Dieta 1500 kcal – efekty, opinie, jadłospis, przepisy. To naprawdę proste, a przynosi rewelacyjne efekty

W odchudzaniu bardzo ważne jest to, aby odpowiednio się odżywiać. Dietetycy przestrzegają przed ostrymi głodówkami, które wycieńczają organizm, wywołują efekty uboczne i powodują efekt jojo. Warto jednak dbać o to, ile kalorii przyjmujemy każdego dnia. Bardzo modne są ostatnio diety na 1500 kcal, ponieważ jest to jedna z najbardziej uniwersalnych diet odchudzających. Czy dają jednak wyczekiwane efekty, są bezpieczne i ogólnodostępne? Przede wszystkim należy pamiętać, że dieta 1500 kcal to dieta redukcyjna, która powinna kierować się konkretnymi zasadami dzięki, których uzyskamy upragnioną sylwetkę i będziemy mogli cieszyć się nią przed długi czas. Nikt przecież nie chce lub nie ma czasu, aby codziennie gotować posiłki z trudno dostępnych produktów, których nie znajdziesz na zwykłym rynku. Przekonaj się sam czy warto przejść na dietę 1500 kcal. 

Dieta na 1500 kcal – informacje ogólne

Dieta 1500 kcal polega na ograniczeniu liczby kalorii do 1500 dziennie. Nie oznacza to jednak, że masz się głodzić. Wystarczy jeść posiłki z odpowiednio dobranych, nisko kalorycznych produktów. Celem diety jest doprowadzenie do minusowego bilansu energetycznego. To wpływa na spadek zbędnych kilogramów oraz spalenie tkanki tłuszczowej z trudno dostępnych miejsc. Podczas diety na 1500 kcal musisz jeść od 4-5 posiłków dziennie. Potrawy i produkty należy jeść regularnie w 3-4 godzinnych odstępach czasowych. Ważne jest także zachowanie prawidłowych proporcji pomiędzy poszczególnymi makroskładnikami. Dlatego białko powinno stanowić od 15% do 25% energii z diety, tłuszcze od 20% do 35% oraz węglowodany od 45% do 55%. Zapomnij także o ostatnim posiłku przed 18 lub niejedzeniu kolacji. Wystarczy, że spożyjesz posiłek do 3 godzin przed snem.

Podczas diety 1500 kcal należy spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe. Wśród nich znajdziesz:

  • pieczywo razowe,
  • pieczywo żytnie,
  • kasza gryczana lub pęczak,
  • brązowy ryż,
  • ciemny makaron,
  • płatki owsiane,
  • otręby pszenne.

Dzięki powyższym produktom dostarczysz swojemu organizmowi niezbędnego błonnika pokarmowego, którego w dziennym jadłospisie powinno być od 25g do 40g na dobę. Ten przyspiesza perystaltykę jelit, a co za tym idzie zrzucanie zbędnych kilogramów. Oprócz powyższych produktów warto spożywać chude mięso, ryby i nabiał. Niezbędne są także tłuszcze. Te jednak powinny być wyłącznie pochodzenia roślinnego, czyli oliwa z oliwek czy olej rzepakowy.

oleje roślinne

Nie zapominaj również o warzywach. Jakie techniki gotowania wykorzystać? Najlepiej sprawdzi się gotowanie na parze, w wodzie, pieczenie w folii lub pergaminie bez dodatku tłuszczu oraz duszenie. Co pić podczas diety na 1500 kcal? Najważniejsze jest to, aby spożywać ok. 2 litrów płynów dziennie. Sprawdzi się woda niegazowana, herbata zielona, czerwona, owocowa czy ziołowa, a także soki warzywne. Warto również pamiętać o urozmaiconych posiłkach. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po różnokolorowe warzywa i owoce oraz korzystanie z aromatycznych przypraw i ziół, które wpłyną na poprawę smaku dań.

Zasady diety 1500 kcal

Dieta 1500 kcal należy do diet redukcyjnych o obniżonej wartości energetycznej. Dzięki temu następuje stopniowa redukcja masy ciała w ostrożnym tempie. Omawiany model żywienia, który opiera się na określonej dziennej wartości przyjmowanych kalorii jest o wiele łatwiejszy do skomponowania niż np. dieta na 1000 kcal, ponieważ posiłki są bogatsze w składniki odżywcze oraz nie odczuwamy ciągłego uczucia głodu, a dodatkowo osoby zdrowe z odpowiednio zbilansowaną dietą nie wymagają dodatkowej suplementacji. Jest to również bezpieczniejsza forma odchudzania, ponieważ 1500 kcal pokryje dziennie zapotrzebowanie energetyczne większości osób. Ma to głównie znaczenie dla kobiet, ponieważ zbyt niska podaż kalorii może doprowadzić nawet do zaburzeń hormonalnych. Omawiana dieta jest na tyle uniwersalna, że możemy wprowadzić ją na dłuższy okres czasu w porównaniu z planami żywieniowymi opiewającymi na mniejszą ilość kalorii.

