Każda pani, która kiedykolwiek uprawiała sport, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobór odpowiedniego biustonosza sportowego. Podczas wykonywania różnorodnych ruchów, piersi powinny być zabezpieczone nie tylko ze względu na komfort ćwiczeń, ale również po to, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Wybór pierwszego lepszego sportowego stanika nie jest dobrym pomysłem, gdyż źle dobrana, ta część garderoby może nie spełniać swojego zadania. Podczas wyboru tego produktu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które pozwolą nam dobrze dopasować stanik, a tym samym zagwarantować sobie możliwość intensywnego i zdrowego treningu, niezależnie od dyscypliny.
Wiele kobiet ma problem z doborem odpowiedniego stanika do ćwiczeń, dlatego w tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które taki wybór ułatwią.
Spis Treści
- 1 Stanik sportowy – jakie pełni funkcje?
- 2 Rodzaje staników sportowych
- 3 Biustonosz sportowy – jak dobrać?
- 4 Źle dobrany biustonosz sportowy – jakie są konsekwencje?
- 5 Objawy złego dopasowania stanika sportowego
- 6 Stanik sportowy, a top sportowy – różnice
- 7 Stanik sportowy – użytkowanie. Kiedy wymienić go na nowy?
- 8 Ile kosztuje dobry biustonosz sportowy i gdzie go kupić?
Stanik sportowy – jakie pełni funkcje?
Głównym zadaniem biustonosza sportowego jest unieruchomienie biustu w trakcie ruchu. Ćwicząc, wykonujemy różnorodne wariacje, podczas których biust unosi się i opada. Źle zabezpieczony, narażony jest na wstrząsy, urazy oraz zniekształcenie. Sportowy stanik amortyzuje wstrząsy i drgania oraz ogranicza ruchomość biustu w trakcie wysiłku. Jest w tym zakresie dużo skuteczniejszy od zwykłego stanika, który w trakcie treningu, minimalizuje ruchy piersi zaledwie w 38%. Dobrze dobrany stanik sportowy powinien zrobić to aż w 74%.
W trakcie biegania biust unosi się o ok. 9 centymetrów przy każdym kroku. Niestety kobiece piersi nie mają mięśni, które mogłyby minimalizować wstrząsy i chronić przed szkodliwym działaniem drgań. Oznacza to, że im intensywniej trenujemy, tym nasz biust bardziej narażony jest na przeciążenie, które może skończyć się nie tylko bólem, ale również zmianą kształtu. Kobiece piersi zbudowane są ze skóry i sieci pasm tkanki łącznej, zwanej więzadłami Coopera, które podczas wysiłku ulegają rozciąganiu. A jeżeli rozciągną się zbyt mocno, piersi tracą elastyczność i stają się obwisłe. Niestety procesu tego nie można odwrócić, dlatego lepiej od samego początku zacząć dbać o zdrowie piersi, aby do deformacji w ogóle nie doszło. Dobry stanik sportowy powinien więc być mocno zabudowany, aby stabilizować biust i zapewniać mu sztywność. Ważny jest również materiał, który powinien zapewniać dopływ powietrza i absorbować wilgoć, aby uchronić delikatną skórę przed otarciami.
Rodzaje staników sportowych
Rodzajów staników sportowych jest kilka i zazwyczaj wybieramy je w zależności od rozmiaru biustu.
Stanik compression bra
Przeznaczony dla kobiet o małym i średnim biuście (głównie przy miseczkach A i B). Minimalizowanie ruchów piersi polega głównie na przyciśnięciu ich razem do klatki piersiowej.
Stanik encapsulated compression bra
Idealny dla kobiet z nieco większym biustem oraz uprawiających bardziej intensywny wysiłek fizyczny. Jest bardziej stabilny, niż wyżej przedstawiony model, ponieważ przyciska każdą pierś osobno, skuteczniej minimalizując ruchy piersi podczas wysiłku.
Stanik adjustable encapsulated compression bra
Działa podobnie jak poprzedni model, gdyż również przyciska każdą pierś osobno, a jednak gwarantuje większą stabilność. Jego charakterystyczną cechą jest regulowana taśma pod biustem. Idealny dla pań o dużym biuście, które uprawiają intensywną aktywność fizyczną, taką jak bieganie czy treningi crossfit.
Biustonosz sportowy – jak dobrać?
