lekarz i pacjent z bólem kręgosłupa

Ból kręgosłupa – objawy, przyczyny i łagodzenie naturalnymi metodami

O naszą sprawność fizyczną powinniśmy dbać przez całe życie, lecz niestety nie zawsze jest to możliwe i z czasem mogą pojawiać się dolegliwości bólowe utrudniające lub wręcz uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Mogą one dotyczyć różnych części ciała np. kończyn dolnych, lecz szczególnie uciążliwe i trudne do wytrzymania są bóle kręgosłupa, przez które często nie możemy nawet się wyprostować. Jak wykazują badania, tzw. ból krzyża czy odcinka piersiowego kręgosłupa dotyczy coraz większej części współczesnego społeczeństwa, odczuwa go już blisko 80% ludzi na całym świecie. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn takiego stanu rzeczy i podjęcie przeciwdziałania, a pomóc mogą nie tylko leki przeciwbólowe, ale i naturalne sposoby na ból.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego?

Trudno byłoby znaleźć w naszym kraju dorosłego człowieka, chociaż raz w życiu nie narzekającego na mniej lub bardziej silny ból pleców, który może nasilać się w miarę zwiększania wysiłku fizycznego. Odczuwalny jest zazwyczaj zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, a jeśli doświadczamy wyjątkowo ostrego bólu promieniującego od okolicy lędźwiowej kręgosłupa wzdłuż całych pleców w górę, aż do szyi, albo w dół, do nóg, to może on oznaczać poważne problemy zdrowotne. Samodzielne zdiagnozowanie przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego czy szyjnego jest przeważnie niemożliwe, możemy tylko zidentyfikować towarzyszące temu objawy i na tej podstawie chociaż częściowo rozpoznać, dlaczego tak się dzieje.

Jeśli chodzi o najczęstsze powody bólu pleców, czyli po prostu kręgosłupa, to rozróżniamy dwa najważniejsze, uszkodzenie mechaniczne spowodowane kontuzją, albo postępujące zmiany zwyrodnieniowe, którym najczęściej sami jesteśmy winni, prowadząc niewłaściwy styl życia stanowiący niekiedy prawdziwe zagrożenie zdrowotne i to nie tylko dla kręgosłupa. Najczęstsze przyczyny bólu pleców i kręgosłupa wskazywane przez specjalistów to:

Ból kręgosłupa lędźwiowego

ból kręgosłupa lędźwiowego

Z racji wyjątkowo dużego obciążenia dolna część kręgosłupa jest najbardziej narażona na uszkodzenia, a bóle odczuwalne są od okolicy lędźwiowej kręgosłupa wzdłuż całego przebiegu nerwu kulszowego, promieniują więc z kręgów lędźwiowych do nóg. Są to zdecydowanie niepokojące objawy, a jeśli towarzyszy temu drętwienie kończyn i spadek ich siły mięśniowej, to niezwłocznie powinniśmy wybrać się do lekarza, który zaleci dalsze badania. Ból w dolnej części pleców może mieć wiele przyczyn, jednakże dwie najczęstsze to:

  • dyskopatia lędźwiowa, mogąca stać się powodem długotrwałego bólu, choroba krążka międzykręgowego polegająca na przesunięciu jądra miażdżystego ze szpary międzykręgowej do kanału kręgowego. Zmieniony zwyrodnieniowo lub przerwany pierścień włóknisty krążka międzykręgowego zaczyna naciskać na nerwy, a powstały ból części lędźwiowej pleców jest tak silny, że pomagają na niego dopiero niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe;
  • rwa kulszowa, wyjątkowo silny ból krzyża, dolnego odcinka kręgosłupa, nasilający się przy schylaniu, którego przyczyną jest właśnie ucisk wywierany na tzw. korzenie nerwowe, a dokładnie nerw kulszowy. Wynika to między innymi ze zmian zwyrodnieniowych, wypadnięcia krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a także z rozwijających się stanów zapalnych i schorzeń współistniejących, chorób zakaźnych, a nawet nowotworów.

Ból kręgosłupa szyjnego i piersiowego

Bóle pleców nie występują wyłącznie w dole pleców, tak samo uciążliwe mogą być w odcinku szyjnym lub piersiowym, powodowane między innymi przez nadmierne obciążenie kręgosłupa. Jest to jednak tylko jedna z przyczyn, istnieją również inne, tak samo wynikające z naszych zaniedbań, a w przypadku kręgosłupa szyjnego specjaliści wskazują przede wszystkim na takie jak:

  • wady wrodzone kręgosłupa w odcinku szyjnym;
  • stenoza kanału kręgowego, czyli jego zwężenie;
  • postępujące zmiany zwyrodnieniowe;
  • efekty odniesionych kontuzji i urazów mechanicznych albo chorób zakaźnych;
  • niekorygowane wady postawy;
  • siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, spędzanie dużo czasu w pozycji siedzącej.

Równie poważny i trudny do wytrzymania ból możemy odczuwać w obrębie kręgosłupa piersiowego, który w większości przypadków jest wynikiem:

  • całkowitego braku aktywności fizycznej;
  • nieprawidłowej postawy;
  • słabo rozwiniętych mięśni pleców nietrzymających odpowiednio kręgosłupa;
  • nadwagi i otyłości, powodujących przeciążenie wszystkich odcinków kręgosłupa;
  • chorób przewlekłych osłabiających kości np. osteoporozy;
  • pracy wymagającej noszenia dużych ciężarów lub przebywania w pozycji stojącej;
  • dużego i ciężkiego biustu u kobiet;
  • chodzenia na wysokich obcasach.