Dieta na 1500 kcal – czego nie jeść?

fast foody

Podczas diety 1500 kcal należy unikać tłustych mięs. Odpadają więc posiłki z wykorzystaniem wieprzowiny, baraniny i kaczki. Oprócz tego nie jada się pasztetów, podrobów, potraw pieczonych czy panierowanych, wysoko przetworzonej żywności jak fast-foody czy gotowe dania, a także słodyczy i napojów gazowanych. Wynika to z faktu, że w swoim składzie zawierają cukry proste, kwasy tłuszczowe nasycone, tłuszcze trans oraz sodu, ponieważ wpływa to negatywnie na proces odchudzania.

Dla kogo wskazana jest dieta 1500 kcal?

Omawiany plan żywienia wskazany jest przede wszystkim dla osób cierpiących na nadwagę i otyłość. 1500 kcal zaleca się dla osób, których całkowite dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (cpm) mieści się w przedziale od 2000 kcal do 2500 kcal. Natomiast deficyt kaloryczny nie powinien być większy niż 500-1000 kcal lub od 10% do 20% naszego oszacowanego zapotrzebowania. Umożliwi to utratę około 0,5-1 kg na tydzień. Przed rozpoczęciem stosowania diety powinniśmy obliczyć indywidualne dla nas całkowite zapotrzebowanie kaloryczne tak, aby sprawdzić czy nie będziemy przyjmować mniej niż powinniśmy. Sprawdzić to możemy za pomocą wielu stron internetowych, na których znajdziemy kalkulatory online lub można skonsultować to ze specjalistą. Określono także czynniki, które wpływają na średnie tempo utraty masy ciała. Wpływa na to:

  • poziom utrzymania diety – należy wziąć pod uwagę odstępstwa od diety oraz czy plan żywieniowy trzymany jest restrykcyjnie przez 7 dni w tygodniu,
  • tempo metabolizmu – zależy od poziomu aktywności fizycznej, stanu zdrowia i wieku,
  • różnić w liczbie bakterii jelitowych.

Dieta 1500 kcal ile się chudnie

Dzięki diecie na 1500 kcal możesz zrzucić nawet 0,5-1 kg w ciągu każdego tygodnia. Dieta 1500 kcal efekty po miesiącu: licząc, że każdego tygodnia zrzucisz nawet 05-1 kg, to efekty po miesiącu są powalające. Miesięczne stracisz na wadze aż do 4-5 kg. Dieta 1500 kcal jest więc idealna dla osób, które oczekują szybkich efektów, ale warto pamiętać, że jak każda inna dieta redukcyjna wymaga od nas samodyscypliny, motywacji oraz cierpliwości. Spadku masy ciała nie zauważymy od razu. Wiele osób przebywających na diecie redukcyjnej chciałby zauważyć efekty po tygodniu lub dwóch, natomiast jest to proces, który może trwać nawet kilka miesięcy. Aby mieć pewność, że na pewno zrzucisz upragnione kilogramy, dołącz do diety aktywność fizyczną. Przebywając na diecie 1500 kcal optymalna ilość treningów w ciągu tygodnia to od 2 do 3, po godzinie każdy. Warto również zadbać o tzw. aktywność spontaniczną czyli zamiast windy wybierajmy schody lub samochód zamieńmy na rower. Dieta również wpływa na zmniejszenie apetytu na słodycze, ponieważ wpływa na stabilizacje poziomu cukru we krwi. Dzięki temu pozbywamy się napadów głodu i podjadania. Umiarkowany deficyt kaloryczny połączony z aktywnością fizyczną pozwoli nam zdrowo uzyskać upragnioną sylwetkę bez efektu jo jo.

Dieta redukcyjna 1500 kcal jadłospis, przepisy

biegnąca kobieta

Pora zanalizować co możesz jeść każdego tygodnia. Tak jak wspominaliśmy wyżej podczas diety na 1500 kcal musisz spożyć ok. 5 posiłków dziennie: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Na śniadanie przeznaczamy ok. 500 kalorii. Ten posiłek powinien dostarczyć Ci dużej ilości błonnika pokarmowego. W ciągu tygodnia planuj więc śniadania, wykorzystując następujące produkty spożywcze:

  • produkty zbożowe,
  • warzywa i owoce,
  • sery twarogowe,
  • jogurty,
  • kefiry,
  • maślanki.