Wybór biustonosza sportowego powinien być dobrany nie tylko według rozmiaru piersi. Należy zwrócić uwagę jeszcze na inne parametry.
Pas podtrzymujący
Jest to bardzo ważny element sportowego stanika, gdyż to on w dużej mierze odpowiada za podtrzymanie biustu. Szczególną uwagę musimy zwrócić na to, czy tylna część biustonosza nie przesuwa się do góry podczas ruchu. Warto również sprawdzić, czy pas jest odpowiednio ciasny (powinien być nieco ciaśniejszy niż w zwykłym staniku), a jednocześnie czy nie uciska nas za bardzo i nie krępuje ruchów. Przy zakupie nowego stanika warto wybrać taki, który wydaje nam się dość ciasny, gdyż guma podtrzymująca nieco poluźni się przy systematycznym zakładaniu, a wtedy wrażenie ucisku będzie mniejsze.
Miseczka
Rozmiary biustonoszy sportowych
często świadczą zarówno o szerokości pasa podtrzymującego
biust, jak i wielkości miseczki. Choć są one mniej wydatne niż w
staniku tradycyjnym, musimy zwrócić uwagę na to, aby cała pierś
była zamknięta w miseczce. Jeżeli jakaś jej część wystaje poza
nią, oznacza to, iż stanik jest za mały.
Fiszbiny
Nie wszystkie biustonosze sportowe je posiadają, ale jeżeli decydujemy się na stanik z fiszbinami, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy otaczają całą pierś, bez nachodzenia na nią. Fiszbiny nie powinny zachodzić także poza linię pach. Nie mogą również uciskać piersi.
Stanik sportowy z fiszbinami czy bez?
Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet, poszukujących dobrego stanika sportowego. Specjalistki od brafitingu zalecają, aby przy systematycznym bieganiu oraz intensywnych treningach typu crossfit, w których wykonuje się dużo ruchów eksplozywnych, stawiać właśnie na fiszbiny, najlepiej zatopione w silikonie. Dlaczego? Otóż fiszbiny nie tylko podnoszą stabilność piersi podczas wykonywania ruchu, ale także ładnie je kształtują. Dzięki temu biust jest mniej narażony na wstrząsy i drgania, co sprawia, że negatywne skutki wykonywania intensywnej aktywności fizycznej nie występują w obrębie piersi. Jest to szczególnie ważne dla właścicielek dużych biustów, gdyż to one najczęściej zmagają się z niewygodą oraz bólem piersi po treningu.
Paniom, które wykonują treningi o niskiej aktywności lub mają małe piersi, wystarczą staniki sportowe bez fiszbin, należy jednak odpowiednio dopasować je do rozmiaru biustu. Kobiety twierdzą zazwyczaj, iż biustonosze sportowe bez fiszbin są wygodniejsze, gdyż mniej uciskają, jednak, tak jak napisałam powyżej, przy dobrze dobranym staniku, fiszbiny nie powinny uciskać, a wiele specjalistek uważa, że lepiej sprawdzają się przy dużych piersiach.
Ramiączka
Nie wszystkie staniki sportowe mają regulowane ramiączka. Jeżeli decydujemy się na taki model, powinniśmy sprawdzić, czy zostały one wykonane tak, aby podtrzymywały piersi na właściwym poziomie. Nie powinny uciskać skóry ramion, gdyż może to wpływać na komfort treningu oraz powodować odparzenia skóry. Staniki z regulowanymi ramiączkami łatwiej jest dopasować do kształtu biustu, a niektóre produkty regulację mają także na łopatkach, dzięki czemu możemy dokładnie wyregulować stanik pod biustem, co wpłynie na lepsze podtrzymanie piersi.
Szwy
Wśród staników sportowych znajdziemy takie, które pozbawione są szwów. Przy dobrym biustonoszu do ćwiczeń, szwy powinny być miękkie i gładkie, aby nie powodowały obtarć skóry w trakcie wysiłku. Warto zwrócić uwagę również na ilość szwów, im jest im więcej, tym zwiększa się ryzyko uszkodzenia naskórka.
Źle dobrany biustonosz sportowy – jakie są konsekwencje?
Zły dobór stanika tradycyjnego niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych. Przy doborze stanika sportowego, mogą one być jeszcze groźniejsze, ponieważ podczas eksplozywnych ruchów, piersi intensywnie unoszą się do góry i opadają, co może przyczynić się do różnych dolegliwości.
