim ostra, zawierająca kapsaicynę działającą podobnie jak piperyna;
  • oregano, bazylia, podnoszące smak każdej, choćby najbardziej banalnej potrawy;
  • imbir, przydatny także w leczeniu przeziębienia i wzmacniający osłabioną odporność;
  • ashwagandha, buzdyganek naziemny i korzeń Maca, wprowadzające męskie libido na całkiem nowy poziom i szybko przywracające pełną sprawność seksualną. Je najlepiej dostarczać w postaci suplementów diety, mających w składzie ich dokładnie odmierzone, zalecane dawki.

Mięso, ale najlepiej ryby i drób

W zdrowej diecie dla mężczyzny nikt nie nakazuje całkowitej rezygnacji z jedzenia mięsa, chociaż dieta wegetariańska lub wegańska też ma swoje oczywiste zalety. Różnica polega na tym, że niezdrową, tłustą i ciężkostrawną wieprzowinę powinno się zastąpić chudym mięsem drobiowym oraz rybami. Są one wręcz niezbędne jako źródło wartościowego białka, materiału budulcowego naszej tkanki mięśniowej, mającego jednocześnie wpływ na przyspieszenie metabolizmu. Można więc zaspokoić odwieczną męską potrzebę jedzenia mięsa, bez jednoczesnych skutków ubocznych towarzyszących spożywaniu niektórych jego gatunków.

Dieta dla mężczyzny – zasady odżywiania, których warto przestrzegać

owoce, hantle i stetoskop

Wiedząc, jakie produkty powinien jeść każdy mężczyzna, nieważne ile ma lat, powinniście już sobie poradzić ze stworzeniem własnego, codziennego menu. Właściwy dobór tworzących go produktów to jednak nie wszystko, co trzeba uwzględnić przy swoim nowym, zdrowym sposobie odżywania. Równie istotna jest częstotliwość spożywania posiłków, nie jednego wieczorem po powrocie z pracy, lecz kilku mniejszych w regularnych odstępach czasu.

Pamiętajmy także o piciu dużych ilości płynów, lecz nie gotowych soków pełnych fruktozy, lepszym rozwiązaniem będzie niegazowana woda mineralna. Jeśli naprawdę zależy nam na zdrowiu, warto ruszyć się z fotela, wyjść z domu i już po krótkim czasie odczuć wszystkie pozytywne efekty zwiększonej aktywności fizycznej, które niedługo przedstawimy w jednym z kolejnych wpisów.

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.