W jaki sposób odczuwamy ból pleców powodowany problemami z kręgosłupem?

Powiedzmy sobie szczerze, że ból kręgosłupa spowodowany którąś z powyższych przyczyn, jest zazwyczaj nie do zniesienia, niekiedy tak silny, że czujemy się wręcz sparaliżowani. Niestety, na bólu pleców zazwyczaj się nie kończy. Nierzadko towarzyszą temu jeszcze inne objawy, nie mniej uciążliwe, i możemy zacząć odczuwać:

  • silne bóle głowy, zwłaszcza gdy problemy dotyczą górnej części kręgosłupa;
  • trudności z oddychaniem, jeśli bóle obejmują piersiową okolicę kręgosłupa;
  • bóle i drętwienie kończyn dolnych oznaczające możliwe uszkodzenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym;
  • drętwienie rąk i nóg powodujące problemy z poruszaniem się, pisaniem, czy chwytaniem czegokolwiek w ręce.

Zalecane naturalne sposoby łagodzenia bólu kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego i piersiowego

Każdy ból kręgosłupa zwiastuje jakąś dolegliwość wymagającą zazwyczaj interwencji lekarza, wiec nie lekceważmy wizyty u niego, postawienia właściwej diagnozy i wybrania najlepszego sposobu leczenia. Czasami zachodzące zmiany wymagają leczenia operacyjnego, lecz z samym bólem możemy próbować poradzić sobie naturalnymi metodami, niekoniecznie biorąc od razu najsilniejsze farmaceutyki. Jeśli odczuwacie silny ból, to oczywiście nie odradzamy ich stosowania, jeśli jednak jest lekki, to pomóc może:

Profilaktyka przeciwbólowa

Wiemy, że w momencie wystąpienia bólu jest już na nią za późno, lecz kiedy ustąpi, warto odpowiednio zadbać o swój osłabiony kręgosłup, aby uniknąć takich problemów na przyszłość. Składa się to z kilku równie ważnych elementów i musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na utrzymywanie odpowiedniej diety, nie tylko niepowodującej wzrostu masy ciała, ale i pełnej składników odżywczych sprzyjających zdrowiu kości kręgosłupa, witamin i minerałów chroniących je między innymi przed osteoporozą. Zadbajmy też o właściwą dzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu, niekoniecznie od razu wyczynowego uprawiania sportu, ale codzienne spacery mogą zdziałać prawdziwe cuda.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa

Będące jedną z form zalecanej aktywności fizycznej, ważne jednak, aby były zlecane przez specjalistę od schorzeń kręgosłupa i odbywały się wyłącznie pod okiem odpowiednio przeszkolonych fizjoterapeutów. Szczególnie wskazane i dające najwięcej korzyści jest pływanie stylem grzbietowym, po którym nie tylko ustępuje ból, ale i wzmacniają się wszystkie mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe ułożenie kręgosłupa w każdej pozycji albo rekreacyjna jazda na rowerze.

Jeśli zaś jakiekolwiek niekorzystne zmiany zauważymy u dzieci, to warto jak najwcześniej zapisać je na gimnastykę korekcyjną, dzięki czemu unikną bólu kręgosłupa w przyszłości, a postawa ich ciała zawsze będzie prawidłowa.

Masaże kręgosłupa

masaż kręgosłupa

Masaże mogą pomóc w wielu schorzeniach kręgosłupa, lecz tu obowiązuje taka sama zasada, jak przy ćwiczeniach, mogą je wykonywać osoby mające stosowną wiedzę i doświadczenie, potwierdzone oficjalnymi certyfikatami. Jeśli oddamy się w ręce domorosłego, niewykwalifikowanego masażysty, może mieć to tragiczne konsekwencje, z nieodwracalnym uszkodzeniem kręgosłupa i paraliżem włącznie. Prawidłowo przeprowadzony masaż pozwala pozbyć się bólu, rozluźnia napięte mięśnie i odciąża kręgosłup, lecz należy go powtarzać w regularnych odstępach czasu.

Ciepłe kąpiele i okłady

Kolejne sprawdzone, naturalne sposoby stosowane przez nasze Mamy i Babcie, o wielokrotnie potwierdzonej skuteczności. Woda powinna mieć temperaturę co najmniej 37-40 stopni Celsjusza, bardziej gorąca nie jest wskazana. Dodanie do niej aromatycznych olejków z lawendy, drzewa sandałowego, rozmarynu, mięty czy egzotycznego drzewa ylang-ylang pozwoli lepiej rozluźnić tkankę mięśniową, a ból zniknie w mgnieniu oka. Takie kąpiele są zalecane m.in przy wyjątkowo bolesnej rwie kulszowej, podobnie jak ciepłe okłady z dodatkiem takich samych olejków eterycznych, równie dobrze sprawdzi się termofor z gorącą wodą przyłożony bezpośrednio w miejscu występowania bólu.

Poduszka ortopedyczna

Spanie na zwykłej poduszce, wypełnionej puchem czy innym materiałem, tylko pozornie jest wygodne, lecz z czasem może stać się powodem nasilenia bólu, a nawet powstania urazów powodujących dalsze zwyrodnienia kręgosłupa. Przyjęcie niewłaściwej pozycji podczas snu stanowi jednocześnie nadmierne obciążenie dla kręgosłupa szyjnego, warto więc zawczasu zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną, idealnie wyprofilowaną, dopasowującą się do kształtu ciała i zapewniającą jego naturalne, anatomiczne ułożenie odciążające obolałą szyję.

Źródła:

Zobacz także:
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.