Choroby i ból kręgosłupa
Jest to jeden z najczęstszych objawów, które może powodować zły dobór stanika sportowego. Dotyczy szczególnie pań z obfitym biustem, który już sam w sobie jest obciążeniem dla kręgosłupa. Jeżeli ciężar piersi nie zostanie odpowiednio przytrzymany przez stanik, podczas ruchu, kręgosłup zostaje dodatkowo narażony na urazy, gdyż to on wtedy musi utrzymać ciężar biustu. Przy systematycznych treningach ze źle dobranym biustonoszem, mogą pojawić się bóle kręgosłupa, a nawet poważniejsze jego schorzenia. Przyczyną chorób w obrębie pleców może być także noszenie zbyt małego stanika, gdyż wtedy zwiększa się nacisk na piersi i kręgosłup, co może powodować dolegliwości bólowe.
Bóle karku i barków
Tego typu dolegliwości również mogą być spowodowane przez źle dobrany biustonosz. Pojawiają się często, gdy ucisk na kręgosłup jest zbyt duży. U kobiet z dużym biustem powszechnie obserwuje się dolegliwości bólowe w tych częściach ciała,a panie często nie zdają sobie sprawy, że może to być spowodowane nieodpowiednim doborem stanika. Ryzyko wystąpienia bólu zwiększa się, gdy ćwiczymy w źle dopasowanym biustonoszu sportowym i podtrzymanie biustu jest zbyt słabe podczas ruchu. Warto wiedzieć, że ból barków może być spowodowany również uciskiem ramiączek na mięsień.
Zmiana kształtu piersi
Jeżeli stanik jest za duży, nie będzie dobrze podtrzymywał piersi podczas ruchu, przez co staną się one bardziej narażony na wstrząsy i w efekcie piersi mogą się zniekształcać. Gdy biustonosz jest zbyt mały, materiał, ramiączka lub guma mogą uciskać piersi i również prowadzić do ich deformacji. Jest to zdecydowanie defekt estetyczny, a co więcej, jest on nieodwracalny. Niektórzy twierdzą również, że zmiana kształtu piersi może prowadzić do różnych chorób w obrębie tej części ciała.
Sprawdź: Najlepsze ćwiczenia na klatkę piersiową dla kobiet
Objawy złego dopasowania stanika sportowego
Jak rozpoznać, że stanik jest źle dopasowany? Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nasz biustonosz jest nieodpowiednich rozmiarów, dopóki nie zaczniemy się ruszać. Kiedy stanik jest zbyt luźny, piersi nie zostają odpowiednio podtrzymane, przez co podczas biegu lub wyskoków intensywnie podnoszą się do góry, a następnie opadają, co powoduje ból i dyskomfort. Przyczyna najczęściej leży w zbyt szerokiej gumie pod biustem, która nie daje sobie rady z jego podtrzymaniem. Pamiętajmy, że guma to element, który rozciąga się wraz z użytkowaniem, a więc po pewnym czasie i tak stanie się zbyt luźna, nawet jeżeli początkowo stanik dobrany był dobrze. Jest to oznaka, że należy kupić nowy model. Podobny efekt może pojawić się również wtedy, gdy wybierzemy biustonosz ze zbyt dużymi miseczkami. Piersi będą miały wtedy zbyt dużo przestrzeni w staniku i również zaczną ruszać się na różne strony. Jeżeli nie zauważymy tego zaraz po założeniu stanika, objawy dadzą nam się we znaki, jak tylko zaczniemy ćwiczyć.
Kiedy biustonosz jest za mały, odczuwamy ból piersi, związany z ich zbyt mocnym przyciśnięciem. Wtedy, podczas ruchu piersi się nie poruszają tak mocno, ale możemy odczuwać duszności i niewygodny ucisk w okolicy biustu. Objawem złego dopasowania biustonosza jest też jego podnoszenie się podczas ruchu. Jeżeli w momencie, gdy wyciągamy ręce do góry, zauważymy, że stanik się podnosi na piersi, oznacza to, iż musimy postawić na większy model. Kolejne objawy to ucisk w okolicy barku przez ramiączka lub wspomniane w powyższym akapicie dolegliwości bólowe. Przy staniku z fiszbinami, możemy zauważyć, że wbijają się one w piersi lub pachy. Jest to również oznaką nieodpowiedniego dopasowania biustonosza sportowego.