Na drugie śniadanie należy zaplanować posiłek, który zawiera ok. 200 kalorii. Pij więc koktajle owocowe czy warzywne. Możesz także zjeść jedną kanapkę z pieczywem razowym.

Pora na obiad. To najbardziej kaloryczny posiłek w ciągu całego dnia. Możesz sobie pozwolić na produkty i dania, których łączna wartość energetyczna nie przekroczy 500 kalorii. Układając jadłospis na tydzień, rozważ jedzenie chudego mięsa lub ryb oraz gotowanych na parze bądź świeżych warzyw.

Po obiedzie przychodzi czas na podwieczorek. Ten ma mieć jedynie 100 kalorii, więc możesz przegryźć owoc lub zjeść chudy nabiał.

Kolacja to ok. 300 kalorii. Podczas tego posiłku korzystaj z produktów tj. warzywa, chude twarogi czy jajka.

Dieta powinna być przede wszystkim obfita w warzywa i owoce. Natomiast istotną rolę odgrywają warzywa, ponieważ mają niską wartość kaloryczną oraz są bogate w błonnik pokarmowy dzięki czemu sycą nas na dłuższy czas. Warzywa o niskiej gęstości kalorycznej, które są wskazane na diecie 1500 kcal to między innymi: sałata, szpinak, cykoria, pomidor, papryka, rzodkiewka, ogórek, brokuł, kalafior oraz kapusta pekińska. Są one źródłem antyoksydantów takich jak beta-karoten, flawonoidy i witamina E i C, a także stanowią świetną bazę zarówno do dań na ciepło jak i zimno.

Do owoców możemy zaliczyć natomiast jabłka, gruszki, jagody cytrusy, winogrona, banany czy borówki.

W diecie powinna być także zawarta odpowiednia ilość węglowodanów złożonych, które znajdziemy między innymi w produktach zbożowych pełnoziarnistych. Dostarczają nam one błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, a także cynk i magnez.

Źródłem białka powinno być chude mięso zwłaszcza drób oraz cielęcina, czy chude części wieprzowiny, jagnięciny i królika. Warto również zwrócić uwagę na ryby, które są doskonałym źródłem kwasów omega-3. Mają one działanie przeciwzapalne, a także obniżają poziom złego cholesterolu. Możemy tu wybierać takie odmiany jak: pstrąg, łosoś okoń czy dorsz. Badania dowodzą także, że ilość białka zwierzęcego i roślinnego powinna być rozłożona po połowie. Udowodniono, że takie rozwiązanie ma dobry wpływ na zdrowie oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Osoby, które przebywają na diecie wegetariańskiej powinny szukać źródła białka głównie w nasionach roślin strączkowych. Należy również zadbać o odpowiednią podaż wapnia. Jest on istotny w procesie odchudzania, ponieważ wpływa na adipocyty, czyli komórki tłuszczowe. Doskonałym źródłem są mleko i jego przetwory, natomiast trzeba pamiętać, aby zawierały 2% tłuszczu lub mniej czyli: jogurty, kefiry lub maślanki, a sery żółte lub pleśniowe powinniśmy zastąpić twarogiem.

Specjalnie dla Ciebie udało nam się przygotować przykładowy jadłospis na tydzień oraz proste i niskokaloryczne przepisy. Oto i one:

Dieta 1500 KCAL jadłospis na cały tydzień

Dzień 1:

Śniadanie: kromka pieczywa razowego, chudy twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką, szklanka zielonej herbaty.

II śniadanie: koktajl bananowy.

Obiad: ziołowy stek z tuńczyka na parze, gotowane ziemniaki, woda.

Podwieczorek: jabłko.

Kolacja: gotowane jajko i dowolnie wybrane warzywa.

Dzień 2:

Śniadanie: płatki owsiane z jogurtem i owocami tj. banan, truskawki i maliny.

II śniadanie: kanapka z chleba razowego z pomidorem.

Obiad: kurczak smażony w pergaminie bez dodatku tłuszczu, brokuły gotowane.

Podwieczorek: brzoskwinia.

Kolacja: kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z pastą jajeczną i gotowana marchewka.

Dzień 3:

Śniadanie: kasza gryczana na słodko z owocami.

II śniadanie: zielony koktajl z pietruszki i mango.