Jeżeli zauważymy, że po założeniu stanika nasze piersi są opuszczone, może to oznaczać złe dopasowanie pod biustem lub zbyt luźne ramiączka. W takim przypadku należy spróbować je wyregulować, a gdy nie ma takiej możliwości, konieczna będzie wymiana stanika na nowy.
Stanik sportowy, a top sportowy – różnice
W sklepach z asortymentem sportowym często możemy natrafić na topy sportowe. Wyglądają one podobnie do staników, jednak nie mają wyszczególnionego miejsca na piersi i nie usztywniają ich. Należy wiedzieć, że topy sportowe przeznaczone są do zakładania na biustonosz, a nie zamiast niego. Nawet właścicielki małych piersi nie powinny stosować ich jako alternatywy, gdyż ćwiczenia bez podtrzymania biustu mogą skończyć się deformacją także w tych przypadkach.
W topie sportowym możemy ćwiczyć, ale tylko wtedy, gdy założymy go na odpowiednio dobrany stanik.
Stanik sportowy – użytkowanie. Kiedy wymienić go na nowy?
Jeżeli zauważymy, że guma podtrzymująca biust rozciągnęła się tak bardzo, iż nie podtrzymuje już piersi, należy wymienić stanik na nowy. To samo dotyczy ramiączek, które również mają skłonność do nadmiernego rozciągania i po pewnym czasie użytkowania stanika, nie będą w stanie spełniać swojej funkcji prawidłowo. Inne oznaki „zużycia” stanika sportowego, to przetarcia na materiale oraz zmiana kształtu miseczek.
Chcąc przedłużyć „żywotność” biustonosza sportowego, najlepiej prać go w specjalnie przeznaczonych do tego celu siateczkach, zapobiegających odkształcaniu. Można również prać stanik ręcznie. Nie zaleca się suszenia w suszarkach bębnowych ani na kaloryferach, gdyż nadmierne ciepło może doprowadzić do zniekształcenia produktu.
Ile kosztuje dobry biustonosz sportowy i gdzie go kupić?
Sportowe biustonosze znajdziemy w różnych cenach. Te wykonane z materiałów odprowadzających wilgoć, wycenione są zazwyczaj w granicach 60-200 złotych. Oczywiście wiele zależy również od marki. Biustonosze od popularnych producentów akcesoriów sportowych charakteryzują się zazwyczaj wyższą ceną, przy czym staniki podobnej jakości znajdziemy także w asortymencie mniej znanych firm, które również produkują odzież sportową.
Znane marki bieliźniane oferują biustonosze sportowe w jeszcze wyższych cenach od 200 do ok. 400 złotych. Są to niewątpliwie produkty wysokiej jakości, jednak przed zakupem warto zastanowić się, czy podobnej klasy produktu nie uda nam się znaleźć w niższej cenie.
Przed zakupem stanika sportowego, czy to online, czy stacjonarnie, musimy zwrócić uwagę na podane w powyższych akapitach parametry. Szczególnie ważne jest podtrzymanie biustu oraz wielkość miseczek. Nie wolno zapominać również o materiale, który powinien zapewniać piersiom możliwość cyrkulacji powietrza i odprowadzać wilgoć. Jeżeli wybierzemy odpowiednio dopasowany stanik, na pewno dobrze nam on posłuży, lecz pamiętajmy, że nawet najdroższy produkt najwyższej jakości nie będzie wieczny. Każda bielizna sportowa używana systematycznie, się zużyje i po pewnym czasie należy ją wymienić. Musimy więc zauważać oznaki, wskazujące na to, że należy zainwestować w nowy stanik. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych piersi jest najważniejsze, a jeżeli lubimy ćwiczyć, dobry stanik sportowy będzie nam niezbędny.
Czytaj też: Pilates – ćwiczenia i efekty
Matcha Extreme – naturalny suplement diety pozwalający schudnąć szybko i bezpiecznie
Keto Probiotix – dzięki zjawisku ketozy zgubisz wszystkie zbędne kilogramy
Nootronin – suplement diety wspomagający funkcjonowanie mózgu
Nicosadio – plastry, dzięki którym skończysz z paleniem papierosów
Keto Coffee Premium – suplement diety wspierający odchudzanie z siłą ketozy