Obiad: indyk duszony z warzywami.

Podwieczorek: kilka plastrów arbuza.

Kolacja: śródziemnomorska sałatka z makaronem (pełnoziarniste świderki, pomidorki koktajlowe, posiekana cebula – 1 łyżka, 2 plastry mozzarelli, łyżka oliwy z oliwek), czerwona herbata.

Dzień 4:

Śniadanie: jajecznica z makaronem pełnoziarnistym, herbata ziołowa.

II śniadanie: kanapka z pieczywem razowym, polędwicą z tuńczyka i awokado.

Obiad: ryż z warzywami gotowanymi na parze.

Podwieczorek: banan.

Kolacja: pasta twarogowa z warzywami i kromki chleba pełnoziarnistego, herbata zielona.

Dzień 5:

Śniadanie: twarożek z malinami.

II śniadanie: koktajl jagodowo-ananasowy.

Obiad: jaja sadzone z brokułem i zsiadłym mlekiem.

Podwieczorek: kisiel owocowy.

Kolacja: sałatka z kurczakiem gotowanym i makaronem, kromka pieczywa razowego z masłem roślinnym i szczypiorkiem.

Dzień 6:

Śniadanie: omlet i herbata owocowa.

II śniadanie: twarożek z jagodami, truskawkami i płatkami owsianymi.

Obiad: zupa krem z pomidorów i dorsz z warzywami gotowany na parze.

Podwieczorek: 2 kiwi.

Kolacja: wędzona ryba z kromkami chleba pełnoziarnistego.

Dzień 7:

Śniadanie: 2 plasterki szynki, kromka chleba razowego, czerwona herbata.

II śniadanie: jogurt zmiksowany z ogórkiem i marchewką.

Obiad: krem z brokułów i pierogi z chudym serem.

Podwieczorek: 1/3 melona.

Kolacja: musli z mlekiem.

Dieta 1500 KCAL przepisy

Spodobał Wam się powyższy jadłospis? Chcesz odtworzyć w swojej kuchni przepisy? Popatrz jak przygotować pastę jajeczną, zielony koktajl oraz zupę krem z pomidorów.

Pasta jajeczna:

Potrzebne Ci będą 4 jajka, 1 łyżeczka jogurtu naturalnego, 1/2 łyżeczki musztardy, 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek oraz szczypiorem i sól, pieprz do smaku. Ugotuj jajka i drobno je posiekaj. Następnie wymieszaj je z musztardą, jogurtem, oliwą i szczypiorkiem. Całość dopraw do smaku.

Zielony koktajl:

zielony koktajl

Przygotuj 1,5 szklanki szpinaku, pół szklanki liści pietruszki, 1 mango, pół awokado, pół ananasa i dwie szklanki wody. Teraz zmiksuj liście z wodą. Następnie dodaj pokrojone owoce i ponownie zmiksuj.

Zupa krem z pomidorów:

Na bazarze kup 500 g dojrzałych pomidorów, 1 cebulę, 2 ząbki czosnku. Do przepisu potrzebna Ci także będzie łyżeczka oliwy z oliwek, 500 ml bulionu, sól, pieprz, oregano, bazylia, tymianek i rozmaryn. W garnku podsmaż na oliwie czosnek z cebulą. Pokrojone w kostkę i obrane pomidory dodaj do garnka, a następnie zalej bulionem. Dodaj rozmaryn i całość gotuj przez ok. 15 minut. Po tym czasie zblenduj zupę. Teraz dodaj resztę przypraw i gotuj przez 5 minut. Tak przygotowaną zupę możesz podawać z łyżką jogurtu naturalnego.

Dieta 1500 kcal opinie

Co o diecie na 1500 kcal sądzi nasza redakcja? Sądzimy, że to idealne rozwiązanie dla każdej zdrowej osoby, która chce zrzucić zbędne kilogramy. Nie polecamy jednak takiej diety kobietom w ciąży czy chorym na anemię. Także w trakcie antybiotykoterapii unikaj tak niskiej kaloryczności posiłków. Nasz organizm jest wtedy wycieńczony i potrzebuje wielu kalorii, aby dojść do siebie pod infekcji.

Czytaj też: Dieta odchudzająca (1700 kcal)

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

3 thoughts on “Dieta 1500 kcal – efekty, opinie, jadłospis, przepisy. To naprawdę proste, a przynosi rewelacyjne efekty”

  1. Piękna i Młoda

    Dieta 1500 jest skuteczna, ale ja jestem dosyć niska i pracę mam biórową, wiec caly dzien siedze przed komputerem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.